Reklama

Porady

Jak skutecznie chronić ptaki?

Ptaki, szczególnie te duże, są narażone na kolizje z wiatrakami i porażenia prądem podczas kontaktu z liniami energetycznymi.

Na straży ich bezpieczeństwa stoją najnowsze technologie oraz determinacja i oddanie ludzi – energetyków. Troska o ptaki jest już wieloletnią tradycją PGE. Przybiera ona konkretne formy pomocy oraz wyznacza światowe trendy w ochronie tych zwierząt.

Gniazda na wysokości

Bociany białe często wybierają słupy energetyczne na miejsce zakładania swoich gniazd. Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu zmian cywilizacyjnych na wsi, gdzie ubywa wysokich, samotnie stojących drzew oraz domów pokrytych strzechą – to na nich dawniej ptaki budowały gniazda. Niestety, gniazdowanie na słupach rodzi zagrożenie porażenia prądem. Najczęściej giną młode ptaki, które dopiero uczą się latać. Gdyby nie pomoc ze strony energetyków, dla wielu bocianów mieszkanie na słupie zakończyłoby się tragicznie. Najskuteczniejszym sposobem uchronienia ich przed porażeniem prądem jest budowanie na słupach specjalnych platform znajdujących się ponad przewodami. Przenoszenie gniazd na bezpieczne platformy nie stało się z dnia na dzień – jest to wieloletnie działanie energetyków. Obecnie na terenie zarządzanym przez PGE zostało ulokowanych ok. 27 tys. platform bądź innych urządzeń zabezpieczających. Ponad połowa z nich znajduje się na obszarze działania Oddziału PGE w Białymstoku, gdzie występowanie bocianów jest największe w całej Polsce. Energetycy instalują także inne urządzenia, które zwiększają bezpieczeństwo ptaków, np. podesty, odstraszacze, kolorowe kule zawieszone na liniach. Te ostatnie „ostrzegają” ptaki przed niebezpieczeństwem, które stanowi przewód wysokiego napięcia. W ten sposób zabezpieczono już setki obiektów. W latach 2017-21 wspólnie z białostockim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zrealizowano projekt „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”, dzięki któremu zmniejszono śmiertelność bocianów na skutek porażenia prądem.

Dom dla sokoła

Grupa PGE od 19 lat aktywnie działa na rzecz odtworzenia populacji jednego z najrzadziej występujących ptaków w Polsce – sokoła wędrownego. Jeszcze 20 lat temu ptak ten był niemal niespotykany w naszym kraju, a obecnie ornitolodzy naliczyli osiemdziesiąt par sokołów. Ptaki upodobały sobie kominy PGE. Pierwsza para została zaobserwowana w 2003 r. na terenie Zespołu Elektrowni Dolna Odra w woj. zachodniopomorskim. Od tego czasu na kominach elektrociepłowni i elektrowni PGE są instalowane gniazda, które chętnie zasiedlają sokoły. Wyleciało z nich już 110 młodych osobników, co stanowi ponad 19% wszystkich młodych sokołów wędrownych, które przyszły na świat w Polsce na terenach zurbanizowanych od 1999 r. W ramach ochrony tych ptaków PGE współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Wiatraki bezpieczne dla ptaków

W ramach ochrony ptaków niektóre elektrownie wiatrowe PGE, jak Farma Wiatrowa Lotnisko oraz sąsiadująca z nią Farma Wiatrowa Wojciechowo, są okresowo wyłączane, aby ptaki te mogły bezpiecznie przelatywać na żerowisko i z powrotem. Mowa tu przede wszystkim o żurawiach, których trasa przelotowa znajduje się właśnie w obszarze tych dwóch farm wiatrowych. Aby chronić ptaki, PGE podjęła działania mające na celu ich zabezpieczenie przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych. Mowa tu o innowacyjnym systemie polskiej firmy Bioseco, którego testy zakończyły się już na Farmie Wiatrowej Lotnisko. System ten składa się z autorskiego oprogramowania i sieci kamer HD. Z ich pomocą w ciągu 2 sekund można wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie wybrać adekwatne działanie – ostrzegawczy sygnał świetlny lub dźwiękowy albo zatrzymanie turbiny. Efektywność polskiego systemu jest imponująca – potrafi on z 80-procentową skutecznością wykryć frunącą kanię rudą z odległości 400 m, a żurawia – z dystansu 500 m od wiatraka.

2022-04-12 12:20

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał akcji ratowania sokołów wędrownych

[ TEMATY ]

przyroda

ptaki

Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół"

Kolejne pięć młodych sokołów wędrownych zamieszkało w sztucznym gnieździe na terenie Nadleśnictwa Żmigród.

To finał tegorocznej akcji zasiedlania tych drapieżnych ptaków. W 2018 r. sprowadzono łącznie na Dolny Śląsk 34 ptaki z Słowacji, Niemiec i krajowych hodowli.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję