Reklama

Kościół

Wspólna Europa jeden Bóg

O 40. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego i Ogólnopolskim Synodzie Jakubowym z ks. kan. Stanisławem Czerwińskim rozmawia Kamil Krasowski.

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

rocznica

Karolina Krasowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Od ponad 20 lat jest Ksiądz Kustosz w sposób szczególny związany z Jakubowem. Ta niewielka miejscowość w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dzięki Księdza staraniom stała się głównym miejscem kultu św. Jakuba w Polsce. Jak do tego doszło?

Ks. kan. Stanisław Czerwiński: Od 1999 r., czyli odkąd przybyłem do Jakubowa, moim zadaniem jako proboszcza było objęcie opieką duszpasterską wszystkich czternastu sołectw w parafii. Już na samym początku zainteresował mnie kościół parafialny z obrazem św. Jakuba Starszego Apostoła w ołtarzu głównym, w który nieustannie się wpatrywałem. Po 5 latach mojego pobytu tutaj patron parafii powiedział mi przez ludzi świeckich, abym zajął się odtwarzaniem jego kultu w Polsce. Tak powstało ogólnopolskie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła z siedzibą w Jakubowie, a w 2005 r. przywieźliśmy z Watykanu relikwie Apostoła, podarowane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. W tym samym roku zrealizowaliśmy jeden z celów, które sobie postawiliśmy: odtworzenie szlaków św. Jakuba Starszego Apostoła w Polsce. 25 lipca otworzyliśmy pierwszy szlak prowadzący z Jakubowa do Zgorzelca i połączyliśmy go z siecią europejskich szlaków. Dwa lata później, decyzją bp. Adama Dyczkowskiego i z inicjatywy bp. Pawła Sochy, powstało tutaj pierwsze w Polsce sanktuarium św. Jakuba. I to był już dla mnie bardzo wyraźny znak z nieba. W 2010 r. po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Jubileuszowy Rok Jakubowy. Do Jakubowa przybył wówczas arcybiskup Santiago de Compostela Julián Barrio Barrio, który modlił się też na Jasnej Górze, a w 2017 r., w 10. rocznicę powstania sanktuarium, modlił się z nami prymas Polski abp Wojciech Polak. W 2021 r. obchodzimy w Polsce po raz drugi Rok Jakubowy, który papież Franciszek ze względu na pandemię przedłużył o kolejny rok kalendarzowy. Ojciec Święty pod koniec ub.r. zainicjował także w Kościele synod, na który postanowiliśmy odpowiedzieć.

Reklama

No właśnie, 30 marca w Jakubowie został zainaugurowany Ogólnopolski Synod Jakubowy. Co było inspiracją do zorganizowania tego wydarzenia?

Pierwsza odsłona spotkania miała swoje miejsce w Jakubowie i w pobliskim Głogowie. Mszy św. inaugurującej synod przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, a słowo Boże wygłosił bp Andrzej Siemieniewski z Legnicy. Zwrócił on uwagę, że obecnie przeżywamy kilka jubileuszy. Pierwszy to 50-lecie powstania naszej diecezji. Drugi – 25-lecie pielgrzymki Jana Pawła II do naszej diecezji i diecezji legnickiej; trzeci natomiast to 40. rocznica podpisania Aktu Europejskiego przy grobie św. Jakuba przez Ojca Świętego, który w 4. roku swojego pontyfikatu pielgrzymował do Santiago de Compostela. Tam, w obecności przedstawicieli państw Europy, podpisał ten jakże ważny dokument. W tym roku jeszcze bardziej chcemy go pokazywać i docierać z nim do całego Kościoła w Polsce i w Europie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym jest Akt Europejski i dlaczego jest tak ważny?

Gdy mówimy o Akcie Europejskim, trzeba najpierw przypomnieć, że Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo mocno zwracał uwagę na to, czym żyła ówczesna Europa, podzielona na Wschód i Zachód, gdy został wybrany na Stolicę Apostolską. W pierwszym dniu swojego pontyfikatu, kiedy ujrzeliśmy go na balkonie Bazyliki św. Piotra, powiedział: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Z kolei w 1979 r., w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, powiedział, że „nie można zrozumieć dziejów Polski i Europy bez Chrystusa”. Ojciec Święty w czasie całego swojego pontyfikatu bardzo pragnął pokazać, że zjednoczenie narodów Europy jest możliwe, ale tylko w jej chrześcijańskich korzeniach, w Chrystusie. Mówił o tym 3 czerwca 1997 r. w Gnieźnie, na pielgrzymce z okazji 1000. rocznicy śmierci św. Wojciecha: „Do prawdziwego zjednoczenia kontynentu europejskiego droga jest jeszcze daleka. Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha. Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów. Nie jest to zawłaszczanie historii. Jest bowiem historia Europy jakby wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem. Zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany na chrześcijaństwie. A obecny brak jej duchowej jedności wynika głównie z kryzysu tej właśnie chrześcijańskiej samoświadomości”. W 1982 r. natomiast, w samym Akcie Europejskim, Ojciec Święty podkreślił znaczenie grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela na mapie Europy. Powiedział: To miejsce „stało się w ciągu wieków punktem przyciągania dla Europy i dla całego chrześcijaństwa. (...) Począwszy od XI i XII wieku, za sprawą mnichów z Cluny, wierni ze wszystkich stron Europy przybywali (...) do grobu św. Jakuba (...) z Francji, z Włoch, z Europy Środkowej, z krajów nordyckich i z narodów słowiańskich (...): od królów aż po najskromniejszych wieśniaków (...). Cała Europa odnalazła się wokół tej «pamiątki» św. Jakuba, w tych samych wiekach, w których budowała się jako kontynent jednorodny i zjednoczony duchowo”.

Reklama

Hasło Synodu Jakubowego również zostało zaczerpnięte z Aktu Europejskiego...

Zgadza się. Jako myśl przewodnią Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego wybraliśmy słowa Goethego, które Ojciec Święty cytuje w Akcie Europejskim: „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. To jest nasz cel, aby dalej kształtować świadomość Polaków – chrześcijan, katolików, Europejczyków – w tym pielgrzymowaniu na szlakach prowadzących do grobu św. Jakuba. Chodzi nam o ożywianie kultu św. Jakuba, o to, by jeszcze więcej ludzi poznawało jego historię, szlaki; przede wszystkim jednak zależy nam na tym, by propagować Akt Europejski i słowa naszego wielkiego rodaka, przypominać o tym ludziom, a więc wypełnić jego testament w Polsce i w Europie.

Reklama

Synod to ogólnopolskie wydarzenie. Gdzie odbędą się kolejne sesje synodalne?

Honorowy patronat nad synodem objął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Zaprosiliśmy go na kolejną sesję, która odbędzie się w ostatnią sobotę kwietnia na Jasnej Górze i będzie połączona z XV Jubileuszową Pielgrzymką Parafii Jakubowych oraz czcicieli św. Jakuba. Nuncjusz będzie przewodniczył Eucharystii i wygłosi słowo Boże. Kolejna sesja odbędzie się 18 maja, w dzień urodzin Jana Pawła II, w parafii św. Jakuba w Ośnie Lubuskim. Następnie – na przełomie czerwca i lipca – w sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, a na zakończenie spotkamy się w okolicach 16 października w sanktuarium św. Jakuba w Lęborku, gdzie podsumujemy tegoroczne prace synodalne związane z wykładami, które słyszymy, a które pogłębiają naszą wiedzę o Akcie Europejskim i cześć oddawaną św. Jakubowi.

A zatem – Stary Kontynent to nie jest kwestia jednej waluty – euro czy jednego rządu w Brukseli, ale to kwestia jednego Boga, Kościoła. Wydaje się, że Europa dzisiaj o tym zapomina...

Myślę, że czas, który obecnie przeżywamy – okrutnej wojny na Ukrainie – jest okazją do tego, by zobaczyć, jak wielką wartością była, jest i będzie jedność Europy; żebyśmy jeden drugiego brzemiona nosili. Moim zdaniem, teraz jeszcze wyraźniej widzimy, jak bardzo jest potrzebne, żeby się wszyscy zjednoczyli. Ale to zjednoczenie – ekonomiczne, gospodarcze, takie typowo ludzkie – nie przyjdzie bez jedności z Bogiem, bez jedności duchowej, a ta jest możliwa tylko wokół Osoby Jezusa Chrystusa.

Ks. kan. Stanisław Czerwiński - kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2022-04-26 11:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbudowana z mocnych kamieni

Niedziela małopolska 2/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

rocznica

bp Salaterski

Maria Fortuna-Sudor

Delegacja dziękuje bp. Salaterskiemu za wspólną modlitwę

Delegacja dziękuje bp. Salaterskiemu za wspólną modlitwę

– Dziękujemy Bogu za ten dom święty, za naszą wspólnotę parafialną, w której się rodzimy dla Boga przy chrzcielnicy – mówił ks. Paweł Bartula, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce, rozpoczynając Eucharystię, w czasie której dziękowano Bogu za 70 lat trwania parafii.

Muchówka to wioska położona na obszarze Pogórza Wiśnickiego. Tu, przy skrzyżowaniu dróg z Bochni do Limanowej i z Wieliczki do Tymowej, stoi kościół zbudowany w latach 1933-42.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję