Reklama

Niedziela Lubelska

Zawsze na posterunku

Caritas Archidiecezji Lubelskiej zorganizowała galę wolontariatu – święto osób bezinteresownie niosących pomoc.

Niedziela lubelska 7/2021, str. V

[ TEMATY ]

Caritas

Lublin

CAL

Podziękowania otrzymali wolontariusze zaangażowani w dzieła Caritas

Podziękowania otrzymali wolontariusze zaangażowani w dzieła Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotnie przedpołudnie, 30 stycznia, na platformie komunikacyjnej pojawili się młodzi i starsi wolontariusze. Osobno, ale jednak razem, świętowali kolejny rok pracy. Wśród osób uczestniczących w radosnym spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele szkolnych kół Caritas działających w: Kiełczewicach Górnych, Chełmie, Wierzbicy, Sawinie, Gródkach, Rudzie Hucie, Poniatowej i Lublinie. Podczas spotkania ks. Wiesław Kosicki, dyrektor CAL, podziękował wolontariuszom za ofiarną pracę, a ks. Grzegorz Ogorzałek z Metropolitalnego Seminarium Duchownego podzielił się z uczestnikami refleksjami na temat wartości pomagania.

Dobre serca

Reklama

Sytuacja związana z pandemią, a szczególnie potrzeba wzmożonej opieki nad osobami starszymi i chorymi, spowodowała, że wśród licznych opowieści o codziennej pracy wolontariuszy najwięcej było tych o pomocy niesionej seniorom. – Miniony rok to dla nas czas nowych wyzwań, a szczególnie pomocy niesionej osobom starszym. Dziękuję za waszą odwagę i wytrwałość, za trwanie na posterunku i nieustanną gotowość niesienia pomocy seniorom. Dziękuję za lokalne akcje prowadzone w waszych środowiskach i za włączanie się w pracę centrali – powiedział ks. Wiesław Kosicki. – Jesteście wspólnotą, która w czasie przeciwności staje ramię w ramię i sprawia, że innym jest lepiej. Dzięki waszej pracy i dobremu sercu, ludzie którzy znaleźli się w trudnej sytuacji są otoczeni troską i pomocą. Dzięki wam wielu seniorów nie jest samych; dziękuję w imieniu tych, którym pomogliście – powiedziała Marta Dobrzyńska, koordynator wolontariatu z Caritas Polska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rusz się!

Paulina Stepnowska, koordynatorka wolontariatu w lubelskiej Caritas, zwróciła uwagę na powiększające się grono wolontariuszy. To nie tylko uczniowie, ale też dorośli mieszkańcy archidiecezji, którzy w czasie pandemii spieszą z pomocą bliźnim. – Pojawiali się znikąd – powiedziała koordynatorka. – Nie znikąd, ale z serc Pana Jezusa i Maryi – ripostowała s. Monika Boryca ze Zgromadzenia Sióstr od św. Doroty Córek Najświętszych Serc. Zakonnica, która dołączyła do drużyny Caritas, powiedziała: – Kiedy na początku pandemii wszyscy pozamykali się w domach i bali się o swoje zdrowie, ja też się bałam. Ale wtedy też poczułam, że w tym lęku jest głos Boga, który wzywa mnie do konkretnej pracy: rusz się, bo są ludzie, którzy potrzebują twojego głosu, rąk, serca. Przeze mnie Pan Bóg okazał wielu osobom, że o nich nie zapomniał.

Wolontariusze są gotowi nieustannie pomagać potrzebującym.

Podziel się cytatem

Siostra Monika systematycznie robi zakupy osobom starszym, poradziła sobie nawet z kupnem lodówki. Jednak podkreśla, że najważniejsza jest obecność. Opiekowała się bardzo biedną staruszką, która w czasie choroby panicznie bała się jechać do szpitala. – W jej prośbie: nich mnie pani nie opuszcza! , usłyszałam wołanie samego Jezusa. Czasem wystarczy z kimś pobyć, okazać miłość i zatroskanie; to jest ważniejsze od przyniesionego obiadu czy zakupów – podkreśliła. Szybko dodała, że nie chce się przechwalać, bo takich historii jest wiele, ale dzieli się świadectwem po to, by innych zachęcić do wolontariatu.

Wolontariusz roku

Gala wolontariatu była okazją do wyróżnienia osób najbardziej twórczo i aktywnie zaangażowanych w działania pomocowe. Tytuł „Wolontariuszy Roku 2020” otrzymali: Anna Walasek, s. Monika Boryca oraz Romaniuk’s Team: Kacper i Marcin. W gronie laureatów znaleźli się także opiekunowie szkolnych kół Caritas z Sawina i Wierzbicy: Renata Terlecka, Katarzyna Szczablewska-Siwek oraz Halina Rybaczuk. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Borzęcka, Agnieszka Pakuła, Małgosia Klejszmit, Paweł Mrozek, Karol Samorański, Agata Mazurek i Joanna Zybała. W dorocznym konkursie dla szkolnych kół Caritas zwyciężyli uczniowie z Kiełczewic Górnych, Sawina i Wierzbicy. Podziękowania otrzymali wszyscy wolontariusze zaangażowani w dzieła CAL.

2021-02-10 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pytania o człowieka

[ TEMATY ]

Caritas

Głogów

Parafialne Zespoły Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Katarzyna Krawcewicz

Podczas konferencji w kaplicy Domu "Uzdrowienia Chorych"

Podczas konferencji w kaplicy Domu Uzdrowienia Chorych

Parafialne Zespoły Caritas z całej diecezji miały swoje rekolekcje wielkopostne w Domu „Uzdrowienia Chorych” w Głogowie.

Rekolekcje odbyły się w dniach 16-18 lutego, a poprowadził je ks. Piotr Matus, proboszcz parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. – Za temat przewodni obrałem człowieka. Dziś ważne jest, żeby na nowo zadać sobie pytanie: Kim jest człowiek? Podczas tych rekolekcji koncentruję się na Psalmie 8, w którym pojawiają się słowa „Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz?” – mówi rekolekcjonista. – Poruszamy tu kwestię tego, czy Bóg pomaga nam w odnalezieniu tego człowieczeństwa dzisiaj, czy też możemy obejść się bez Boga, bazując jedynie na wartościach humanistycznych.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję