Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Solidarni z Ukrainą

W kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu 6 marca została odprawiona Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie.

Niedziela sosnowiecka 12/2022, str. V

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

msza o pokój

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. Tomasz Folga – dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. Modlitewnemu skupieniu towarzyszyły fragmenty „Małej Mszy uroczystej” Gioacchino Rossiniego w wykonaniu: Chóru Mieszanego Klaster, Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przygotowanych przez Łukasza Łobodę oraz Zespołu Wokalnego i kwartetu Solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, przy fortepianowym akompaniamencie dr Mirelli Malornej-Konopki i prof. Grzegorza Biegasa, pod batutą prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

– W wielkopostny czas wyrzeczeń wspinamy się na szczyt Bożej Golgoty, pod stopy krzyża, który jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa dobra nad złem. Przynosimy nasze uwielbienia, dziękczynienia, przebłagania i prośby. Pośród nich tę, którą przed Najwyższego zanoszą wierni na całym świecie. Błaganie o pokój w ludzkich sercach, o pokój w rodzinach, społeczeństwach, narodach, o pokój między narodami – powiedział ks. Paweł Sobierajski, pomysłodawca i współorganizator modlitewnego spotkania. Dodał że w sposób szczególny „solidarni z Ukrainą” chcemy wołać z tego zagłębiowskiego wzgórza o ustanie bratobójczej wojny, o pokojowe rozwiązanie sąsiedzkiego konfliktu. – Prosimy o ustanie napaści siejącej zniszczenie i śmierć, która pochłonęła już tyle niewinnych istnień ludzkich. Z całą mocą apelujemy o szacunek dla życia, szczególnie osób nieletnich, chorych, słabych, bezbronnych. Do naszych Różańców, litanii, koronek i postów, do czuwań, pielgrzymek, wyrzeczeń i ofiar, składek i darów obecni tu artyści chcą dzisiaj dołączyć swoją śpiewaną modlitwę jako oręż niezwykły i jakże skuteczny w duchowym szturmowaniu niebios. Niech ta żarliwa modlitwa popłynie na Ukrainę, do każdego zakątka tej udręczonej ziemi i niech umocni wiarę walczących ze złem, niech pokrzepi ich nadzieję na rychłe zwycięstwo dobra; niech pomoże wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym odnieść poprzez miłość triumf nad nienawiścią. Oby w tym sąsiedzkim kraju, w Europie i na całym świecie ustały czym prędzej wszelkie działania wojenne, a zapanowały pokój i zgoda. Ludzka zgoda i Chrystusowy pokój – zaapelował kapłan.

W homilii ks. Tomasz Folga podkreślił wielką ofiarność mieszkańców naszej diecezji. – Odkąd jestem dyrektorem sosnowieckiej Caritas nie mieliśmy jeszcze zbiórki środków finansowych, która byłaby w tak wyjątkowy sposób potraktowana przez naszych diecezjan. Na ten moment, choć środki wciąż jeszcze spływają, jest to ponad 400 tys. zł zebrane na pomoc dla uchodźców. Fundusze z całej naszej ojczyzny będą się przekładać na pomoc bieżącą, ale również będą służyć w programach długofalowych, bo wiemy, że będzie to niezbędne – powiedział szef Caritas. Wymienił także niektóre z inicjatyw pomocowych, które zostały podjęte przez sosnowiecką Caritas. – Nie było w ostatnich dziesięcioleciach takiego poruszenia i zaangażowania wspólnot parafialnych, duszpasterzy, wiernych, którzy każdego dnia spieszą z pomocą tym, którzy trafili do naszego kraju, ale także i tym którzy pozostali tam, gdzie toczy się wojna. Wysłaliśmy już kilka transportów z pomocą humanitarną. Tony żywności trafiają do tych, którzy są w potrzebie. Ale nie tylko żywność wysyłamy. Są to także środki chemiczne, jak również śpiwory, koce, wszystko, co jest potrzebne. Polska i Polacy jako chrześcijanie wypełniają swoje chrześcijańskie powołanie miłości z wielkim zaangażowaniem – zaznaczył ks. Tomasz Folga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-03-15 11:48

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem dla pokoju

Niedziela małopolska 10/2023, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

O solidarność z Ukrainą apelowali polscy oraz ukraińscy harcerze i skauci

O solidarność z Ukrainą apelowali polscy oraz ukraińscy harcerze i skauci

Chcemy mieć przyszłość, chcemy pokoju, chcemy żyć! – powiedzieli skauci i harcerze.

W rocznicę inwazji Federacji Rosyjskiej na całą Ukrainę Małopolska powiedziała wspólnym głosem: „STOP tej bezsensownej wojnie!”. Wydarzenie „Razem dla pokoju na Ukrainie” stworzyło nam możliwość okazania solidarności naszym sąsiadom i upamiętnienia ofiar zbrodniczej napaści. Piątkową akcję w Krakowie zorganizowali: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
CZYTAJ DALEJ

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary Samulowskiej przez papieża w Gietrzwałdzie

2026-06-21 07:09

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Barbara Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Zdaniem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego możliwa jest beatyfikacja siostry Barbary Samulowskiej przez papieża Leona XIV w Gietrzwałdzie wiosną 2028 r. Według niego Kościół i administracja państwowa powinny robić wszystko, by ten scenariusz był możliwy.

– To są dwa tematy, które są mi bardzo bliskie. Oba na dzisiaj są przeze mnie pozytywnie postrzegane, to znaczy jako całkiem realne i możliwe, ponieważ taki mamy przekaz z Watykanu. Zaproszenia zostały skierowane do Ojca Świętego zarówno przez Episkopat Polski, jak i władze państwowe – powiedział PAP abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński zastrzegł, że ostateczne decyzje co do wizyty Leona XIV w Polsce i w Gietrzwałdzie jeszcze nie zapadły.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję