Reklama

Niedziela Kielecka

Od stuleci służą Polsce

To ogromna spuścizna historii i wiary – jubileusz 900 lat norbertanów, a więc i Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów w Imbramowicach.

Niedziela kielecka 5/2021, str. I

[ TEMATY ]

norbertanie

Imbramowice

T.D.

Sanktuarium w Imbramowicach

Sanktuarium w Imbramowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz trwa przez cały obecny rok, a jego kulminacją będzie Boże Narodzenie 2021 r. Z powodu doniosłości jubileuszu – będziemy w najbliższych miesiącach zapraszać naszych Czytelników do sióstr i do sanktuarium Jezusa Konającego w Imbramowicach, i o ile nie naruszy to ścisłych tajemnic klauzury – także za kratę, za którą od stuleci siostry służą Polsce i Polakom. Dzisiaj już tylko w Krakowie i Imbramowicach.

Przez cały rok

Świętowanie jubileuszu przez norbertanów i norbertanki na całym świecie trwa już od I niedzieli Adwentu ub. roku, a zakończy się 9 stycznia 2022 r., w niedzielę Chrztu Pańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak w rozmowie z Niedzielą precyzuje s. Faustyna Maria Przybysz, przeorysza wspólnoty imbramowickiej, uroczyste otwarcie roku jubileuszowego miało miejsce 28 listopada 2020 r. w prastarym Opactwie Ojców Norbertanów w Pradze, gdzie obecnie spoczywają szczątki Ojca Założyciela zakonu, św. Norberta. Ważnym momentem uroczystości było odkrycie na widok publiczny i uczczenie tych relikwii.

Uroczyste otwarcie roku jubileuszowego miało miejsce 28 listopada 2020 r. w prastarym Opactwie Ojców Norbertanów w Pradze.

Podziel się cytatem

Reklama

W ramach obchodów norbertanie na całym świecie przygotowują nowe publikacje naukowe i literackie, projekcje filmowe i teatralne, wystawy, koncerty, wydarzenia o charakterze duchowym, modlitewnym, formacyjnym, oraz społecznym i ekumenicznym. Pandemia uniemożliwiła, niestety, wiele z tych planów. Niemniej na klasztornych stronach internetowych można śledzić wszelkie informacje, np. warunki uzyskania odpustów, czy też transmisje wydarzeń organizowanych w związku z jubileuszem w Polsce oraz w licznych miejscach i klasztorach norbertańskich – podkreśla s. Przybysz.

Klauzura nie oddziela

Imbramowice to trzeci najstarszy, wciąż funkcjonujący, klasztor żeński w Polsce z blisko osiemsetletnią tradycją. Siostry podkreślają, że klauzura nie oddziela ich od świata i bliźnich, raczej pozwala głębiej jednoczyć się z nimi duchowo i wspierać ich w problemach poprzez modlitwę, poufne rozmowy i korespondencję.

Obecnie wspólnota liczy 11 sióstr, jest także jedna aspirantka. 30 grudnia 2020 r. zmarła najstarsza w klasztorze s. Michalina Stanisława Osuch. Miała 95 lat. W zakonie spędziła 77 lat.

Od XVI wieku konwent imbramowicki zaangażowany był w działalność edukacyjną i choć dziś już nie ma możliwości wskrzeszenia byłej szkoły klasztornej, to jednak norbertanki nawiązują do wielowiekowej tradycji edukacyjnej klasztoru i pozyskują fundusze na cel krzewienia kultury chrześcijańskiej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, poprzez wydarzenia kulturalne.

Zakon został założony w 1120 r. przez św. Norberta von Gennep z Xanten w Niemczech, do Polski sprowadzony w 1162 r. Mottem zakonu jest „Jedno serce i jedna dusza w Bogu”. Propaguje on kult maryjny oraz kult Eucharystii.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królowie w opactwie w Witowie

Niedziela łódzka 2/2020, str. V

[ TEMATY ]

opactwo

zabytki

Witów

norbertanie

Archiwum ks. Krzysztofa Nalepy

Dawne opactow norbertanów

Dawne opactow norbertanów

Autor pięknego opracowania o kościele i norbertanach witowskich Kazimierz Głowacki tak m.in. napisał: „Ten zapomniany dziś zabytek, kiedyś cieszył się szeroką sławą w Rzeczypospolitej, stając się obiektem podziwu licznie odwiedzającej go szlachty, możnowładców i królów”.

Po kasacie klasztoru w 1819 r. jak i wcześniejszych zawirowaniach zaginęło archiwum, które ukazałoby prawdziwą i dokładniejszą historię miejsca. Dlatego istnieje wiele tajemnic, hipotez i domysłów. Chciałbym, aby jeszcze w kontekście jubileuszu chrześcijaństwa w Polsce zatrzymać się w tym miejscu i zobaczyć, którzy królowie je nawiedzali. Gdyby istniały kroniki i archiwum, wykaz ten byłby z pewnością imponujący. Wypada tu nadmienić, że Witów leży blisko Piotrkowa, gdzie odbywały się trybunały i synody.
CZYTAJ DALEJ

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

diecezja płocka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała w środę o liście otrzymanym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z pozdrowieniami, które papież Leon XIV skierował do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i wiernych tej diecezji z okazji jubileuszu 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję