Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patriotyczne śpiewanie

V Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowała parafia Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.

Niedziela sosnowiecka 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

piosenka

koncert patriotyczny

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert laureatów odbył się 7 listopada, poprzedziła go Msza św. celebrowana przez Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka. Podczas liturgii honorową asystę utworzyli żołnierze kompanii honorowej 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia pod dowództwem ppłk. Grzegorza Gduli, a o oprawę muzyczną zadbała orkiestra wojskowa.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że Ojczyzna to także ziemia, czyli terytorium. – Bronić Ojczyzny to znaczy bronić także tego terytorium. Świadczą o tym mogiły Polaków rozsiane na terenie kraju i poza jego granicami. Winniśmy pamiętać, że zmarłym bohaterom można pomóc w jeden sposób. To jest modlitwa. Ci, którzy przekroczyli próg śmierci, żyją teraz w zaświatach – podkreślił biskup Grzegorz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Eucharystii odbył się wyczekiwany koncert galowy V Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. – Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński w jednym ze swoich przemówień wołał: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. Może za bardzo przyzwyczailiśmy się do ich przelanej krwi. Może jej nie doceniamy. Wyprowadzając ich z ciemności do światła chcemy powiedzieć, że jednak wciąż o nich pamiętamy. Co więcej, wciąż ich potrzebujemy. Potrzebujemy ich odwagi i ich bohaterstwa. Potrzebujemy ich świadectwa, by nasze życie i czas, w którym przyszło nam żyć, uczynić także sztuką – powiedział podczas rozpoczęcia koncertu ks. Sylwester Kulka, proboszcz parafii w Bolesławiu, organizator i pomysłodawca konkursu.

Wśród widzów nie zabrakło bp. Grzegorza Kaszaka – honorowego patrona konkursu, byli obecni przedstawiciele parlamentu RP, kapłani, władze samorządowe, kombatanci i członkowie rodziny Armii Krajowej, sponsorzy i fundatorzy nagród, a przede wszystkim parafianie.

Podsumowując, Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej odbył się w Bolesławiu już po raz piąty. W tym roku do konkursu zgłosiło się 70 wykonawców. W skład jury weszli: przewodnicząca Alicja Janosz – wokalistka z Wrocławia, Gabriela Stańdo – autorka tekstów i kompozytorka i Szymon Bisaga – muzyk i pedagog. Spośród wszystkich uczestników jury zakwalifikowało do koncertu galowego 14 solistów. W tym roku grand prix konkursu zdobyła Wiktoria Siudyka – uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Natomiast pierwsze miejsca zajęli: w kategorii klas I-IV Małgorzata Gil, w kategorii klas V-VIII Lena Mitas. Natomiast w kategorii szkół średnich – Antoni Zimnal, a wśród dorosłych Katarzyna Adamczyk-Drożyńska. – Ten koncertowy wieczór to wspaniała uczta duchowa. Nasza młodzież, dzieci i dorośli fantastycznie śpiewali i pięknie grali. To wszystko sprawiło, że wzruszające treści piosenek i pieśni patriotycznych mogły dotrzeć do naszych serc – podsumował koncert bp Grzegorz Kaszak.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległość na Wzgórzu Krzepczowskim

Niedziela łódzka 47/2019, str. 3

[ TEMATY ]

chór

święto niepodległości

koncert patriotyczny

obchody

uroczystości

Archiwum parafii

Koncert niepodległościowy Polskiego Chóru Męskiego (dawniej Wyrzyski Chór Męski) i Orkiestry Kameralnej „Wirtuoz”

Koncert niepodległościowy Polskiego Chóru Męskiego (dawniej Wyrzyski Chór Męski) i Orkiestry Kameralnej „Wirtuoz”
Po raz pierwszy obchody odzyskania niepodległości odbyły się tu 11 listopada 1928 r. Parafia Krzepczów to rolnicza parafia w powiecie piotrkowskim. Ks. Mikołaj Stawicki, ówczesny proboszcz, wraz ze swoimi parafianami, kultywując ducha patriotyzmu, zawiesił w kościele tablicę upamiętniającą 10-lecie odzyskania niepodległości. W ubiegłym roku odsłonięto tablicę upamiętniającą setną rocznicę Niepodległej.
CZYTAJ DALEJ

Atak w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju; cztery osoby poszkodowane

2026-06-25 21:18

[ TEMATY ]

szpital

atak

Adobe Stock

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek. Rzeczniczka szpitala Marcelina Twardowska poinformowała o czterech osobach poszkodowanych. Napastnik został zatrzymany.

– Cztery osoby zostały poszkodowane: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki – powiedziała Marcelina Twardowska. Zaznaczyła, że według wstępnych informacji ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję