Reklama

W diecezjach

Bydgoszcz

Rafał Blechacz dzieciom

Zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2005 r.) zagrał specjalny koncert dla uczniów i wychowanków bydgoskiego „Braille’a”.

Niedziela Plus 15/2022, str. X

[ TEMATY ]

Rafał Blechacz

Diecezja Bydgoska

Rafał Blechacz zagrał m.in. utwory Fryderyka Chopina

Rafał Blechacz zagrał m.in. utwory Fryderyka Chopina

To dla mnie ogromne przeżycie, że moją miłość do muzyki mogłem wyrazić w tym miejscu – powiedział Rafał Blechacz. Spotkanie wpisało się w 150-letnią historię Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. – Takie zaproszenie wystosował ks. Piotr Buczkowski – dodał Rafał Blechacz. Duszpasterz niewidomych powiedział, że warto mieć marzenia i poszukiwać dróg ich spełnienia. Z kolei pianista podkreślił: – Przygotowałem program, który obecnie prezentuję w wielu miejscach na świecie. Wybrałem utwory, które według mnie mogą te dzieci zainteresować, zainspirować, bo wiem, że niektóre z nich uczą się również gry na fortepianie.

W auli ośrodka stanęły dwa fortepiany – zabytkowy, ponadstuletni, należący do placówki, oraz ten przywieziony przez mistrza. Przy pierwszym zasiedli niewidomi uczniowie – Weronika Bajorek i Igor Sobierajski, którzy wykonali utwory Chopina. Przy drugim – Rafał Blechacz, który skupił się również na twórczości Chopina i Beethovena. Jak podkreślił artysta, ten ostatni był wielkim, pozytywnym buntownikiem. – Spotkał go w życiu wielki dramat. Chyba największy, jaki może spotkać muzyka: tracił słuch, aż całkowicie ogłuchł. Ale właśnie wtedy napisał swoje największe dzieła – zaznaczył Rafał Blechacz. – W imieniu tych wszystkich osób, które są obecne w moim sercu i mojej modlitwie, chciałbym bardzo podziękować za to spotkanie. Mam nadzieję, że dźwięki płynące z pięknej muzyki będą nas niosły jak te orły, o których mówił bł. Stefan Wyszyński, ponad graniami, przepaściami – dodał duszpasterz niewidomych.

Bydgoski ośrodek im. Braille’a, prowadzony przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, jest najstarszą placówką w Polsce, która kształci osoby z dysfunkcją wzroku. W szkole uczy się młodzież niewidoma, słabowidząca, głucho-niewidoma oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W skład ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła policealna, branżowa szkoła I i II stopnia oraz szkoła przysposabiająca do pracy.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rafał Blechacz: przybliżanie ludzi do Boga przez muzykę to najpiękniejszy prezent

[ TEMATY ]

Rafał Blechacz

Archiwum Rafała Blechacza

Dotykanie tajemnicy naszego istnienia tajemnicy sacrum jest w muzyce niezwykle obecne. Dzielenie się tym z drugim człowiekiem i możliwość przybliżania go poprzez muzykę do Pana Boga jest, moim zdaniem, najpiękniejszym prezentem, jaki otrzymałem od Stwórcy - mówi w rozmowie z KAI Rafał Blechacz. Na zaproszenie Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, wybitny pianista wystąpił z recitalem w Pałacu Laterańskim, w ramach obchodów stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Watykanem.

Pytany o wkład rodzimych kompozytorów w promowanie wartości chrześcijańskich, Blechacz podkreślił, że jako Polacy mamy wiele powodów do dumy, ale też ważne zadanie do wykonania. - Mamy wspaniałą kulturę i kompozytorów. Powinniśmy promować ich twórczość na świecie i być dumni z naszej historii. Ważne, aby stawało się to naturalną potrzebą naszych serc, nie tylko przy okazji jubileuszowych obchodów - zachęcał.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję