Reklama

Niedziela Podlaska

Na straży wartości

Papież Franciszek w encyklice Laudato si’ zachęca do nawrócenia ekologicznego, które nie jest możliwe bez czystej planety i uporządkowanego serca. Wiedzą o tym podlascy leśnicy, którzy troszczą się o przyrodę i podtrzymują ducha patriotyzmu.

Niedziela podlaska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

patriotyzm

leśnicy

Ekologiczne Forum Młodzieży

Leśnicy pamiętali o zamordowanym przez bolszewików sołtysie Janie Masiewiczu (2020 r.)

Leśnicy pamiętali o zamordowanym przez bolszewików sołtysie Janie Masiewiczu (2020 r.)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmowę na temat ,,czynienia sobie ziemi poddanej” (Rdz 1, 28), ks. Tomasz Duszkiewicz, kapelan leśników, rozpoczyna od odniesienia się do opisu stworzenia świata i człowieka zawartego w Księdze Rodzaju.

Punkt wyjścia

Bóg powołuje wszystko do istnienia, co stanowi pierwszy etap historii zbawienia. Koroną stworzenia jest natomiast człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boga – zauważa ksiądz kapelan. Drogowskaz dla chrześcijan stanowi Dekalog, leżący u podstaw prawa i wszelkich relacji międzyludzkich. Przesłanie i polecenie czynienia sobie ziemi poddanej skierowanej przez Pana Boga do człowieka, jest wciąż aktualne w XXI wieku. Zdaniem ks. Tomasza, należy pamiętać, że mamy gospodarować w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, tak, aby nadmiernie nie eksploatować naszych dóbr. Propagatorem idei zrównoważonego rozwoju był śp. prof. Jan Szyszko, który wzywał do wprowadzenia w życie edukacji z zakresu ekologii integralnej w połączeniu z historyczną wiedzą użytkowania terenu przez mieszkających tam ludzi. ,,Europa musi się obudzić, a temu celowi służy powrót do chrześcijańskich korzeni kulturowych” – pisał profesor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zagrożenia

W opozycji do wizji Bożego świata stoi ideologia neomarksizmu, niosąca chaos i totalne zniszczenie – zauważa ks. Tomasz. Dodaje, że jej celem jest odwrócenie hierarchii wartości, które przejawiają się m.in. dehumanizacją człowieka i humanizacją zwierząt. Propagowane działania pod płaszczykiem ochrony środowiska, zwierząt czy roślin dążą do detronizacji człowieka, co widać w podejściu do kwestii ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W tym kontekście kapłan zachęca do odniesienia się do słów papieża Franciszka, mówiącego o niekonsekwencji ekologicznej w encyklice Laudato si’. Według papieża, robi się wszystko, aby chronić przyrodę i zwierzęta, a nie chroni się życia ludzkiego. Ksiądz Tomasz zauważa, że w przestrzeni publicznej pojawia się narracja, zgodnie z którą rośliny czują i nie wolno zadawać bólu przyrodzie. – Tej samej proporcji nie widać względem dzieci mordowanych w łonach matek na całym świecie zgodnie z literą prawa, a aborcja w ostatnim „Raporcie Matića” nazywana jest prawem człowieka – mówi.

Reklama

Kapelan leśników zwraca uwagę na absurdalne postulaty lobbowane przez międzynarodowe środowiska tzw. ekologów, uderzających w naturalny porządek świata i zdrowie człowieka, jak np. zakaz zabijania zwierząt w celach zaspokojenia podstawowych potrzeb żywieniowych. Warto dodać, że mięso jest najlepszym źródłem pełnowartościowego białka oraz źródłem żelaza, które z kolei jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Takie działania wpisują się, zdaniem ks. Duszkiewicza, w ekoterroryzm czy inne niebezpieczne trendy, godzące w polskie rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i są zagrożeniem dla przyszłych pokoleń.

Duch patriotyzmu

Ksiądz Tomasz zauważa, że głównym powodem zagubienia człowieka jest brak odniesienia do Stwórcy, a w przypadku osób niewierzących, brak odwołania do nauki. Pseudoekolodzy nie liczą się z naukowymi badaniami, ale tworzą ideologię, która przy aprobacie osób tworzących prawo, wchodzi w życie w postaci różnych aktów prawnych – stwierdza. Kapelan leśników dodaje, że wszystko, co nie jest zgodne z nauką, jest krzywdzące dla przyrody i człowieka. Mówi się dzisiaj dużo o demokracji, o swobodzie wyrażania poglądów, a tymczasem, zdaniem ks. Duszkiewicza, zakazuje się działań wyrosłych na prawie naturalnym, uważanych przez katolików za słuszne. Nadzieję stanowi lud podlaski, podtrzymujący w ocenie ks. Tomasza, ducha patriotyzmu i kierujący się prawem Bożym, z którego wypływa Boża mądrość.

Trzy filary polskości

Polski Kościół, leśnictwo, rolnictwo, łowiectwo stoją na straży ziemi, własności, tożsamości i wiary – podkreśla ks. Tomasz. W szeroko zakrojoną strategię deprecjonowania ww. grup oraz wyrugowania z przestrzeni publicznej znaków wiary i tożsamości narodowej, kapelan leśników zalicza ataki na Kościół i wyszydzanie kapłanów. – Taka percepcja ma się utrwalić w ludzkiej świadomości, tak aby stracić wrażliwość na daną grupę – wskazuje. Przy użyciu narzędzi komunikacji, tj. Facebook, sterowane są działania inwigilujące i cenzurujące różne treści. Jako przykład ks. Tomasz przywołuje Fundację Ekologiczne Forum Młodzieży, której posty propagujące patriotyczno-katolickie treści, np. uroczystość poświęcenia trzech krzyży, zostały zablokowane i pozbawione możliwości szerszej promocji. Kapelan leśników zachęca do trzeźwego osądu i wyczulenia na treści w mediach, ponieważ odbiegają one od rzeczywistości i mijają się z prawdą. – Komuś zależy na niszczeniu naszej tradycji, kultury, tożsamości i walce z kościołem – dodaje.

Reklama

Troska o naturę

– Polscy leśnicy i myśliwi najlepiej wiedzą, jak zarządzać populacją zwierząt dziko żyjących, użytkować drzewostanem, obszarami chronionymi, rezerwatami i parkami narodowymi – wskazuje ks. Duszkiewicz. To leśnik od lat dokłada starań, aby przyroda była jeszcze w piękniejszym stanie niż jest obecnie. Wystarczy zobaczyć ile procent stanowiły lasy po wojnie a ile stanowią teraz, tj. ponad 30% zalesienia. – Na arenie międzynarodowej polski model użytkowania lasami oceniany jest jako wzorcowy – mówi ks. Tomasz. Ponadto Polska jest ewenementem na tle Europy i świata pod względem stanu środowiska przyrodniczego terenów niezurbanizowanych. Nasz kraj posiada także pełną gamę rodzimych, dziko żyjących gatunków w tej strefie geograficznej. W to wszystko wpisuje się Podlasie, gdzie leśnicy, chronią las, dbają o zasoby wodne oraz miejsca pamięci.

Okręt flagowy

Okrętem flagowym unijnych decydentów, zdaniem ks. Tomasza, stała się Puszcza Białowieska. – Za pomocą niezgodnych z nauką mechanizmów pokazano, co można zrobić z polską przyrodą i jak osłabić polską gospodarkę oraz cały sektor leśnictwa – wskazuje kapelan. Ksiądz Duszkiewicz przypomina, że kiedy drzewo rośnie, pochłania CO2, natomiast drewno, które leży martwe, tak jak ma to miejsce w Puszczy Białowieskiej, wytwarza CO2 i mocno zanieczyszcza środowisko. Ksiądz Tomasz podkreśla, że w Piśmie Świętym martwe drzewo jest symbolem grzechu i słabości, natomiast piękny dąb jest odzwierciedleniem wielkości i życia. Stąd retoryczne pytanie: Dlaczego w Puszczy Białowieskiej doprowadzono do zniszczenia i dlaczego nie pozwalano wywozić np. martwych świerków? – O Puszczę Białowieską należy dbać, jeżeli nie ma potrzeby – nie wycinać, ale jeżeli mamy do czynienia z martwym drzewem, należy je wyciąć i zasadzić nowe dla przyszłych pokoleń. Tymczasem unijne wytyczne zabraniały nawet sadzenia nowych drzew – dodaje ks. Tomasz.

Droga do nieba

Zdaniem ks. Duszkiewicza warto odwoływać się do nieprzeciętnych osób, takich jak kard. Wyszyński, który był wzorem troski o ojczyznę i wierności Panu Bogu, nawet za cenę pomówień, ataków czy niewoli. Piękne i Boże rzeczy, zdaniem ks. Tomasza, rodzą się przez krzyż, o czym mówił też św. Jan Paweł II. Odpowiedzią na wszelkie ataki medialne i nie tylko, według kapelana leśników, są słowa kard. Wyszyńskiego: „(…) drogi kamień nie przestaje być sobą nawet wtedy, gdy spadnie w błoto i zabrudzi się”. Ksiądz Duszkiewicz dodaje, że z rzucanych kamieni pod nogi trzeba układać drogę do nieba.

2021-07-27 12:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aleja Cisów

[ TEMATY ]

biskup

Niepodległość

aleja

leśnicy

cisy

ks. Adrian Put

W Motylewie uroczyście poświęcono i otwarto Aleję Cisów

W Motylewie uroczyście poświęcono i otwarto Aleję Cisów

W czwartek 11 października na terenie Leśnictwa Motylewo należącego do Nadleśnictwa Bogdaniec, uroczyście poświęcono i otwarto Aleję Cisów. Wydarzeniem tym lokalni leśnicy chcieli uczcić rocznicę odzyskania niepodległości.

W wydarzeniu tym uczestniczył bp Tadeusz Lityński, który jest także krajowym duszpasterzem leśników. Obok niego w wydarzeniu udział wzięli m.in.: Andrzej Szelążek - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Piotr Pietkun – nadleśniczy z Bogdańca i ks. Stanisław Dochniak – proboszcz z Pyrzan.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dotacje na zabytki

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania w czwartek 28 marca ogłoszono, że katedra świdnicka, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska otrzyma wsparcie finansowe z corocznego programu ministerstwa. Informację przekazała w mediach społecznościowych Prezydent Świdnicy. - Z corocznego programu prowadzonego przez ministerstwo, wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, jest świdnicka katedra! Moja ulubiona figura św. Floriana, patrona strażaków, nareszcie zostanie odnowiona – napisała Beata Moskal-Słaniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję