Reklama

Niedziela plus

Opole

X Diecezjalne Święto Rodziny

Powinniśmy być znakiem sprzeciwu wobec trendów współczesnego świata, bo bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Andrzej Czaja w sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy.

2022-05-11 09:07

Niedziela Plus 20/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Opole

Screen Facebook

Ordynariusz opolski przewodniczył Mszy św. w jemielnickiej parafii z okazji X Diecezjalnego Święta Rodziny. Eucharystię koncelebrował biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała. W Liturgii uczestniczyli członkowie Bractwa św. Józefa, siostry zakonne, licznie przybyłe rodziny oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Ordynariusz opolski zaznaczył, że bycie świadkiem Jezusa nie jest łatwe i nigdy takie nie było. Mimo upływu wieków odniesienie świata do chrześcijan ciągle znamionuje napięcie, u źródła którego jest zakaz upominania się o to, co Boże, Chrystusowe. Chrześcijanin spotyka się z pogróżkami i prześladowaniem – nieraz krwawym. Ma ono jednak także inne przejawy. – Spychanie nas do kościelnej kruchty występuje dzisiaj coraz częściej. Jest pozwolenie na działanie dobroczynne, społeczne, charytatywne, ale jest ciągłe „nie”, gdy chrześcijanie upominają się o to, co Boże, o Ewangelię w świecie. Musimy się z tym liczyć – podkreślił bp Czaja – ale nie możemy rezygnować i uciekać. Musimy to wytrzymać. Powinniśmy być znakiem sprzeciwu, poczynając od własnego domu, plebanii, klasztoru – w myśl tej zasady, że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. To złota reguła życia chrześcijańskiego. Bez respektowania tej reguły nie ma świadectwa chrześcijańskiego, bo przecież nie można być świadkiem Chrystusa, jeśli się lekceważy Jego prawo i Jego wolę – wskazał ksiądz biskup.

Reklama

Święto Rodziny odbyło się po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią. Proboszcz jemielnickiej parafii, ks. Henryk Pichen, podkreślił zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie jego obchodów.

Pod koniec Eucharystii bp Czaja poświęcił nowy sztandar Bractwa św. Józefa, a po błogosławieństwie członkowie bractwa odnowili swoje zawierzenie się Opiekunowi Pana Jezusa. Do grona konfratrów włączono też dziewiętnastu nowych mężczyzn.

Diecezjalnemu Świętu Rodziny towarzyszył Jarmark Cysterski z wieloma atrakcjami dla starszych i młodszych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mały krok w stronę Boga

2022-05-17 08:34

Niedziela Plus 21/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Opole

Adobe Stock

W Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczął się cykl dekanalnych pielgrzymek do katedry opolskiej, które zostały zaplanowane z okazji złotego jubileuszu diecezji.

Jako pierwsi pielgrzymowali kapłani i wierni z czterdziestu sześciu parafii z dekanatów: Branice, Dobrodzień, Kamień Śląski i Głogówek.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiesz, że św. Jan Paweł II napisał dla swojej mamy wiersz?

2022-05-26 09:48

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Episkopat

10 lat po śmierci swojej mamy, Karol Wojtyła napisał wiersz, który jej zadedykował. W artykule prezentujemy treść tego wyjątkowego utworu.

Jan Paweł II o swojej mamie:

CZYTAJ DALEJ

Kornhauser–Duda: żadna matka nie jest przygotowana na to, że będzie musiała bać się o życie swojego dziecka

2022-05-26 20:59

[ TEMATY ]

matka

Agata Kornhauser‑Duda

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Żadna matka nie jest przygotowana na to, że będzie musiała bać się o życie swojego dziecka, uciekać przed bombardowaniami i szukać schronienia w obcym kraju - powiedziała małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda, uczestnicząc zdalnie w polsko-ukraińskim Dniu Matki w gminie Poniatowa.

W gminie Poniatowa w woj. lubelskim przygotowano w czwartek obchody Dnia Matki jako polsko–ukraińskie święto pt. "Dom jest tam, gdzie jest Mama". Uroczystość odbyła się w Domu Muzyki w Kraczewicach, gdzie przebywają ukraińskie uchodźczynie, a do grona gości – w formie zdalnej – dołączyła małżonka prezydenta RP - poinformowała KPRP na stronie internetowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję