Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Krwiodawcy na posterunku

Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim kolejne zbiórki krwi w powiecie biłgorajskim. W styczniu odbyły się 3 akcje poboru, a honorowi krwiodawcy wciąż są gotowi do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2021, str. II

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Joanna Ferens

W akcję oddawania krwi włączyły się również kobiety

W akcję oddawania krwi włączyły się również kobiety

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza terenowa akcja poboru krwi odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy. Ilona Portka, organizatorka akcji wyjaśniała, dlaczego warto oddawać krew. – Jestem zdrową osobą, pomaganie innym, w tym dzielenie się krwią, jako najcenniejszym lekiem, uważam za swój obowiązek. Jestem przekonana, że podobnie myślą i działają mieszkańcy gminy Biszcza i miejscowości okolicznych. Stąd organizujemy terenowe akcje poboru krwi i podejmujemy działania, by honorowe krwiodawstwo promować – wyjaśniła.

Służba bliźnim

Podczas akcji nie zabrakło strażaków z jednostki OSP Jedlinki (gmina Potok Górny). – W życiu kierujemy się dewizą: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Gdy tylko zawyje syrena, ruszamy, by walczyć z żywiołem lub pomagać podczas wypadków i miejscowych zagrożeń. Ale ta nasza pomoc i służba w tym się nie zamyka. Często jesteśmy pierwsi z pomocą na miejscu wypadku i wiemy, jak krew jest potrzebna, więc obok pomocy w działaniach ratowniczo-gaśniczych, włączamy się także pomoc w zbiórkach krwi. Od kilku lat oddajemy krew podczas akcji w gminie Potok Górny oraz na akcjach w terenie. W ten sposób także służymy bliźnim – podkreślał Ireneusz Ćwikła, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlinkach.Podczas akcji w Biszczy zarejestrowało się 50 krwiodawców, z czego krew oddało 44 osoby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oddanie krwi to jest już konkretne działanie, bo poświęcając swój czas i krew wiem, że naprawdę ratuję komuś życie.

Podziel się cytatem

Reklama

Druga akcja miała miejsce w Medycznym Studium Zawodowym w Biłgoraju. Tu krew oddało 34 dawców, zaś z ich dobroci serca cieszył się Edward Kurzyna, kierownik biura PCK. – Cieszą nas wyniki, w ubiegłym roku krwiodawcy z powiatu biłgorajskiego oddali ponad 700 litrów krwi, która ratowała życie i zdrowie osób potrzebujących. Wszystkim za to ogromnie dziękuję – zaznaczał.

Miłość wyrażona w czynie

Akcja poboru krwi w Majdanie Starym tradycyjnie odbyła się w Szkole Podstawowej im. Zofii Krawieckiej. Tutaj na akcję zgłosiło się 72 krwiodawców, zaś statecznie tym wielkim darem podzieliło się 59 osób. – Oddawanie krwi to jest miłość w konkretnym uczynku. Dużo się mówi o niesieniu pomocy, ale trudniej jest przejść od słów do czynów. A oddanie krwi to jest konkretne działanie, bo poświęcając swój czas i krew wiem, że naprawdę ratuję komuś życie. Jest to konkretny uczynek miłosierdzia, jest to również odpowiedź na ewangeliczne wołanie Chrystusa, aby kochać bliźniego swego jak siebie samego – tłumaczył ks. Adrian Borowski.

Ważna informacja

Krew oddać może każda pełnoletnia, zdrowa osoba, która waży co najmniej 50 kg i w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań. Akcje poboru krwi odbyły się z zachowaniem reżimu sanitarnego, związanego z epidemią COVID-19.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VI Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

Oddają najpiękniejszą cząstkę siebie, a łączy ich szlachetna idea ratowania życia innych. Nie oczekują niczego w zamian. Swoim przykładem życia, szlachetnością, dobrocią, miłością, dają wspaniały przykład odpowiedzialności i troski o bliźniego, i - jak powiedział ks. Ryszard Ostasz, pomagają Chrystusowi zbawiać świat. To Honorowi Dawcy Krwi.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o warunkach owocowania miłości

2026-06-28 09:47

[ TEMATY ]

Leon XIV

warunki

owocowania miłości

Vatican Media

Oderwanie, utrata i przyjmowanie - na te trzy cechy miłości rodzącej owoce wskazał Ojciec Święty 28 czerwca w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Bracia i Siostry, dobrej niedzieli!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję