Reklama

Niedziela Lubelska

Czerpać ze skarbca

Z dziedzictwa parafii jak ze skarbca czerpiemy niezmienne wartości i naukę na dzisiejsze czasy.

Niedziela lubelska 12/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Ewa Kamińska

Gościem jubileuszowych uroczystości był bp Artur Miziński

Gościem jubileuszowych uroczystości był bp Artur Miziński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oficjalnie historia parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie zaczęła się 6 marca 1987 r. Jednak już kilka miesięcy wcześniej, dzięki operatywności ks. Stanisława Roga, kapłana wyznaczonego do budowania nowej wspólnoty i kościoła, trwały intensywne działania organizacyjne i duszpasterskie, m.in. powstała tymczasowa kaplica, gdzie od grudnia 1986 r. odprawiano Msze św. Dokładnie w 35. rocznicę erygowania parafii – 6 marca – jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Artur Miziński.

W cieniu wojny

Sekretarz Episkopatu Polski nawiązał do aktualnej sytuacji. – Któż mógł się spodziewać, że po doświadczeniach ostatnich dwóch lat (pandemia), ten Wielki Post będzie jeszcze trudniejszy. Deptane jest prawo do wolności narodu i państwa ukraińskiego, a także godność człowieka. Wszystko idzie w ruinę. Jeszcze trudniejsze jest to, że ginie człowiek, niesprawiedliwie i niepotrzebnie, i nie tylko żołnierze, ale i cywile, wśród nich matki i dzieci – powiedział bp Artur Miziński. Wskazał jednocześnie na wielką pomoc, jaką otrzymują uchodźcy z Ukrainy ze strony polskiego społeczeństwa. Jak zauważył, niektórzy odpowiedzialnością za to, co się dzieje, obarczają Boga; pytają dlaczego dopuszcza do takich strasznych rzeczy. – On już dał odpowiedź, posyłając swojego Syna, by nas odkupił. Tylko my nie usłuchaliśmy głosu Boga, nie żyjemy w Jego miłości – powiedział. Zapewnił, że „Chrystus dźwigający krzyż jest z tymi, którzy są przytłoczeni krzyżem wojny i niesprawiedliwości oraz milczeniem tych, którzy mogliby nieść pomoc i wprowadzać pokój”. – Wołajmy do Boga, aby otworzył na Jego miłość zamknięte ludzkie serca, aby oświecił światłem Ducha Świętego tych, którzy decydują o tym, czy ma toczyć się wojna czy może wrócić pokój. Niech nawrócone serca sprawią, że wróci pokój i szczęście – zaapelował, prosząc o wstawiennictwo Maryi Królowej Pokoju.

Przeszłość określa przyszłość

W homilii bp Artur Miziński przywołał historię wspólnoty parafii św. Antoniego Padewskiego; omówił jej wielowymiarowość i życie duchowe. Podkreślił wielką rolę pasterzy, zwłaszcza pierwszego proboszcza ks. Stanisława Roga i jego następcy ks. Marka Urbana w kształtowaniu dynamicznego oblicza wspólnoty. Dziękował za wielość grup parafialnych i inicjatyw duszpasterskich; za to, że przez 35 lat zrodziło się wiele powołań kapłańskich i zakonnych. Wyświęconych zostało 17 księży, a dwóch kleryków przygotowuje się do kapłaństwa. – Nasza parafia jest wspólnotą rozmodloną, czerpiącą moc do życia Ewangelią na co dzień z uczestnictwa w Mszach św., z codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, ze wspólnego Różańca i innych nabożeństw – podkreślił. Wskazał, że różne rocznice świętuje się i pamięta, bo „pamięć jest warunkiem poczucia tożsamości w wymiarze zarówno jednostkowym, jak i zbiorowym”. – Czasem zapominamy, że przeszłość określa przyszłość. Z dziedzictwa parafii jak ze skarbca chcemy czerpać do naszego życia niezmienne wartości i naukę na dzisiejsze czasy. Wejść w posiadanie tego skarbu, to pielęgnować go i żyć nim na co dzień – podkreślił. Na zakończenie jubileuszowych uroczystości jedna z rodzin w imieniu wspólnoty dokonała aktu zawierzenia Bogu parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okazja do wdzięczności

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Joanna Ferens

Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek

Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek

W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie przez sześć dni trwały uroczyste obchody 300-lecia istnienia parafii.

Rys historyczny parafii przygotowała nauczycielka w szkole podstawowej w Stanisławowie i historyk, Katarzyna Traczyk-Surmacz. – Parafia Józefów wzmiankowana jest na rok 1717. Powtórna erekcja parafii miała miejsce 22 stycznia 1723 r. na miejscu dawnej parafii unickiej w Nepryszu. Jeszcze w XIX wieku istniał przy niej dom opieki dla starców (dawny szpital parafialny). W czasie erekcji parafii założono bractwo różańcowe. Budowę drewnianej świątyni na obszernym podmurowaniu rozpoczęto już w 1791 r., a dwa lata później trwały prace snycerskie przy ołtarzu głównym i dwóch bocznych. W 1728 r. bp chełmski Jan Feliks Szaniawski dokonał konsekracji świątyni, dodając obok wezwania św. Józefa także drugi tytuł – Niepokalanego Poczęcia NMP. Fundatorem kościoła był ordynat Tomasz Józef Zamoyski. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Wojciech Józef Zieliński, kolejnymi byli ks. Sebastian Krzywkowski i ks. Błażej Kałużyński. W akcie erekcyjnym proboszczowie józefowscy otrzymali od ordynata ośmiu poddanych uprawiających pole i 6 zagrodników. Podstawą materialną utrzymania parafii były dziesięciny płacone przez parafian, dochód z gruntów plebańskich oraz wsparcie finansowe ordynata. W XIX wieku parafia miała wielu proboszczów, którzy oprócz pracy duszpasterskiej wspomagali biednych, dbali o edukację parafian. W I poł. XIX wieku proboszcz, ks. Maciej Borkowski, przy pomocy ordynata wyremontował kościół i wybudował nową plebanię. W latach 50. powstała nowa dzwonnica, która przetrwała do naszych czasów. Na początku lat 60. XIX wieku wymurowano wokół cmentarza kościelnego ogrodzenie z kapliczkami i bramką. W 1883 r. proboszcz – ks. kan. Seweryn Trembiński zainicjował budowę nowej świątyni. Kamień węgielny pod jej budowę został wmurowany i poświęcony w październiku 1884 r., a budowę zakończono dwa lata później. Przez cały okres międzywojenny proboszczem był ks. Seweryn Grątkowski, a jego następcą został w 1943 r. ks. Michał Całka, który przez lata okupacji ratował życie i dawał schronienie wielu mieszkańcom na plebanii. W 1951 r. do parafii przybył pasterz diecezji bp Piotr Kałwa, który w czasie pobytu dokonał konsekracji kościoła parafialnego, a w ołtarzu wmurowano kamienną płytę z relikwiami św. Andrzeja Boboli. W 1987 r. bp lubelski Bolesław Pylak powołał nowy dekanat Józefów, a dziekanem został ks. kan. Stanisław Gliniak – przybliżyła wydarzenia z historii.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje w drodze - ruszyły zapisy na pieszą pielgrzymkę

2026-06-23 10:18

Paweł Wysoki

W parafiach naszej archidiecezji rozpoczęły się zapisy na 48. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Rekolekcje w drodze tradycyjnie rozpoczną się 3 sierpnia Mszą św. w archikatedrze lubelskiej; dwa dni wcześniej wyruszy grupa chełmska. – Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to wydarzenie, które od 48 lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach – mówi przewodnik ks. Paweł Saran.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję