Reklama

Niedziela plus

Płock

Finał synodu

W czasie uroczystości ku czci patrona miasta – św. Zygmunta w katedrze podsumowano diecezjalny etap procesu synodalnego w Kościele płockim.

2022-05-11 09:07

Niedziela Plus 20/2022, str. X

[ TEMATY ]

Płock

ks. Łukasz Romańczuk

Nieszporom ku czci św. Zygmunta 2 maja przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, słowo do zgromadzonych natomiast wygłosił biskup pomocniczy Mirosław Milewski. – Słuchanie w grupach i wspólnotach ma sens, i to w nim zawiera się przyszłość Kościoła. Na tym będzie ona polegać i taki będzie Kościół przyszłości – podkreślił duchowny. – Synodalność to liczenie na Boga i liczenie się z Bogiem, ale także liczenie na ludzi i liczenie się z ludźmi. Proces synodalny pokazał na nowo, że Kościół ma sens tylko wtedy, gdy dajemy w nim pierwsze miejsce Bogu. Bez Niego nasze celebry mogą być jedynie świadectwem ludzkiej próżności – powiedział bp Milewski. – Styl synodalny, czyli słuchanie siebie nawzajem i wspólne poszukiwanie rozwiązań, to jedyna droga do skutecznego głoszenia Ewangelii w rozkrzyczanym i pogmatwanym świecie. Styl synodalny polega na wspólnym wędrowaniu duchownych i wiernych świeckich. Styl synodalny to – jak powiedział papież Franciszek – budowanie szpitala polowego. Doświadczyliśmy tego stylu, gdy zajęliśmy się milionami uchodźców wojennych z Ukrainy. To, można powiedzieć, synod w praktyce – stwierdził ksiądz biskup i zaapelował do uczestników uroczystości, aby słuchanie było stylem pracy w parafiach i diecezji. To modus operandi Kościoła: gdy księża nie boją się słuchać głosu wiernych, a wierni chcą słuchać słów duchownych.

W uroczystym zakończeniu procesu synodalnego w diecezji oraz Nieszporach ku czci św. Zygmunta wzięli udział księża kanonicy trzech kapituł: katedralnej w Płocku, kolegiackiej św. Michała w Płocku, kolegiackiej w Pułtusku, a także dziekani, księża pracujący w różnych parafiach i instytucjach diecezjalnych, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, siostry zakonne oraz uczestnicy procesu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół nie może nigdy zamilknąć

[ TEMATY ]

Kościół

Płock

kard. Kazimierz Nycz

Stelmasiak Artur

Uroczysta Eucharystia w bazylice katedralnej płockiej 25 września wieczorem, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, była modlitewnym podsumowaniem pierwszego dnia obrad 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku. – Kościół nie może nigdy zamilknąć: z lęku, braku odwagi, czy chęci przypodobania się komukolwiek - podkreślił w homilii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Episkopat Polski gości w Płocku z okazji Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki.

W Eucharystii wzięli udział liczni biskupi z całej Polski na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Stanisławem Gądeckim i prymasem Polski Wojciechem Polakiem.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Flores po masakrze w Teksasie: łatwiej kupić broń niż aspirynę

2022-05-26 18:05

[ TEMATY ]

USA

broń

strzelanina

KAI/brownsvillevocations.org

Biskup Daniel E. Flores z Brownsville w stanie Teksas

Biskup Daniel E. Flores z Brownsville w stanie Teksas

Amerykańskie media nadal zamieszczają zdjęcia 19 dzieci i dwóch nauczycieli zastrzelonych 24 maja w szkole podstawowej w Uvalde w stanie Teksas przez 18-letniego Salvatora Ramosa. Agencja Catholic News Service (CNS) opublikowała 26 bm. wypowiedzi biskupów amerykańskich, wskazujące na istotny aspekt tej tragedii, jakim jest łatwy dostęp do broni, „którą łatwiej kupić niż aspirynę”.

„Nie mówcie mi, że «to nie broń, ale ludzie są problemem». Mam już tego dość. Ciemność najpierw zabiera nasze dzieci, które następnie zabijają nasze dzieci używając broni, którą łatwiej tu kupić niż aspirynę. Uświęciliśmy narzędzia śmierci i teraz dziwimy się, że śmierć właśnie z nich skorzystała” – napisał na Tweeterze 25 maja biskup Daniel E. Flores z Brownsville w stanie Teksas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję