Reklama

Niedziela Łódzka

Śladem św. Jana Pawła II

Łódzkie wotum III pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny.

Niedziela łódzka 25/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Kościół Najświętszej Eucharystii w Łodzi

Kościół Najświętszej Eucharystii w Łodzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzynastego czerwca papież celebrował na lotnisku Mszę św., w czasie której dzieci przyjęły Pierwszą Komunię św. To było chrześcijańskie święto ich rodzin i wszystkich mieszkańców diecezji łódzkiej. Papież nie krył zadowolenia i po Mszy św. powiedział: „Ogromną radość sprawiłoś miasto, które nosisz nazwę Łódź, i Kościele łódzki (…) następcy św. Piotra, który jest waszym rodakiem”.

„To wydarzenie należy zaliczyć do największych w dziejach Kościoła łódzkiego” – ocenił je ówczesny bp Władysław Ziółek, dodając, że „w Łodzi Jan Paweł II skierował słowa, które są dla nas wszystkich zobowiązującym wyzwaniem”. Jeszcze tego samego dnia powołał on do istnienia parafię Najświętszej Eucharystii w Łodzi-Retkini jak wotum wdzięczności Bogu za papieską pielgrzymkę. Wezwanie parafii nawiązuje do II Kongresu Eucharystycznego i stawia Eucharystię w centrum życia wiernych, a wmontowany nad głównym wejściem w 2003 r., dzięki staraniom pierwszego proboszcza – ks. Bohdana Papiernika, historyczny krzyż z Lublinka jest widocznym symbolem wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Pod nim pamiątkowe zdjęcia robią młode pary i dzieci komunijne, przechowując w rodzinnych albumach pamięć o wizycie Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Muzycznym wotum dziękczynnym był Festiwal Piosenki Religijnej, który ks. Bohdan organizował aż do niespodziewanej śmierci w 2009 r. Aktywny proboszcz z harcerską przeszłością i zaangażowaniem w Ruchu Światło-Życie oraz sprawy polskie oraz Polaków spoza Ojczyzny pozostawił w parafii wyraźne ślady swojej wizji duszpasterskiej.

Ówczesny biskup chciał, by następca szedł podobną drogą. Wypatrzył kapłana, dla którego, tak jak dla Jana Pawła II, „najważniejszą drogą Kościoła jest człowiek”, a modelem parafii wspólnota wspólnot. Do tego duchowny zaangażowany był w Ruch Światło-Życie. 13 czerwca 2009 r. ks. Andrzej Ścieszko został proboszczem parafii Najświętszej Eucharystii, podążając drogą wytyczoną przez poprzednika. Ksiądz Ścieszko dba o rozwój duchowy parafian poprzez tworzenie środowisk ewangelizacyjnych, adorację Najświętszego Sakramentu, nieustanne przypominanie nauczania i myśli Papieża Polaka. Proboszcz potrafi odczytać znaki czasu, nie zapomina o znaczeniu wiary i kultury w życiu oraz kształtowaniu tożsamości człowieka. Dowodem na to są koncerty religijno-patriotyczne, chór stanowiący piękną oprawę liturgii i propagowanie czytelnictwa. Parafianie chętnie przyjmują Polaków z Kresów oraz organizują akcje charytatywne, m.in. zbiórki na misje w Afryce czy na kolonie dla dzieci.

W 34. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Łodzi i święto patronalne parafii Mszę św. celebrował metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Pasterz homilię rozpoczął milczącym skupieniem, które udzieliło się obecnym. Na wstępie zwrócił uwagę, że piękna czytań nie determinuje słowo Eucharystia, którego w nich brak, ale ich sens. – Są one o Bogu, który staje się Eucharystią, więc są piękne. My szukamy Go w wielkości, a On wybiera kawałek chleba i pod taką postacią karmimy się Nim na Pańskiej wieczerzy – powiedział.

Na zakończenie abp Ryś poruszył sumienia pytaniami: Czy jesteśmy gotowi poddać się ubóstwu Nazaretu i cierpieniu krzyża? Czy damy się przemienić? Odpowiedzi na nie wierni zanieśli swoich domów.

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobrzy ludzie z Lubczy

Niedziela kielecka 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Lubcza

T.D.

Trwa remont kościoła w Lubczy

Trwa remont kościoła w Lubczy

Niewielka parafia w dekanacie wodzisławskim prowadzi wyłącznie własnymi siłami prace remontowe przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

Zaniedbana elewacja, widoczna z daleka, nie była dobrą wizytówką parafii, więc wspólnie z parafianami zdecydowaliśmy o remoncie. Kościół nie jest zabytkowy, więc nie mamy żadnego dofinansowania, wszystko robimy sami, ale dobrzy ludzie, moi parafianie, nigdy nie zawiedli – mówi proboszcz – ks. kan. Stanisław Gil.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję