Reklama

Aspekty

Odznaczenia diecezjalne A.D. 2021

Świeccy w Kościele. Są liderami grup i ruchów, dbają o piękno świątyni, angażują się w życie parafii. Wyróżnił ich pasterz diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2021, str. IV

Karolina Krasowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalne odznaczenia dla wiernych świeckich to wyróżnienie Biskupa Diecezjalnego przyznawane osobom, które na co dzień są szczególnie oddane i zaangażowane w życie Kościoła, zwłaszcza tego lokalnego. W tym roku pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński przyznał je 14 osobom. Tegoroczne odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” otrzymali:

Czesław Motyka

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rocznik 1958. Mieszka w Gorzowie w parafii Matki Bożej Różańcowej. Z żoną Jolantą ma dwie córki. Pan Czesław od 1992 r. cały swój wolny czas poświęcił na rzecz kościoła parafialnego. Jest liderem parafialnej grupy Odnowy w Duchu Świętym, w ramach której organizował i prowadził seminaria oraz kursy ewangelizacyjne. Jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. oraz animatorem domowych grup młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

Danuta Zacharzewska

Rocznik 1951. Mieszka w Santoku, przynależy do parafii św. Antoniego w Starym Polichnie. Zamężna od 1980 r. Z mężem Bogdanem ma czworo dzieci. Należy do Rady Parafialnej, Róży Żywego Różańca, Rady sołeckiej, a także Koła Gospodyń Wiejskich. Wyróżnia się oddaniem i zaangażowaniem o kościół św. Józefa w Santoku – dba o sprzątanie świątyni i aby Msze św. były odprawiane w otoczeniu świeżych kwiatów. Inspiruje zakupy upiększające świątynię, udziela się w zbiórkach na jej rzecz.

Tadeusz Malec

Rocznik 1949. Mieszka w Baczynie w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wraz z żoną Marią ma troje dzieci. Pan Tadeusz od 1977 r. jest czynnym organistą w parafii. Był jednym z założycieli i wieloletnim kierownikiem chóru parafialnego. Wyróżnia się wyjątkowym zaangażowaniem w swoją posługę. Mimo wieku wprowadza nowe pieśni liturgiczne, których uczy parafian, poszerza swój warsztat, do Mszy św. niedzielnej przygotowuje się przez wiele dni.

Alfreda Gruszecka

Rocznik 1949. Mieszka w Kostrzynie nad Odrą. Należy do parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Pani Alfreda jest wdową. Ma trzech synów. Od 1981 r. do dzisiaj jest członkiem NSZZ „Solidarność”, w 1985 r. była internowana w więzieniu w Krzywańcu. Od 1983 r. do dnia dzisiejszego organizuje pielgrzymki Duszpasterstwa Świata Pracy na Jasną Górę, do sanktuariów w Polsce i Europie. Jest zelatorką Róż Różańcowych, należy do Apostolatu Maryjnego i Akcji Katolickiej.

Reklama

Halina Kochanowska

Rocznik 1960. Mieszka w Kostrzynie nad Odrą w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Wraz z mężem Zygmuntem ma dwoje dzieci. Pani Halina jest nauczycielką. Od 2006 r. prowadzi w parafii Katolicką Poradnię Rodzinną. W latach szkolnych uczestniczyła w oazie młodzieżowej, następnie aktywnie zaangażowała się w duszpasterstwie nauczycieli. Jest uczestniczą pieszych pielgrzymek na Jasną górę, obecnie aktywnie działa w Odnowie w Duchu Świętym.

Renalda Kulas

Rocznik 1956. Mieszka w Bielawach w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Siedlisku. Wraz z mężem ma dwoje dzieci. Pani Renalda prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich, obecnie kandyduje do Rady Gminy Siedlisko. Od ok. 20 lat pełni funkcje kościelnej w Bielawach. Z wielkim poświęceniem angażowała się w odbudowę kościoła po pożarze. Organizuje wiele inwestycji w wyposażenie materialne świątyni. Prowadzi działalność apostolską: grupę Margaretek, Koło Różańcowe.

Janina Czyż

Rocznik 1949 r. Mieszka w Słubicach w parafii Ducha Świętego. Pani Janina od 30 lat jest wdową, ma troje dzieci. Po śmierci męża aktywnie zaangażowała się w wychowanie dzieci i życie powstającej parafii, m.in. organizując zbiórki na rzecz budującej się świątyni. Pani Janina organizowała i koordynowała grupy Żywego Różańca w parafii, Parafialny Zespół Caritas, a obecnie organizuje także coroczne pielgrzymki do sanktuarium w Rokitnie. Aktywnie odpowiada na organizowane przez parafię działania duszpasterskie.

Reklama

Dorota i Michał Sobocińscy

Z parafii Ducha Świętego w Słubicach. Dorota – rocznik 1965, Michał – 1961. Są małżeństwem od 1987 r. Od 1999 r. tworzą i są uczestnikami Terenowego Biura Radia Maryja i Koła Przyjaciół Radia Maryja. Od 2005 r. są odpowiedzialni za wspólnotę Przyjaciół Paradyża. Od momentu peregrynacji figury św. Michała Archanioła w Słubicach zabiegają o rozwój jego kultu w parafii. Prowadzą szereg działań religijno-patriotycznych, jak choćby Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego.

Ireneusz Woźniak

Rocznik 1956. Należy do parafii Ducha Świętego. Żonaty od 1981 r. Z żoną Ewą ma dwoje dzieci. Od momentu powołania parafii Ducha Świętego uczestniczył w Radzie Budowy Kościoła i Budynku Duszpasterskiego, poświęcając swój czas i finanse na rzecz powstającej parafii. Zawsze bronił dobrego imienia Kościoła i kapłanów. Jego zdolności do dialogu i budowania porozumienia bardzo wspierały zarówno parafię, jak i działania społeczne w Słubicach.

Barbara Derkacz

Rocznik 1956. Mieszka w Skąpem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pani Barbara jest członkiem Rady Parafialnej. Zajmuje się dekorowaniem kościoła, pomaga w organizacji festynów i innych przedsięwzięć parafialnych. Jest zawsze na Mszy św., bierze udział w nabożeństwach, regularnie się spowiada, prowadzi życie modlitewne. Wraz z małżonkiem stanowi w parafii wzór przykładnego małżeństwa.

Dorota Olszewska

Rocznik 1954. Mieszka w Darnawie w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skąpem. Pani Dorota od wielu lat jest kościelną, wykazuje się dużą odpowiedzialnością. Dba, by parafianie według kolejności sprzątali świątynię. Troszczy się o teren wokół kościoła, grabiąc liście czy kosząc trawę. Troszczy się, by były dostępne teksty pieśni kościelnych i nabożeństw, o dekorację w kościele z okazji świąt. Jest zawsze na Mszy św., bierze udział w nabożeństwach okresowych, prowadzi życie modlitewne.

Reklama

Stefania Małż

Rocznik 1946. Zamieszkała w Droszkowie w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku. Pani Stefania jest wdową, ma córkę Katarzynę. Jest związana z lokalnym kościołem od ponad 30 lat. Od samego początku zaangażowana w budowę miejscowego kościoła, a także w życie parafialnej wspólnoty. Przez wiele lat pomagała na plebanii w Przytoku jako gospodyni, wielokrotnie osobiście angażowała się w różne zbiórki związane z remontami kościoła.

Wojciech Wita

Rocznik 1950. Mieszka w Janach w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku. Wraz z żoną Teresą ma dwoje dzieci. Od prawie 50 lat jest związany z lokalnym kościołem. Od 1999 r. pełni funkcję kościelnego w Janach. Chętnie angażował się w budowę nowej zakrystii przy kościele, a także w różne remonty i modernizacje przy kościele w Janach, organizując także zbiórkę funduszy. Jest zaangażowany w liturgię, wiele czasu i troski poświęca miejscowej świątyni.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję