Reklama

Niedziela Przemyska

Bieszczadzkie centrum ratunkowe

Połowa lipca – czas wakacji, urlopów i odpoczynku. Wśród turystów zmierzających w stronę południowo-wschodniej Polski są ewangelizatorzy Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów. Większość już od roku odlicza dni do rozpoczęcia akcji i nie wyobraża sobie wakacji bez posługi w Bieszczadach.

Niedziela przemyska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Solina

Maciej Kisała

Tama solińska była przestrzenią działania Bożego miłosierdzia i modlitwy

Tama solińska była przestrzenią działania Bożego miłosierdzia i modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swoją przystań już kolejny raz znaleźli w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Atmosfera tego miejsca, a także gorliwa modlitwa osób, które podjęły się Duchowej Adopcji Ewangelizatorów sprawiły, że w bardzo krótkim czasie stworzyli niepowtarzalną wspólnotę.

Przez pierwsze cztery dni przygotowywali się duchowo, przeżywając rekolekcje głoszone przez ks. Michała Olszewskiego, sercanina. Rekolekcjonista zwrócił uwagę na postać św. Józefa, któremu ewangelizatorzy przyglądali się czytając List Apostolski Patris Corde Ojca Świętego Franciszka z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Cichy, pokorny i czuły ojciec, będący ludzkim odbiciem Boga Ojca, stał się dla uczestników rekolekcji wzorem ewangelizatora, który wszędzie, gdzie się pojawia, zanosi Jezusa. Codzienne karmienie i dzielenie się Słowem umacniały rzepedzką wspólnotę, ukazując troskę i czułość Najwyższego. Czas rekolekcji pozwolił im spotkać się twarzą w twarz z Jezusem, którego chcieli głosić. Momentem kulminacyjnym rekolekcji stał się wieczór uwielbienia, podczas którego powierzali swoje troski i słabości Panu, a także otwierali się na działanie Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W czwartek – dzień przed wyjściem ewangelizacyjnym, wspólnotę ewangelizatorów odwiedził bp Stanisław Jamrozek. Podczas homilii zwrócił szczególną uwagę na podstawowy warunek głoszenia Ewangelii, jakim jest spotkanie Jezusa – żywego i prawdziwego. Ksiądz biskup udzielił obecnym specjalnego błogosławieństwa, posyłając ich w świat z Dobrą Nowiną. W przededniu najważniejszych wydarzeń obecność duszpasterza była wyrazem łączności ze wspólnotą Kościoła, co dodało odwagi i umocniło ewangelizatorów w posłudze.

Reklama

Nadszedł dzień wyjścia. W towarzystwie kapłanów: ks. Mateusza Rutkowskiego, ks. Macieja Fladera i ks. Pawła Śliwki wyruszyli z Rzepedzi na Zaporę Solińską, by tam spotkać drugiego człowieka – poszukującego, spragnionego, stęsknionego. Jednak, aby te spotkania mogły zaistnieć, musieli stworzyć ku temu okazję i odpowiednie warunki. Wędrujących po koronie zapory zatrzymały czarne, przygnębiające głazy, ukazujące to, co człowieka zniewala i pogrąża w ciemności – gniew, lenistwo, pycha… Ta szokując i trudna do zaakceptowania perspektywa nie pozostaje jednak bez nadziei. Pośród pustki, zniewolenia i grzechu wyrasta Krzyż – znak zbawienia, przypominający, że za każdego z nas Bóg umarł, zwyciężył śmierć i otworzył nam dostęp do wieczności. Krzyż, który otworzył niebo, na zaporze otworzył strefę chwały, która stała się w tym roku przestrzenią do posługiwania wyjątkowymi talentami ewangelizatorów. Pod czujnym okiem Joanny Szczerbaty, kilkuosobowa grupa niestrudzenie wielbiła Boga tańcem. Ich otwartość sprawiała, że wiele osób przechodzących obok, z szerokim uśmiechem na twarzy dołączało do tancerzy. W przerwach od tańca, za sprawą Kamili i Michała ze sceny płynęły łagodne i kojące dźwięki, które zatrzymywały turystów i pozwalały na chwilę refleksji i zasłuchania. Były też momenty eksplozji energii, kiedy przy elektryzującym bicie Sebastian i Szymon rapowali o swojej przyjaźni z Jezusem. Słuchacze pociągnięci i zainspirowani tym niezwykłym przekazem mogli zapoznać się z lekturą duchową prezentowaną przez wydawnictwo Na Jej Głowie. Ich niezwykle wartościowe publikacje cieszyły się ogromną popularnością i były pretekstem do wielu ważnych i owocnych rozmów. Idąc dalej otwierała się przestrzeń dla dzieci – stoisko z bransoletkami, które można było sobie samodzielnie wykonać i zabrać na pamiątkę, salon fryzjerski w plenerze, klocki do konstruowania ogromnych budowli – wyzwoliły w dzieciach spontaniczną radość, a rodzicom dały chwilę wytchnienia, podczas której mogli porozmawiać, a często również pomodlić się z ewangelizatorami.

Na dwa dni zapora stała się miejscem szczególnego działania Ducha Świętego. Ewangelizatorzy modląc się i rozmawiając z turystami pokazywali im Boga, jakiego sami kochają: czułego, troskliwego i miłosiernego. To miejsce stało się również przestrzenią udzielania sakramentu pokuty i pojednania. Pan Bóg wylewał niezmierzone strumienie miłosierdzia, a zwieńczeniem obecności ewangelizatorów na tamie było wspólne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Piątkowy dzień zakończyliśmy Eucharystią w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku, gdzie jak zawsze ksiądz proboszcz przyjął Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów niezwykle ciepło i serdecznie. Po Mszy św. wierni udali się na Drogę Krzyżową ulicami Polańczyka, przygotowaną przez młodzież z Ruchu Światło-Życie.

Zwieńczeniem posługi w Bieszczadach była niedzielna Eucharystia sprawowana przez metropolitę przemyskiego abp. Adama Szala. Pasterz podkreślił, jak ważna jest w Kościele ewangelizacja i wyraził nadzieję, że dzieło Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów będzie trwać i nieustannie się rozwijać.

Reklama

Niedzielna obecność ewangelizatorów w Polańczyku stała się również świetną okazją do głoszenia Dobrej Nowiny. Po południu na Cyplu rozbrzmiały charakterystyczne dźwięki utworu Baba Yetu (Ojcze nasz w języku suahili) oraz innych utworów, przy których posługujący zachęcali plażowiczów do zabawy. Boska Niedziela – jak to wydarzenie nazwali organizatorzy – zamieniła plażę w faktycznie Bożą strefę. Uwielbienie niosło się po całym Jeziorze Solińskim.

Wieczorem w amfiteatrze odbył się spektakl Święto, przygotowany przez rzeszowski Teatr Przedmieście w oparciu o powieść W. Myśliwskiego Kamień na kamieniu. Zasłuchanie i przejmująca cisza panująca na widowni były wystarczającym dowodem tego, jak wartościowe nieśli treści. Po spektaklu scenę przejął zespół Bankruci, który poderwał zasłuchaną publiczność z krzeseł.

Wszyscy organizatorzy i ewangelizatorzy wspominają tegoroczną Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów z ogromną radością, nutą nostalgii, ale przede wszystkim z nadzieją na kolejne spotkania. Już za rok – w Bieszczadach. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Niedzieli.

2021-07-27 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod Biskupów: papież posyła „misjonarzy cyfrowych”

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Adobe.Stock

„Papież Franciszek chce usłyszeć także «szósty kontynent», cyfrowy, na najbliższym zgromadzeniu Synodu Biskupów” – poinformowała s. Naike Monique Borgo, jedna z „cyfrowych misjonarek”, których zadaniem będzie docieranie w sieci internetowej do osób, z którymi w inny sposób Kościół nie może wejść w kontakt.

„W sieciach społecznościowych zawsze mamy wiele do powiedzenia i to jest prawdziwa okazja, aby to zrobić. Nie ma znaczenia, czy jesteś wierzący; nie ma znaczenia, czy jesteś katolikiem” – zachęca zakonnica. Zaprasza do wypełnienia synodalnego kwestionariusza, z którego wyniknie, jaka jest relacja ludzi do Kościoła ze wszystkimi jej punktami krytycznymi.
CZYTAJ DALEJ

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

[ TEMATY ]

ksiądz

zmarły

Kępno

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Aktualnie nie znamy szczegółów dotyczących pożegnania - będziemy na bieżąco przekazywać informację.
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję