Reklama

Niedziela Kielecka

Pani Nowego Korczyna

Podczas uroczystości poświęconej św. Kindze w jej diecezjalnym sanktuarium bp Jan Piotrowski ogłosił, że święta księżna została patronką Nowego Korczyna.

Niedziela kielecka 32/2021, str. I

[ TEMATY ]

św. Kinga

TER

W role księżnej Kingi, księcia Bolesława Wstydliwego i ich dworzan wcieliła się młodzież

W role księżnej Kingi, księcia Bolesława Wstydliwego i ich dworzan wcieliła się młodzież

Dekret Stolicy Apostolskiej podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Adam Perz.

Uroczystości ku czci św. Kingi, pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”, rozpoczęły się tradycyjnie, przy cudownym źródełku. Przy figurze świętej zgromadzili się m.in. przedstawiciele władz samorządowych, strażacy ze sztandarami, mieszkańcy Nowego Korczyna i pielgrzymi, a także młodzież przebrana w historyczne stroje z epoki.

Po przypomnieniu postaci św. Kingi, jej życiorysu, służby Bogu i ludziom bp Jan Piotrowski pobłogosławił uczestników, a następnie po odmówieniu litanii do św. Kingi, którą odczytał ks. Paweł Majewski – kustosz diecezjalnego sanktuarium św. Kingi, wszyscy udali się do kościoła św. Stanisława. W kościele młodzi ludzie przebrani za księżną Kingę i Bolesława Wstydliwego odczytali historyczny dokument: „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyna”. Odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana, przy ołtarzu wraz z nim modlili się kapłani z naszej diecezji a także z diecezji tarnowskiej i krakowskiej.

Reklama

W homilii bp Piotrowski nawiązując do odczytanego Dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który uznał św. Kingę za patronkę miasta, powiedział, że: – Dziś dziękujemy Bogu i ludziom, że ta chwila nadeszła i daje nam tak wiele radości i satysfakcji, ale przede wszystkim rodzi wielkie zobowiązanie natury moralnej i obyczajowej. Domaga się autentycznej sprawiedliwości społecznej i szczerej pobożności, uczciwości w samorządzie, oraz postawie wiernych i obywateli miasta Korczyna, tej nadwiślańskiej ziemi.

Biskup zwracając się do zebranych zadał pytanie: „Czy jesteśmy na to gotowi?”, dodając, że „nie wystarczy poznać historię św. Kingi i żyć wspomnieniami”. Biskup podkreślił, że potrzeba „duchowej odnowy, która nas uwiarygodni, jako ludzi o dojrzałej wierze, o szlachetnych obyczajach tej ziemi, jako prawych, mądrych i odpowiedzialnych ludzi”. Biskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który podczas homilii kanonizacyjnej św. Kingi w Starym Sączu mówił, że: „świat potrzebuje świętości chrześcijan, którzy w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego, zawodowego, podejmują codzienne obowiązki, którzy pragną spełniać wolę Stwórcy i na co dzień służyć ludziom, dają odpowiedź na Jego przedwieczną miłość”.

Biskup wskazał na św. Kingę, jako wzór do naśladowania dla wszystkich: – Nikt inny, tak jak ona nie zrozumiał, jak potrzeba wielkiej ofiary z samej siebie, aby prawdziwie i zawsze być blisko Boga i swoich bliźnich. Na zakończenie Eucharystii bp Jan Piotrowski pobłogosławił wszystkich relikwiami św. Kingi.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Kinga przyciąga do Nowego Korczyna

Niedziela kielecka 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

parafia

odpust

św. Kinga

WD

Przy źródełku św. Kingi

Przy źródełku św. Kingi

Zachowanie do śmierci czystości, jak i troska o najuboższych i trędowatych – to wyróżniało najbardziej tę polską księżnę, która pochodziła z Węgier. Jak głoszą tradycje, księżna Kinga wykradała się w przebraniu chłopki z zamku, by karmić ubogich w przytułku przy ul. Farnej. Ufundowała tutejszy kościół św. Stanisława, była współzałożycielką Nowego Miasta, przebywała w nim w 1243 r. W Nowym Korczynie, na gorącą prośbę księżnej, jej mąż książę Bolesław zgodził się na rezygnację z przywilejów małżeńskiego pożycia. Choć najpierw, uniesiony gniewem, zamknął ją w zamku w samotności, to potem uległ jej prośbie, widząc miłość do Boga i heroiczne cnoty.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję