Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wśród Sióstr Rodziny Maryi

Zgodnie z wolą założyciela św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi pracują wśród ubogich i cierpiących, ale nie tylko.

Niedziela rzeszowska 5/2021, str. V

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi

Archiwum Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi

Siostry juniorystki

Siostry juniorystki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie Zgromadzenie ma trzy prowincje w Polsce i dwie w Brazylii. Siostry posługują także na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Italii i Republice Południowej Afryki. Siostry Rodziny Maryi można spotkać w szpitalach, domach dziecka, zakładach leczniczo-wychowawczych, domach dla dzieci głęboko upośledzonych, domach opieki dla dorosłych, placówkach parafialnych oraz instytucjach kościelnych.

Na terenie diecezji rzeszowskiej są cztery placówki prowadzone przez Siostry Rodziny Maryi. W Krasnem siostry pracują już ponad 100 lat. Początkowo prowadziły tam ochronkę dla dzieci, natomiast obecnie służą wspólnocie parafialnej jako katechetka, organistka i zakrystianka. W Budziwoju siostry rozpoczęły pracę w latach 80. ubiegłego stulecia, posługiwały w kościele i opiekowały się chorym proboszczem. Potem, na pewien czas, opuściły Budziwój.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy powstała diecezja rzeszowska bp Kazimierz Górny, ordynariusz poprosił przełożone zgromadzenia o wsparcie personalne. W odpowiedzi na tę prośbę w 1992 r. Siostry Rodziny Maryi podjęły pracę w nowo powstałej diecezji. S. Konsoleta Lasek została powołana na księgową w kurii, s. Łucja Łajca na notariusza Sądu Biskupiego, a trzy siostry rozpoczęły pracę w Wyższym Seminarium Duchownym.

Reklama

W 2002 r. zgromadzenie podjęło posługę w nowo powstałym Domu Księży Seniorów w Słocinie. Siostry wróciły też do Budziwoja i rozpoczęły tam pracę w przedszkolu. W tych kilku placówkach w diecezji rzeszowskiej siostry ofiarnie i z zaangażowaniem wypełniają misję naszego zgromadzenia.

Nakaz Chrystusa o głoszeniu Ewangelii jest ciągle aktualny. Do każdej siostry Rodziny Maryi skierowane jest wezwanie, by tak jak pragnął tego założyciel abp Feliński, włączyła się – w miarę swoich możliwości – we współpracę misyjną.

Młode kobiety, które oddały swoje życie Bogu, żyjąc charyzmatem Rodziny Maryi, starają się być darem dla innych, nie szczędząc swych sił w służbie bliźnim. Św. Zygmunt Szczęsny powołując do życia nasze zgromadzenie, napełniony mocą z nieba, wciąż zaprasza młode dziewczęta, aby stawały się światłem Chrystusa i żyły duchem rodzinnym we franciszkańskiej radości. Każdego roku, choć mniej licznie, jak kiedyś, pukają do furty klasztornej młode kobiety, które odczytując swoje życiowe powołanie, pragną je realizować w Rodzinie Maryi.

Modlitwa i czyn łączą się harmonijnie w życiu każdej siostry, a drogowskazem, który kształtuje ich serca jest Ewangelia. Siostry każdego dnia wsłuchują się w głos Jezusa, by móc dzielić się Dobrą Nowiną i szerzyć Królestwo Boże na ziemi, aby ludzie, którzy do nich docierają, mogli znaleźć w ich wspólnotach nie tylko kawałek chleba, ale i wartość najcenniejszą – Boga.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Są świadkami nadziei

Dzisiaj słowo traci na wartości. Rzucane na wiatr, rozdmuchiwane i zapomniane – bez pokrycia. Jednak Kościół stara się stać na jego straży – przygotowuje do misji i pomaga je wypełniać. Na różnych etapach życia. Kiedy i po co ślubujemy Bogu?

Było ciepłe lato, 40 lat temu. Wybraliśmy się naszym „maluchem” na wakacje, z myślą, że spędzimy piękny czas. Jechały z nami dwie córki: dwunastoletnia i pięcioletnia. Trzecią, dziesięciolatkę mieliśmy po drodze odebrać od babci. Naraz, radosny śpiew przerwał niesamowity huk. To był koniec naszego szczęśliwego małżeństwa. W tym momencie zostałam wdową i w tym momencie rozpoczęło się moje życie dla Boga. Siedziałam głaszcząc ukochane ciała – już bez tchnienia, krzycząc w niebo słowa: „Boże, bądź wola Twoja!” – pani Anna na nowo przeżywa tragiczne rozstanie. – Słowa modlitwy w moich ustach były o tyle dziwne, że do małżeństwa nie zapraszaliśmy Boga, mówiliśmy o sobie: „wierzący, niepraktykujący”. Krótko potem Pan pozwolił mi „spotkać” moich bliskich we śnie. Dziewczynki mówiły, że są tak szczęśliwe, że nie chciałyby wracać na ziemię, a mąż przestrzegł, że do czasu naszego rozstania, nie żyliśmy jak należy. Dzięki temu widzeniu, a także myśli znalezionej w książce Jana Dobraczyńskiego: „Od wszystkiego odrywam, rozłączam, zabieram, aby dać wam Siebie”, stanęłam na nogi. Poszłam do spowiedzi, zajęłam się córką, której niesamowicie ciężko było pogodzić się ze stratą rodziny, i rzuciłam się w wir pracy! – opowiada Anna.
CZYTAJ DALEJ

Polityka ślepego

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Najgroźniejsza w polityce zagranicznej nie jest tylko zdrada, ale i ślepota. Z taką ślepotą mamy do czynienia, gdy państwo przestaje myśleć kategoriami własnego interesu i zaczyna funkcjonować jako element cudzego projektu – większego, głośniejszego, bardziej elegancko opakowanego. A co z jego zawartością?

Wystąpienia sejmowe Donalda Tuska (przed kamerami na korytarzu) i Radosława Sikorskiego (z mównicy) nie były tylko ostrą retoryką wobec USA. Były sygnałem, że znów ustawiamy się w pierwszym szeregu nie swoich wojenek. Zamiast usiąść do stołu i wykorzystać zmianę układu sił w relacji USA-UE, wolimy demonstrować moralną wyższość, a nawet wrogość wobec najważniejszego sojusznika.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję