Reklama

Głos z Torunia

Nasza Królowa

Potrzeba nam dzisiaj królowania Maryi nad naszymi chrześcijańskimi rodzinami, w czasach, w których szatan chce zniszczyć prawdziwy obraz człowieka i rodziny – mówił bp Józef Szamocki do mieszkańców toruńskiego Podgórza.

Niedziela toruńska 36/2021, str. V

[ TEMATY ]

poświęcenie

Matka Boża Fatimska

Ewa Melerska

Bp Józef Szamocki poświęcił nową figurę św. Franciszka z Asyżu

Bp Józef Szamocki poświęcił nową figurę św. Franciszka z Asyżu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drugiej połowie sierpnia wierni spotkali się na uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w świątyni toruńskich franciszkanów. Przed słynący łaskami obraz Podgórskiej Madonny, jak co roku, przybyły licznie rodziny z dziećmi, małżeństwa w kryzysie, pary pragnące potomstwa, osoby chore, samotne i opuszczone, duchowni oraz siostry zakonne, by modlić się i dziękować za otrzymane łaski.

„Tak” dla Boga

Wspólnota parafialna przygotowywała się do wydarzenia przez 9-dniową nowennę, w której codziennie rozważane było jedno z wezwań Litanii Loretańskiej, określających Matkę Bożą. – Pozwoliło to nam pogłębić naszą maryjną duchowość – podkreślił z radością o. Jozue Misiak, proboszcz i kustosz sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tajemnicy Boga objawionej w „fiat” Maryi i Jej męża św. Józefa potrzebujemy dzisiaj wszyscy. Ona jest także ukryta w waszych rodzinach – mówił bp Szamocki w homilii. Wspomniał, że w naszej diecezji trwa peregrynacja kaliskiej kopii wizerunku Świętej Rodziny. Na obrazie Józef i Maryja trzymają małego Jezusa za ręce, co ma być fundamentem dla naszych rodzin. – Jeżeli będziemy trzymali Jezusa za ręce także w naszych rodzinach i nauczymy tego także nasze dzieci, możemy być pewni, że Jezus szczęśliwie przeprowadzi nas przez życie i będziemy cieszyć się chwałą nieba i razem z Nim królować – mówił do zebranych.

Rodzinne miejsce

Reklama

Ksiądz Biskup zauważył, że toruńska parafia franciszkanów odznacza się szczególną troską o małżeństwa i rodziny. Prężnie działają tu m.in. Wspólnota Trudnych Małżeństw Sychar oraz Domowy Kościół. Zwrócił uwagę, że w ostatnim, trudnym i pandemicznym czasie zawiązały się tutaj dwa nowe kręgi rodzin, co daje sygnał, że parafianie pragną poznawać żywego Boga. Podkreślił, że niektórzy specjalnie wybierają do zamieszkania toruńskie lewobrzeże, aby móc się rozwijać w wierze właśnie w tej parafii. – Na Podgórzu rozwijają się Boże rodziny, ponieważ wy wiecie, że trzeba maleńkiego Jezusa przyjmować od samego początku w życie rodzinne, aby razem z Nim wzrastać aż po Golgotę i po krzyż z wiarą, że się razem z Nim zmartwychwstaje – podsumował.

Po homilii bp Józef poświęcił chorągiew męskiej Róży Różańcowej Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów parafii.

Pokój i dobro

Ważnym wydarzeniem dla wspólnoty parafialnej było wręczenie wyróżnienia dla Krystyny Goliasz, która od wielu lat szyje habity dla toruńskiej wspólnoty franciszkańskiej oraz posługuje na rzecz klasztoru. Nagrodę, która przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym, wręczył o. Bernard Marciniak, minister prowincjalny prowincji św. Franciszka z Asyżu.

Po Eucharystii Ksiądz Biskup wraz z prowincjałem i kustoszem sanktuarium poświęcili nową figurę św. Franciszka z Asyżu, ustawioną na placu przyklasztornym. Hierarcha zauważył, że święty trzyma w dłoniach gołębia pokoju. Ten symbol może stać się wskazaniem, że do każdego człowieka mamy zanosić pokój i dobro, jak czynią to franciszkanie.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tu się ratuje życie

Niedziela sosnowiecka 5/2020, str. I

[ TEMATY ]

szpital

poświęcenie

bp Grzegorz Kaszak

OIOM

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak poświęca wyremontowany OIOM

Bp Grzegorz Kaszak poświęca wyremontowany OIOM

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, nazywany OIOM, to część szpitala, w której leczy się pacjentów w krytycznym stanie. Nic dziwnego, że im lepiej wyposażony, tym większe niesie szanse w procesie zdrowienia.

Taki właśnie nowoczesny i świetnie wyposażony jest – otwarty i poświęcony po gruntownym remoncie – Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Otwarcie oddziału odbyło się 20 stycznia br. Tydzień później przyjęto pierwszych pacjentów. Oddział dysponuje 16 miejscami i jedną izolatką.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję