Reklama

Niedziela Kielecka

Łączy nas miłość do kapłaństwa

Stowarzyszenie Grono Przyjaciół Wyższego Seminarium  Duchownego w Kielcach liczy blisko pięć tysięcy osób, które codziennie modlą się za seminarzystów oraz wspierają ich materialnie swymi ofiarami – mówi prezes Stowarzyszenia, prefekt WSD ks. Szymon Górski w rozmowie z Katarzyną Dobrowolską.

Niedziela kielecka 5/2021, str. VI

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

TER

Coroczne spotkania noworoczne z Przyjaciółmi Seminarium Kieleckiego to piękna tradycja

Coroczne spotkania noworoczne z Przyjaciółmi Seminarium Kieleckiego to piękna tradycja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Dobrowolska: Jakie znaczenie ma więź łącząca Przyjaciół i Seminarium dla kleryków i społeczności WSD w dzisiejszym czasie? 

Reklama

Ks. Szymon Górski: Myślę, że każdy z nas, tworzących wspólnotę seminaryjną – klerycy, jak i księża przełożeni, profesorowie, zdaje sobie sprawę, że nie da się pełnić naszej misji bez przyjaciół. Przyjaźń we wspólnej drodze z Chrystusem, w drodze do pełnego zjednoczenia z Nim, nie jest jakimś dodatkiem do życia w Kościele, jest jednym z istotnych jego przejawów. Każdy z nas ma swoich osobistych przyjaciół, którym coś zawdzięcza. Szczególnie ważne są te przyjaźnie, które zakorzenione są i spełniają się w przyjaźni z Bogiem. Grono Przyjaciół naszego Seminarium to specyficzna forma przyjaźni. Ze względu na cel swojego istnienia, jak i sposób „budowania” więzi, nasze stowarzyszenie jest wyjątkowe. Mam tu na myśli łączącą nas miłość do kapłaństwa Chrystusowego oraz modlitwę, za tych którzy rozeznają swoje powołanie i przygotowują się do bycia księdzem, jak i o to, by Bóg wciąż powoływał. Przy tym wszystkim Grono Przyjaciół Seminarium niesie nam pomoc materialną, wspierając swoimi ofiarami kleryków potrzebujących takiego wsparcia. Obecnie Stowarzyszenie liczy około pięciu tysięcy członków. Jest kilka parafii, w których liczba należących do Grona Przyjaciół przekracza sto osób lub oscyluje wokół stu. To duża zasługa samych parafian, ale też i ich duszpasterzy, za co niezmiernie jesteśmy im wdzięczni.

Od kiedy istnieje stowarzyszenie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grono Przyjaciół WSD w Kielcach istnieje od 1985 r. i przez te wszystkie lata stanowi jedną z najważniejszych wspólnot osób, nie tylko z naszej diecezji, które wspierają kandydatów do kapłaństwa zarówno od strony duchowej, jak i materialnej. Ogromną rolę w tworzeniu tej wspólnoty miał jej długoletni opiekun, a obecnie kanclerz kieleckiej Kurii diecezjalnej – ks. kan. Adam Perz.

W jaki sposób Seminarium wyraża pamięć o przyjaciołach?

Reklama

Najlepszą formą pamięci o przyjaciołach i przeżywania przyjaźni jest oczywiście spotkanie, rozmowa, wspólnie dokonywane dzieła, w tym także głoszenie chwały Pana i modlitwa. Podstawowym „łącznikiem” między nami jest modlitwa. Nasi przyjaciele modlą się za nas codziennie w sposób wybrany przez siebie, my natomiast również codziennie zanosimy nasze modlitwy w ich intencji (często są to bardzo konkretne prośby, podziękowania, które otrzymujemy). Raz w miesiącu przy udziale całej wspólnoty seminaryjnej sprawujemy Eucharystię w intencji przyjaciół (pamiętając o zmarłych). Dwa razy do roku, z okazji świąt wysyłamy również do nich listy z życzeniami, w których znajduje się relacja z najważniejszych wydarzeń z życia Seminarium. W czasie dni seminaryjnych w poszczególnych parafiach, klerycy starają się zawsze osobiście spotkać z należącymi do Grona Przyjaciół.

Zwykle też spotkacie się na początku roku...

Tak, tzw. spotkanie noworoczne w stycznia jest najbardziej uroczyste. Jest to okazja do poznania się bliżej i podziękowania naszym przyjaciołom za dar ich wsparcia. Jest wspólna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa i obfitująca w radosne chwile agapa. W tym roku, ze względu na pandemię, spotkanie miało skromniejszy wymiar. Odbywało się w ścisłym gronie zarządu. W intencji wszystkich przyjaciół modliliśmy się wspólnie w kaplicy seminaryjnej w czasie Mszy św., którą celebrował bp Jan Piotrowski. Ufamy, że jeśli pozwolą warunki, zorganizujemy wspólne większe spotkanie wiosną.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka na spotkaniu opłatkowym

W niedzielę 15 stycznia 2017 r. Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej razem ze swoim biskupem Zbigniewem Kiernikowskim zgromadziła się w parafii Św. Jana Sarkandra w Lubinie na spotkaniu opłatkowym.

Spotkanie poprzedziła Msza św., której przewodniczył Biskup legnicki. W koncelebrze udział wzięli: ks. prof. Jan Klinkowski - asystent kościelny Akcji Katolickiej DL i ks. dr Piotr Dębski - dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Homilię dla licznie zgromadzonych wiernych na Eucharystii wygłosił bp Zbigniew Kiernikowski. Mówił o Jezusie, jako Słudze. Wziął On na siebie grzechy świata, grzechy wszystkich ludzi. Uczył, by żyć zgodnie z wolą Ojca. Sługa przychodzi by nas wyrwać z chęci robienia wszystkiego po swojemu, by człowiek był zdolny do właściwej relacji z Bogiem i sobą samym. Zwracając się do wiernych, Ksiądz biskup mówił, że Akcja Katolicka ma w tym uczestniczyć, nie tylko organizacyjnie, ale bardziej duchowo, by dawane świadectwo było kluczem do całego zamysłu Pana Boga.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję