Reklama

W diecezjach

Bydgoszcz

Dwie odsłony misterium

Po dwóch latach powraca Misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w Niedzielę Palmową w Dolinie Śmierci.

Niedziela Plus 15/2022, str. X

[ TEMATY ]

misterium

pl.wikipedia.org

Rzeźba Idący na stracenie. Dolina Śmierci

Rzeźba Idący na stracenie. Dolina Śmierci

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest Pieśń o winnicy (por. Iz 5, 1-7; Mk 12, 1-12). – Jednym z biblijnych obrazów Kościoła jest winnica i krzew winny. Poprzez nie chcemy spojrzeć na siebie i Kościół, odkryć, że misterium dzieje się teraz i w nas – podkreśla Eryk Budka, rzecznik Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy.

Dolina Śmierci znajduje się nieopodal świątyni Matki Boskiej Królowej Męczenników, która w 2008 r. została podniesiona do rangi sanktuarium, a cały kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku.

– Misterium skupia się przede wszystkim na Chrystusie, Jego męce, śmierci i Zmartwychwstaniu. To oś, wokół której zbudowana jest cała opowieść, dotykająca czasów biblijnych i współczesnych. Celem twórców misterium jest też uwrażliwienie widzów na martyrologię mieszkańców Bydgoszczy, którzy we wrześniu 1939 r. (w liczbie 1200 obywateli) zginęli z rąk nazistowskich Niemców – wyjaśnia ks. Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki i młodzieży.

Reklama

Misterium nawiązuje też do dwóch ważnych wydarzeń, którymi są trwający w Kościele synod oraz 20. rocznica śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego, założyciela wspólnoty parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.

Organizatorem misterium jest Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. W przygotowania włącza się ok. 350 wolontariuszy.

Organizatorzy zapraszają na misterium 10 kwietnia – o godz. 16 i 20.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drogach małej Kalwarii

Niedziela lubelska 17/2017, str. 4

[ TEMATY ]

misterium

Paweł Wysoki

Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa

W Niedzielę Palmową w parafii pw. św. Bazylego w Świerszczowie już po raz 12. zostało odegrane plenerowe Misterium Męki Pańskiej. W wielkopostne przedstawienie, którego inicjatorem był poprzedni proboszcz ks. Wiesław Cieszko, angażuje się niemal stu mieszkańców. Są wśród nich kilkuletnie dzieci, jak i sędziwi wiekiem parafianie: uczniowie, rolnicy, emeryci… W własnoręcznie przygotowanych strojach, pośród pięknej scenografii rozmieszczonej wokół kościoła i na terenie przykościelnym aktorzy amatorzy rokrocznie przygotowują wyjątkową katechezę przybliżającą najważniejsze prawdy naszej wiary. Spektakl rozpoczyna scena uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, a kończy droga krzyżowa i złożenie umęczonego ciała Chrystusa w grobie. W rolę narratora, który prowadzi widza poprzez pełne emocji wydarzenia Wielkiego Tygodnia, od kilku lat wciela się proboszcz ks. Marek Jaworski. Dla parafian, ale i coraz większej liczby gości przejście przez małą Kalwarię jest obowiązkowym elementem przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Piaski. Dzielą się dobrem

2023-01-30 06:13

Agnieszka Paździor

Cieszmy się i radujmy z narodzin Jezusa - mówił ks. proboszcz Stanisław Duma, zapraszając parafian na jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piaskach pod kierunkiem nauczycieli i ks. Mariusza Koziny. - Trwając w świątecznym nastroju podążajmy z Maryją i Józefem oraz pasterzami do Betlejem. W odpowiedzi na to młodzi artyści zaśpiewali radosną pieśń, której refren brzmiał: „Święta to czas kolędowania, święta to czas narodzin Pana”. W klimat niezwykłego zdarzenia, jakim były narodziny Syna Bożego wprowadziła kolęda „Cicha noc”, śpiewana przez chór pod kierunkiem nauczycielki Leny Poniewozik. Wędrówka Maryi z Józefem poszukjących bezskutecznie noclegu to kolejna odsłona świetnie zagrana przez dzieci. Matka Boża śpiewa pieśń o swojej samotności i tułaczce (Ciemna noc niepojęta…). Dramatyzm tej sceny podkreśla kolęda śpiewana tym razem przez chór anielski: „Nie było miejsca dla Ciebie…”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję