Reklama

Porady

Specjalista radzi

Zaprzyjaźnić się z mikrobiomem

Organizm każdego człowieka ma własny, indywidualny mikrobiom, który jest niezbędny do życia.

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 48

[ TEMATY ]

Biologia

Adobe Stock

Anna Wyszyńska: W publikacjach spotykamy nazwy: mikrobiom, mikrobiota i mikroflora. Które określenie jest właściwe?

Dr hab. Katarzyna Antosik: W zasadzie wszystkie te nazwy dotyczą mikroorganizmów, które zasiedlają nasz organizm. Pojęcia „mikrobiota” i „mikroflora” nie są do końca tożsame, jednak obecnie używa się ich zamiennie i oznaczają zespół drobnoustrojów – bakterie, grzyby, wirusy i archeony – które znajdują się w przewodzie pokarmowym, na skórze czy w układzie oddechowym, natomiast termin „mikrobiom” oznacza zbiór ich genomów.

Jaką rolę w ustroju człowieka pełni mikrobiom? Jak wpływa na różne narządy?

W organizmie człowieka najbardziej rozbudowany jest mikrobiom jelitowy, który kontroluje funkcjonowanie różnych układów i narządów, chroni organizm przed szkodliwymi patogenami i wpływa na naszą odporność. Dysbioza, czyli zaburzenie składu mikrobioty oraz uszkodzenie bariery jelitowej, niekorzystnie wpływa na procesy metaboliczne i może indukować powstawanie wielu przewlekłych chorób, takich: jak otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, alergie czy inne choroby autoimmunizacyjne. Badania dowodzą, że mikrobiota osób otyłych nie jest taka sama jak osób z prawidłową masą ciała i charakteryzuje się spadkiem różnorodności, zmniejszeniem liczby bakterii o właściwościach przeciwzapalnych oraz wzrostem liczby drobnoustrojów patogennych. Różnorodna mikrobiota jelitowa odgrywa także istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Ważną funkcję pełni oś: mikrobiom – bariera jelitowa – mózg, czyli droga komunikacji między drobnoustrojami jelitowymi a ośrodkowym układem nerwowym. Badania wskazują, że dysbioza jelitowa występuje m.in. u osób z zaburzeniami nastroju, chorych na depresję, schizofrenię i autyzm. Nie bez powodu mówi się, że jelita rządzą naszym mózgiem. Potrzebne są jednak dalsze badania kliniczne, które wyjaśnią dokładniej mechanizmy łączące mikrobiotę jelitową z samopoczuciem.

Reklama

Co powoduje niekorzystne zmiany w mikrobiomie?

Skład i struktura mikrobiomu mogą ulegać niekorzystnym zmianom pod wpływem takich czynników, jak: choroby infekcyjne, stosowanie antybiotykoterapii i niektórych leków, nieprawidłowa dieta i błędy żywieniowe, sytuacje stresowe, bardzo duża aktywność fizyczna lub jej brak oraz poziom higieny.

Jak możemy kształtować swój mikrobiom?

Dla naszych jelit szczególnie niekorzystna jest tzw. dieta zachodnia, charakteryzująca się dużą zawartością tłuszczu i białka zwierzęcego, a niską – błonnika pokarmowego. Stosowanie właściwej diety, bogatej w składniki roślinne i produkty fermentowane, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna oraz probiotykoterapia to działania, którymi można wpływać na mikroflorę jelitową. Mikrobiotę możemy modyfikować przez podawanie probiotyków, czyli różnego rodzaju żywych bakterii, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka, oraz prebiotyków – substancji wykorzystywanych przez probiotyki. Korzystny wpływ ma też spożywanie produktów fermentowanych, popularnych w tradycyjnej polskiej kuchni, takich jak kapusta i ogórki kiszone, zsiadłe mleko, kefir. Ponadto diety bogate w zboża, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, oliwę z oliwek i orzechy, np. wegetariańska, śródziemnomorska czy DASH, dostarczają błonnika i wielu innych roślinnych składników, które są substratami dla drobnoustrojów w jelitach. Mikrobiom można modyfikować za pomocą suplementów zawierających ściśle określone i wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych. Należy jednak pamiętać, że efekt działania probiotyku zależy od konkretnego szczepu, populacji czy stanu fizjologicznego.

2022-04-19 09:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję