Reklama

Aspekty

Pomnikowe zdjęcia

Jednym z najwspanialszych zabytków województwa lubuskiego jest zespół dawnego opactwa Kanoników Regularnych Reguły Świętego Augustyna przy pl. Klasztornym w Żaganiu. Przed 10 laty postanowieniem prezydenta RP obiekt otrzymał status Pomnika Historii. Z tej okazji ogłoszono konkurs, który ma pomóc rozpropagować zabytek.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2021, str. IV

[ TEMATY ]

konkurs

zabytek

Ks. Adrian Put/Niedziela

Kołem napędowym konkursu są ks. kan. Władysław Tasior i Elżbieta Nowicka

Kołem napędowym konkursu są ks. kan. Władysław Tasior i Elżbieta Nowicka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żagański Pomnik Historii to obiekt składający się z kościoła, dawnego klasztoru, konwiktu oraz spichlerza klasztornego. Od lat trwają prace remontowe, ale w ostatnim okresie znacznie przyspieszyły. Gołym okiem widać poważne zmiany. Jednak to, co szczególnie wyróżnia obiekt, to wartość artystyczna i historia. Jego początki nierozerwalnie wiążą się z zakonnikami, którzy przybyli do miasta w 1284 r. z niedalekiego Nowogrodu Bobrzańskiego. Sprowadził ich książę głogowski Przemko. Brat Przemka, Konrad w 1299 r. przekazał zakonnikom swój zamek na tymczasową siedzibę klasztoru. Zakonnicy rozbudowali go, tworząc gotycki kompleks budowli klasztornych.

Idea

– Z okazji 10. rocznicy ogłoszenia naszego klasztoru Pomnikiem Historii zainicjowaliśmy konkurs fotograficzny pod nazwą „Żagański Pomnik Historii w obiektywie”. Jego organizatorem są: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zielonej Górze, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu i burmistrz Miasta Żagań, a partnerem konkursu jest Akcja Katolicka przy parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Żaganiu – wyjaśnił ks. kan. Władysław Tasior, proboszcz ostatniej z wymienionych parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Celem naszego konkursu jest wykonanie fotografii obiektu i przez to rozpropagowanie tego miejsca zarówno w naszej diecezji, jak i w całej Polsce, a także poza jej granicami. Konkurs już został ogłoszony, bo trwa od 18 kwietnia do 31 sierpnia. Zdjęcia zgłaszane do konkursu nie mogą być wykonane przed 18 kwietnia – dodał ks. Tasior.

Okoliczności

Konkurs został ogłoszony przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. – To znakomita okazja, aby przypomnieć Państwu o jednym z najcenniejszych zabytków naszego regionu, który przed 10 laty decyzją Prezydenta RP uznany został za Pomnik Historii – o zespole poaugustiańskim w Żaganiu. Z tej okazji, przy współpracy z parafią Wniebowzięcia NMP w Żaganiu i burmistrzem Żagania, organizujemy konkurs fotograficzny. Chcemy upamiętnić tę ważną rocznicę i zachęcić Państwa do zwiedzania zabytku, a także jego fotografowania z różnych ujęć, tak aby wydobyć na światło dzienne to, co autorom zdjęć wyda się godne szczególnej uwagi. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie – napisała na stronie urzędu Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków.

Wsparcie

W organizacji konkursu księdza proboszcza wspiera Elżbieta Nowicka z Akcji Katolickiej w Żaganiu. – Bardzo mi zależy na tym, by w konkursie wzięła udział jak największa liczba osób. Klasztor jest tak ciekawym obiektem, że będzie wiele okazji do zrobienia dobrych zdjęć – powiedziała.

Dzięki życzliwości księdza proboszcza w konkurs będzie mogła się także zaangażować nasza redakcja. Nie będziemy robili zdjęć obiektowi, ale przygotujemy nagrody rzeczowe dla zwycięzców konkursu. W ten sposób, a także pisząc o dawnym opactwie na naszych łamach, chcemy przyłączyć się do akcji rozpropagowania żagańskiego „Pomnika Historii”.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój ulubiony święty

Niedziela podlaska 23/2020, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

Archiwum Katolickiego Przedszkola św. Antoniego w Węgrowie

Rodzeństwo Antoni i Nina Rowiccy – I miejsce w kategorii praca z rodziną

Rodzeństwo Antoni i Nina Rowiccy – I miejsce w kategorii praca z rodziną

Zbliża się kolejna rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie. 10 czerwca minie dwadzieścia jeden lat od tego historycznego wydarzania. Drohiczyn może się poszczycić, że Święty go nawiedził i ubogacił swą obecnością. Do tematyki świętych nawiązuje VIII edycja konkursu plastycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym „Mój ulubiony święty”. Placówką prowadzącą jest katolickie przedszkole w Węgrowie, któremu patronuje św. Antoni. Wśród prac nie mogło zabraknąć postaci św. Jana Pawła II.

Na konkurs wpłynęły 122 prace z 23 placówek zarówno z diecezji drohiczyńskiej jak i spoza jej granic. Dzieci w sposób artystyczny przedstawiły między innymi postaci takich świętych jak: Matka Najświętsza, św. Mikołaj, św. Krzysztof, św. Antoni, św. o. Pio, św. Maksymilian Kolbe, św. Barbara, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Weronika, św. Maria Magdalena, św. Michał Archanioł, bł. Karolina Kłózkówna.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję