Reklama

Wywiady

Dają normalne życie

Część dzieci cierpi na FAS, inne urodziły się z porażeniem nerwowym w wyniku kiły, a część trafiła do ośrodka skrajnie niedożywiona. Co pomaga uratować ich życie? Książki.

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 18

[ TEMATY ]

książka

Paulinianum/Karol Porwich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ireneusz Korpyś: Projekt „Książka dla życia” to najnowszy pomysł wydawnictwa Paulinianum na ufundowanie dzieciom możliwości normalnego życia. Na czym on polega?

Krzysztof Kołaciński: W ramach akcji przekazujemy 7% od przychodu z każdej sprzedanej książki na pomoc dzieciom chorym i porzuconym; tym, których Golgota rozpoczyna się już od pierwszych dni życia. Po zakupieniu książki w naszej księgarni internetowej: ksiegarniajasnagora.pl obok ceny książki pojawia się informacja, jaka kwota wesprze naszą akcję. Nasi czytelnicy są więc świadomi tego, jak duży wkład mają w niesienie pomocy dzieciom. Nie jesteśmy fundacją. O tym, na co zbieramy pieniądze i jaka kwota jest potrzebna, szczegółowo piszemy na stronie projektu: ksiazkadlazycia.pl .

Reklama

Czyje życie zmieniły Wasze książki?

Aktualnie zbierane pieniądze trafiają do sióstr zakonnych prowadzących „Dom Życia”. Pod ich opieką przebywa czternaścioro dzieci, które przyszły na świat w warunkach wręcz makabrycznych. Niemowlęta te cierpią z powodu przypadłości wynikających z patologicznych zachowań swoich rodziców. Część dzieci cierpi na FAS, inne urodziły się z porażeniem nerwowym w wyniku kiły, a część trafiła do ośrodka skrajnie niedożywiona. Mamy świadomość, że dzieci te będą nieść przez swoje życie ciężar konsekwencji wynikłych nie z ich winy, tym mocniej jako wydawnictwo robimy wszystko, co w naszej mocy, by przynajmniej w jakimś stopniu im ulżyć. Dzięki naszym czytelnikom udało nam się ufundować specjalistyczny zestaw do Terapii Integracji Sensorycznej, który pomaga rozwijać koordynację ruchowo-manualną, co jest bardzo ważnym elementem w rozwoju niemowląt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co Państwa skłoniło, aby dużą część środków ze sprzedaży książek przeznaczyć na dzieła miłosierdzia?

Pomysł utworzenia zbiórki wyszedł od dyrektora wydawnictwa o. Michała Lukoszka, gdy na polskie ulice wyszli zwolennicy aborcji protestujący przeciwko pamiętnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Wśród wielu obrzydliwych haseł, które padały z ust protestujących, pojawiło się oskarżenie pod adresem przeciwników aborcji, jakoby myśleli wyłącznie o tym, by dziecko przyszło na świat, i nie dbali o jego dalsze losy. Postanowiliśmy udowodnić, że tak nie jest. „Książka dla życia” to nasz osobisty sprzeciw wobec cywilizacji śmierci.

Jakie książki znajdują się w Państwa ofercie?

Jesteśmy wydawnictwem Zakonu Paulinów znajdującym się przy Jasnej Górze, w sposób naturalny zatem wydajemy książki poświęcone temu wspaniałemu miejscu oraz Matce Bożej. W naszej ofercie można znaleźć pięknie wydane książki, np. Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry, która została napisana przez Grzegorza Górnego i wzbogacona o zdjęcia świetnego fotografa Janusza Rosikonia. Godną uwagi publikacją są m.in. Wyznania Matki Bożej autorstwa włoskiego kapłana i mistyka Ferdinanda Rancana. Mamy w ofercie także twórczość paulińską, np. kapitalną, bardzo osobistą książkę o. Piotra Stanikowskiego Z Nią wszystko jest możliwe, w której opisuje on swoje nawrócenie. Ciekawa jest też książka dla dzieci Bajki z Księgi Życia o. Savia Folcholca, która w postaci kilku opowiadań przybliża najmłodszym Boga. Oferta jest bardzo szeroka, każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Zamówienia można składać pod nr. telefonu: 518 676 601.

Rozumiem, że każda z Państwa publikacji pozytywnie odmienia życie dzieci?

Mam wielkie pragnienie, by książki spod Jasnej Góry były nie tylko literaturą, ale także czymś w rodzaju cegiełek tworzących fundament dla lepszego życia dzieci. Chciałbym, by stały się one cichym manifestem dobra, które ludzie ofiarowują innym.

2022-05-11 07:24

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokusa lepszego...

Dlaczego kościoły pustoszeją, a kryzys wiary stał się niemal plagą? Konstruktywną odpowiedź na współczesne wyzwania wiary daje w swojej najnowszej książce abp Andrzej Przybylski.

Autor doskonale znany z łamów Niedzieli dał się poznać jako wnikliwy obserwator życia codziennego. Jego przenikliwość i wrażliwość na niuanse spraw, które nas dotykają, pozwala mu dostrzec to, co dla wielu jest zakryte szumem informacyjnym albo zasłoną mistyfikacji mass mediów czy wynika ze zwykłej niewiedzy. Arcybiskup Przybylski na swojej kapłańskiej drodze niejeden raz spotykał się z tematami, które dotyczą spraw zwykłych ludzi, ale i tymi o znacznie szerszym zasięgu. Pochylając się nad nimi, w Chrystusie dochodził do sedna prawdy. Takie też są jego felietony, którymi przez lata dzielił się z czytelnikami Niedzieli – błyskotliwe, mądre, zaangażowane, pełne troski, a zarazem w swoich wnioskach wyważone i dotykające tego, co nas boli i co cieszy.
CZYTAJ DALEJ

Policja: 19-letni napastnik ze szpitala w Jastrzębiu-Zdroju był pod wpływem narkotyków

2026-06-26 09:21

[ TEMATY ]

atak

pixabay.com

Wstępne badania potwierdziły, że 19-latek, który zaatakował personel i pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju, był pod wpływem narkotyków – poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji asp. szt. Halina Semik.

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w czwartek po południu. Poszkodowany został lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki.
CZYTAJ DALEJ

Zabawa i pomoc

2026-06-27 06:25

Paweł Wysoki

Już po raz 14. parafia św. Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie zorganizowała „Świętowanie ze św. Janem Pawłem II”.

Festyn integrujący lokalną społeczność wokół wartości rodziny wpisał się już na trwałe do tradycji parafii. Czekają na niego nie tylko najmłodsi, dla których zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji. – Idziemy drogą wyznaczoną przez św. Jana Pawła II. Służymy sobie nawzajem, jesteśmy dla siebie inspiracją i oparciem; troszczymy się o to, by poszerzać krąg Kościoła o nowych ludzi. Słowo „integracja” jest dla nas kluczem do tego, jak przeżywamy ten piękny czas dla wspólnoty, czas radości, spotkania i bycia razem. Naszym najważniejszym celem jest bowiem budowanie więzi między ludźmi – mówi proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. Przepis na sukces takiego wydarzenia to szeroko pojęta współpraca, ale też połączenie kultury i zabawy, aktywności sportowej i pomocy charytatywnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję