Reklama

Niedziela Świdnicka

Rok niepewności

Zakończony parę dni temu rok szkolny upłynął pod znakiem pytań i niepewności. Taki sposób pracy był wymagający nie tylko dla uczniów i ich rodziców, ale też dla nauczycieli.

Niedziela świdnicka 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

on‑line

nauka zdalna

Hubert Gościmski

Umiejętności zdobyte w czasie zdalnej nauki przydadzą się uczniom w przyszłości

Umiejętności zdobyte w czasie zdalnej nauki przydadzą się uczniom w przyszłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praca podczas lekcji online wyglądała inaczej niż w stacjonarnej szkole. Uczniowie musieli nauczyć się samodyscypliny, a nauczyciele – pracy z nowymi technologiami. Pojawiały się także różne trudności.

– Bardzo męczące było siedzenie przed ekranem komputera. Przeprowadzenie lekcji to jedno, ale przygotowanie do nich oraz sprawdzenie prac uczniów zajmowało kolejne godziny – opisuje Iwona Juźwa, nauczycielka języka angielskiego w II LO w Świdnicy. – Brakowało mi kontaktu wzrokowego z uczniami. Niewielu włączało kamery, a trudno jest prowadzić rozmowę, gdy nie widać twarzy rozmówcy i jego emocji – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważne było też, aby każde dziecko miało dostęp do potrzebnego sprzętu.

– Staraliśmy się otoczyć opieką wszystkich uczniów. Jeśli otrzymywaliśmy informacje o trudnościach z dostępem do internetu czy komputera, to staraliśmy się taki problem w miarę naszych możliwości rozwiązać – podkreśla Marcin Kruk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śl.

Zajęcia dodatkowe

Inaczej wyglądały również zajęcia dodatkowe. Julii, tegorocznej absolwentce świdnickiej Szkoły Muzycznej, lekcje zdalne nie przysporzyły większych problemów. Zajęcia prowadzono w sposób jasny i zrozumiały, można było poczuć się prawie jak w klasie.

Reklama

– Dużo czasu poświęciłam na przygotowania do egzaminów końcowych, ale one niestety się nie odbyły. Zostały za to zorganizowane dwa koncerty, klas danego instrumentu i absolwentów, na których zaprezentowaliśmy zdobyte umiejętności. Cieszę się też, że mogliśmy wrócić choć w ostatnim miesiącu, gdyż była okazja, aby pożegnać się z klasą i nauczycielami – opisuje Julia.

Egzaminy

Dla uczniów kończących szkołę kluczowe było także przygotowanie do egzaminów.

– Wykonaliśmy dużo testów i dzięki zajęciom online mieliśmy więcej czasu na naukę trzech przedmiotów egzaminacyjnych. Zdalna nauka nie była dla mnie przeszkodą w przygotowaniach, a same egzaminy zostały przeprowadzone bez problemu – mówi Oliwia, absolwentka szkoły podstawowej.

Natomiast Iwona Juźwa zauważa, że maturzyści przygotowywali się przede wszystkim do egzaminów z przedmiotów potrzebnych im na studia. Nauczyciele organizowali konsultacje w szkole, maturzyści pisali więcej niż zazwyczaj próbnych testów maturalnych. W organizacji pomogło także doświadczenie po zeszłorocznych egzaminach.

Powrót do szkoły

W połowie maja uczniowie stopniowo zaczęli wracać do szkół. Czas ten był okazją do integracji klas oraz weryfikacji umiejętności nabytych po nauce zdalnej.

– Niektóre dzieci poradziły sobie świetnie, inni mieli trochę zaległości. Widać jednak, że uczniowie przyłożyli się do nauki i systematycznie pracowali w domu. Okres nauki zdalnej nie był czasem zmarnowanym, wiele zdobytych wtedy umiejętności zostanie z uczniami na dłużej. Nauczyciele natomiast poznali lepiej możliwości, jakie daje wykorzystywanie nowych technologii – zaznacza Marcin Kruk.

2021-06-22 14:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja on-line

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ewangelizacja

diecezja

on‑line

MJscreen

Przestrzeń internetowa stała się forum ewangelizacji

Przestrzeń internetowa stała się forum ewangelizacji

Księża z naszej diecezji publikują w sieci podcasty o różnej tematyce, także wielkopostnej.

Podcast jest formą regularnej internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, która staje się coraz bardziej popularna. Zaangażował się w nią bp Roman Pindel, publikując audycje o Biblii – słowie życia. W jednej z niedawnych przybliżył trzy filary Kościoła: posłuszeństwo wobec Boga, trwanie we wspólnocie z Apostołami i dawanie świadectwa. – Jak posłuszeństwo Bogu przynosi wzrost wspólnoty Kościoła, tak życie wspólnoty stanowi świadectwo dla świata, rozumiane jako pierwszy, stały, najbardziej naturalny i zwyczajny, jakby domowy, permanentny sposób ewangelizowania ze strony pierwszych wierzących w Jerozolimie wobec tych, którzy jeszcze nie wierzą w Chrystusa – podkreśla biskup.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję