Reklama

Niedziela Kielecka

Domaszowice dziękują

Parafia bł. Wincentego Kadłubka 26 czerwca będzie przeżywała jubileusz 20-lecia istnienia. Dziękczynną Mszę św. odprawi bp Jan Piotrowski. Obchody połączone są z peregrynacją kopii obrazu św. Józefa, która rozpoczęła się 19 czerwca.

Niedziela kielecka 25/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

K.D.

Ks. Dariusz Sieradzy zaprasza parafian na jubileusz

Ks. Dariusz Sieradzy zaprasza parafian na jubileusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z perspektywy parafii, które mają kilkusetletnią tradycję, dwadzieścia lat istnienia to niedużo. Jednak dla mieszkańców Domaszowic to był bardzo dobry czas. Patrząc na owoce tych dwóch dekad, mogą czuć satysfakcję. Przede wszystkim mają własną piękną i funkcjonalną świątynię, z której są bardzo dumni.

Powstanie parafii i kościoła wiele zmieniło

Mówi ks. Dariusz Sieradzy – proboszcz od 11 lat. – Kościół parafialny łączy ludzi ze sobą, wyzwala w nich chęć działania. Trudno wyliczyć ile wspólnych inicjatyw udało się zorganizować. – Były koncerty tenorów operowych w surowych jeszcze murach nowej świątyni, wiele festynów rodzinnych z atrakcjami, turnieje piłkarskie, pielgrzymki… Powstały liczne wspólnoty i oryginalne pomysły duszpasterskie, np. plenerowa Droga Krzyżowa na wzór kalwaryjski. W parafii zrodziło się też nowe powołanie zakonne brata Daniela Wójcika i kilku sióstr zakonnych – wymienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafię erygował 30 czerwca 2001 r. bp Kazimierz Ryczan. Proboszczem został ks. Marek Luty. Dał on fundamenty pod rozwój parafii. Najpierw modlili się w małej kapliczce, potem stanęła kaplica i plebania. Działkę pod budowę kościoła ofiarowali państwo Bernarda i Jarosław Komorowscy.

Budowę zawierzyli patronowi

Reklama

Budowa kościoła rozpoczęła się czerwcu 2013 r. To dzieło parafianie z proboszczem zawierzyli patronowi – bł. Wincentemu Kadłubkowi w czasie pielgrzymki do Karwowa, gdzie kronikarz przyszedł na świat. Pracom od początku towarzyszył entuzjazm parafian, którzy ofiarnie pomagali i wspierali finansowo inwestycję. Mury i stan surowy kościoła osiągnięto budując sposobem gospodarczym, przy codziennym zaangażowaniu przez kilka lat 40-50 mężczyzn z parafii – Rycerzy Kolumba, których wspólnotę proboszcz ks. Dariusz Sieradzy zawiązał w parafii.

Proboszcz z wdzięcznością mówi o ogromnym wysiłku parafian. Wymienia księży, którzy pomagali przez te lata parafii, modlitwą, głoszeniem słowa Bożego, życzliwością, ale również wspierające parafię na wielu płaszczyznach władze samorządowe. Będą oni gościli podczas jubileuszowej Mszy św.

Publikacja, kaplica i herb parafii

Parafia uczci rocznicę w wyjątkowy i symboliczny sposób, tak by zapisała się w pamięci wszystkich pokoleń. Wydano specjalną publikację dokumentującą 20 lat parafii, rozwój i działalność wielu wspólnot, poszczególne etapy budowy kościoła. Przygotowano okolicznościowe gadżety, które ucieszą nie tylko najmłodszych: magnesy na lodówkę z sylwetką kościoła, krówki, balony, długopisy. Z jubileuszem łączy się również powstająca kaplica bł. Wincentego Kadłubka. Obecnie trwają prace nad jej aranżacją. Będzie gotowa na odpust 9 października. W ubiegłym roku została położona posadzka, niedawno – wybrukowano plac przy kościele, powstała specjalna kaplica spowiedzi. Jest również plan zaadaptowania pomieszczeń po starej kaplicy na świetlicę – centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych dla wszystkich pokoleń.

Z inicjatywy proboszcza przygotowano herb parafii, który pod kątem symboliki heraldycznej opracował historyk UJK dr Jerzy Michta. Domaszowice staną się pierwszą w Polsce parafią z własnym herbem. Herb dodaje dostojeństwa i powagi, nawiązuje do wielowiekowych polskich tradycji i historii. – Tym gestem chcemy oddać cześć bł. Wincentemu Kadłubkowi i promować jego kult. Herb będzie widniał na pieczęci, ale również nad kaplicą Kadłubka. W każdy wtorek będzie sprawowana w niej Msza św. oraz adoracja i modlitwa przez wstawiennictwo patrona, którego opiekę bardzo odczuwają.

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia na Okólnej

Niedziela częstochowska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

W kościele doświadczają Boga bezpośrednio

W kościele doświadczają Boga bezpośrednio

Ksiądz Paweł Sobuś podkreśla, że wspólnota powinna umacniać się w wierze przez swoją obecność w kościele.

Kapłan pochodzi z terenów obecnej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, w której obecnie jest proboszczem. – Swoich wiernych znam czy to z relacji sąsiedzkich, czy też koleżeńskich. Z wieloma uczęszczałem do szkoły i na religię. Kiedyś nasza parafia należała w jednej części do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, a w drugiej do parafii św. Jakuba. Jestem tutaj proboszczem od 7 lat, ale w duszpasterstwo w parafii jestem zaangażowany już lat 30 – opowiada ks. Sobuś.
CZYTAJ DALEJ

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję