Reklama

Niedziela Podlaska

Z myślą o dzieciach

Sztuką jest znalezienie nici porozumienia z każdą z osób oraz poświęcenie jej czasu, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju – mówi Monika Szczepańczyk.

Niedziela podlaska 15/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum prywatne

Monika Szczepańczyk

Monika Szczepańczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Kanabrodzka: Proszę przybliżyć etapy powstania oraz specyfikę pierwszego w diecezji drohiczyńskiej Domu Dziecka.

Monika Szczepańczyk: Plany związane z powstaniem domu dziecka zostały zainicjowane w 2016 r. Kompleks trzech budynków oraz ziemie wokół nich w Wyrozębach-Podawcach zostały zakupione przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Łukasz Gołębiewski zauważył nietuzinkowy potencjał drzemiący w zniszczonych murach. Spokojna i malownicza okolica została uznana za idealne miejsce do rozwoju i dorastania młodych ludzi. Spustoszone nieużytki wymagały dużych nakładów pracy oraz pieniędzy. Przez 2 lata trwały prace projektowe, pozyskiwano środki od darczyńców. Kolejne 2 lata to trudny czas zdobywania funduszy, starania się o dotacje. Prace remontowo- -budowlane były przez cały czas kontynuowane. Kolejnym etapem tworzenia domu dziecka było uzyskanie wielu pozwoleń niezbędnych do otwarcia placówki. Dom dziecka 1 marca 2021 r. był gotowy do zamieszkanie przez młodych ludzi. Dzieło przyjazne dzieciom, powstałe z myślą o ich potrzebach, powstało dzięki wsparciu wielu darczyńców.

Czy na naszym terenie istniała potrzeba stworzenia takiego domu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Miejsca przyjazne dzieciom są zawsze potrzebne, nie tylko w naszej diecezji! Wokół nas jest tyle zła, niedoli i nieszczęść. Dom pełen ciepła, spokoju i przyjaznych ludzi jest marzeniem każdego dziecka. Każdy młody człowiek potrzebuje bezpieczeństwa i warunków do prawidłowego rozwoju, odkrywania swoich pasji i rozwijania hobby. Dom Dziecka „Rafael” ma na celu sprzyjać w poznawaniu wartości, dzięki którym dzieci będą mogły poprawnie funkcjonować w przyszłości.

Jak będzie wyglądał tydzień w placówce oraz jakie wartości kadra będzie starała się przekazać dzieciom?

Każdy dzień w placówce będzie okazją do zdobycia nowych, budujących doświadczeń przez młodych ludzi. W planie nie zabraknie podstawowych obowiązków przy prowadzeniu i utrzymaniu Domu Dziecka „Rafael”. W placówce dzieci będą mogły skorzystać z porad pedagoga i psychologa oraz innych specjalistów. Nieodzownym wsparciem jest także kadra wychowawców, którzy kierują procesem wychowawczym. Placówka ma za zadanie m.in. propagować zdrowe nawyki żywieniowe oraz uczyć szacunku i okazywania pomocy innym.

Jakie zadania i wyzwania stoją przed Panią, jako osobą koordynującą Dom Dziecka?

Od momentu, kiedy powierzono mi prowadzenie domu dziecka, każdy dzień przynosi nowe wyzwania, dochodzą nowe obowiązki. Każdy dzień zaskakuje mnie oraz wychowawców. Nasza praca wymaga od nas poświęcenia, przekazania wartości, takich jak: szacunek, uczciwość i szczerość, których nie da się kupić za żadne pieniądze. Mam wrażenie, że im więcej czytam i zgłębiam informacje o funkcjonowaniu domu dziecka, tym bardziej zdaję sobie sprawę, iż zdobyta do tej pory wiedza jest tylko kroplą w morzu potrzeb młodych ludzi, którzy przebywają w naszej placówce. Każde dziecko jest inne, w różny sposób wyraża siebie i reaguje na otaczający świat. Sztuką w tym wszystkim jest znalezienie nici porozumienia z każdym z nich oraz poświęcenie im czasu, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju.

Monika Szczepańczyk, kierownik Domu Dziecka „Rafael” w Wyrązębach, w gminie Repki, pierwszej tego typu placówce w diecezji drohiczyńskiej; na zdjęciu z ks. Łukaszem Gołębiewskim, dyrektorem Caritas.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjna akcja Caritas 2018 zakoń czona

Oficjalne zakończenie wakacyjnej akcji Caritas Diecezji Rzeszowskiej miało miejsce w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Myczkowcach 28 sierpnia. Do uczestników ostatniego turnusu przybył biskup rzeszowski Jan Wątroba w towarzystwie dyrektorów Caritas – ks. Stanisława Słowika i ks. Władysława Jagustyna oraz siostry sekretarz Agaty Jakieła. Dzieci i organizatorzy cieszyli się z obecności gości reprezentujących grono przyjaciół na czele z panią kurator, dyrektor ZUS, przedstawicielami WORD, Policji, PSP, Inspekcji Transportu Drogowego, PZM z Rzeszowa i Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty. Dzieci pod kierunkiem kierownik Anny Szlęzak i kapelanów turnusu – ks. prof. hab. Jacentego Masteja z KUL i ks. prof. hab. Janusza Miąso z URz zaprezentowały piękny patriotyczny program.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

W czym Bóg pomaga Ronaldo

2026-06-24 08:46

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

To tylko piłka nożna. A jednak od lat przyciąga silne emocje świata. Angażuje zawodników, ich rodziny, kibiców, całe narody. Ten sport tworzy ikony, ktoś powie może nawet "bożków". Jeden z piłkarskich talentów (w mojej ocenie największy w historii) Cristiano Ronaldo po meczu z Uzbekistanem przypomniał o jednym, drobnym "drobiazgu", o którym nie tylko on, ale nikt z nas nie powinien zapominać. Padła też deklaracja wiary, która nie powinna zostać przeoczona.

Po efektownym zwycięstwie Portugalii 5:0 na mundialu nie mówił przede wszystkim o własnych golach. Nie opowiadał o rekordach, statystykach ani kolejnych sukcesach. Powiedział coś znacznie prostszego: "Mocno wierzę, że Bóg pomaga ludziom, którzy ciężko pracują."
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję