Reklama

Głos z Torunia

Na misyjnych ścieżkach

Jak pomagać misjom? Jak zaangażować dzieci i młodzież w działania na rzecz rówieśników z innych kontynentów? Wie o tym sporo Koło Misyjne, które przy parafii św. Bartłomieja w Unisławiu działa od ponad 20 lat.

Niedziela toruńska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

koło misyjne

Archiwum Koła Misyjnego

Misjonarze z Tanzanii zapalili dzieci do głoszenia Dobrej Nowiny

Misjonarze z Tanzanii zapalili dzieci do głoszenia Dobrej Nowiny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Staramy się nie ustawać w rozwijaniu dzieła misyjnego Kościoła. Na różny sposób wspieramy naszych bliźnich na całym świecie, a prace misyjne zawsze poprzedzamy wspólną modlitwą, uczestnictwem w Eucharystii, duchowym przygotowaniem. Również w tym roku aktywnie włączyliśmy się w przeżywanie Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego.

Z Unisławia do Zambii

Przygotowania do tych wydarzeń rozpoczęliśmy od spotkań z Aleksandrą Dworzecką, która przez wiele lat należała do naszego Koła Misyjnego i aktywnie niosła pomoc innym. Obecnie jest studentką, a w 2019 r. wraz z grupą studentów brała udział w Projekcie Zambia. Oprócz pracy na farmie prowadzonej przez polskich ojców jezuitów pomagała w Domu Dziecka w Kasisi, gdzie przełożoną jest s. Mariola Mierzejewska. W placówce znajduje się ok. 250 dzieci, sierot, chorych czy porzuconych, które wymagają specjalistycznej i kosztownej opieki. Chwile spędzone z wolontariuszami z Polski na wspólnych zabawach, grach, tańcu, śpiewaniu piosenek, a także pomocy w karmieniu najmłodszych dzieci były dla wszystkich radością. Mogliśmy to wszystko usłyszeć i zobaczyć w przekazie multimedialnym przygotowanym przez Olę. Uczniowie Zespołu Szkół w Unisławiu z ogromnym przejęciem uczestniczyli w tych spotkaniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jednak projekt Zambia to nie tylko niesienie pomocy na miejscu w Afryce. Przed wyjazdem wolontariusze organizowali kiermasze i kwesty. Taka zbiórka odbyła się również przy kościele parafialnym, w przedszkolu „Krasnoludek” i Zespole Szkół w Unisławiu. Udało nam się wysłać do Domu Dziecka w Kasisi blisko 250 opakowań kaszek dla dzieci oraz wiele artykułów szkolnych i pielęgnacyjnych.

To spotkanie stało się inspiracją do przeprowadzenia kolejnej, trwającej przez cały październik zbiórki przyborów szkolnych i zabawek, na którą ogromną hojnością i darem serc odpowiedziały zarówno dzieci, jak i dorośli naszej parafii. Obecnie na spotkaniach Koła misyjnego i grupy charytatywnej Caritas przygotowujemy paczki, które stopniowo wysyłamy do Kasisi.

Radość Ewangelii

Ogromnym darem dla nas było przeżycie misyjnej niedzieli. Na zaproszenie proboszcza ks. Marka Linowieckiego przyjechali do nas Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia: ks. Ditrick Julius Sanga z Tanzanii i diakon Patryk z Kenii (obecnie mieszkają w Polsce).

Przybyli do naszej parafii w sobotę, aby spotkać się z dziećmi i młodzieżą z Koła Misyjnego. Podczas nauki piosenek i tańców, które przygotowywaliśmy na niedzielną Eucharystię, panowała radość. Podczas spotkania otrzymaliśmy różańce misyjne, abyśmy pamiętali o modlitwie za misje, a w niedzielę uczestniczyliśmy w Eucharystii. Dzieci i młodzież ubrane były w barwne stroje misyjne. Grupa misyjna brała aktywny udział w Liturgii Słowa i procesji z darami. Ubrani w stroje poszczególnych kontynentów, tańcząc, nieśli świece w kolorach misyjnych oraz dary związane z danym regionem świata. Na zakończenie Eucharystii proboszcz wręczył naszym małym misjonarzom indeksy misyjne oraz obrazki z modlitwami za misje.

Reklama

Przez całą niedzielę na wszystkich Mszach św. ks. Ditrick i dk. Patryk głosili kazania, rozmawiali, uczyli parafian śpiewać. Ożywili nas misyjnie i wnieśli dużo radości, entuzjazmu i zapału. Misjonarze zostali z nami jeszcze, aby spędzić radosny czas na pikniku św. Bartłomieja.

Możemy powiedzieć, że spotkaliśmy Jezusa i z takim zapałem misyjnym poszliśmy do naszych rodzin, do naszej szkoły. Po tym wydarzeniu młodzież z klasy 8b bardzo chętnie poprowadziła w tygodniu Różaniec misyjny w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim i polskim.

Jak apostołowie dzielimy się teraz wiarą i miłością, której doświadczyliśmy. To jest nasz dar dla innych. Pan Jezus dotknął naszych serc i dokonuje cudownych dzieł, dlatego nie możemy nie głosić i nie dzielić się tym, cośmy widzieli i usłyszeli.

W modlitwach naszych spotkań misyjnych prosimy, abyśmy byli hojnymi i radosnymi apostołami Ewangelii w naszych rodzinach i tam, gdzie zostajemy posłani.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kleryckie Ognisko Misyjne z pomocą misjom

Niedziela kielecka 48/2015, str. VII

[ TEMATY ]

koło misyjne

Kl. Patryk Kundera

Korzystają z różnych okazji, by promować misje

Korzystają z różnych okazji, by promować misje
W kieleckim Seminarium działa od lat 30. ubiegłego wieku. Modlitwa, formacja i pomoc misjom – to główne zadania Ogniska. Obecnie w każdą środę i w pierwszy piątek miesiąca ponad 30 kleryków z Kleryckiego Ogniska Misyjnego spotyka się na modlitwie w intencji misji, a zwłaszcza misjonarzy posługujących z diecezji kieleckiej. Misjonarze bardzo doceniają ich duchowe i materialne wsparcie. Klerycy organizują także szereg ciekawych inicjatyw propagujących misje w diecezji. Współtworzą kielecką wkładkę ogólnopolskiego kwartalnika „Misje dzisiaj”. Stale współpracują z Misyjnym Dziełem Diecezji Kieleckiej.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję