Reklama

Niedziela plus

Białystok

Mężczyźni u Matki

Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium w Krypnie.

Niedziela Plus 20/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Białystok

www.radio.bialystok.pl/Dominika Dębska

Po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią 7 maja sprzed białostockiej archikatedry wyruszyła Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Wraz z ponad 300-osobową grupą pątników na trasę wyruszyli bp Henryk Ciereszko oraz alumni seminarium duchownego. Tegoroczna, 27. edycja pielgrzymki odbyła się pod hasłem: „Razem ze św. Józefem idziemy do Matki”. Do sanktuarium dotarło ok. 500 pątników. Wielu z nich dołączyło do pielgrzymki na trasie wędrówki. Jej zwieńczeniem była Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia o godz. 18, pod przewodnictwem bp. Ciereszki.

Jak mówi kierownik pielgrzymki ks. Piotr Szmigielski, wyrosła ona na gruncie wrześniowej archidiecezjalnej pielgrzymki rodzin. – Z czasem zrodził się pomysł, żeby zawęzić tę pielgrzymkę do samych panów, mężów i ojców, żeby pielgrzymowali oddzielnie, biorąc za patrona św. Józefa. Jego figura od lat noszona jest na czele pielgrzymki; wskazuje, że to on jest wzorem męskości i ojcostwa – wyjaśnił duchowny. – Pielgrzymka ta otwiera sezon pieszych pielgrzymek w archidiecezji białostockiej, odbywa się zawsze w pierwszą sobotę maja. Stąd też wielu pątników pielgrzymuje w intencji pomyślnych egzaminów maturalnych, o dobry wybór życiowego powołania, wielu prosi też o dobrą żonę lub w intencjach już założonej rodziny – dodała.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie odbiera cześć od XVI wieku. Co roku do sanktuarium przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W pierwszą sobotę maja pielgrzymują mężczyźni, a w pierwszą sobotę września – całe rodziny.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białystok: wyruszyła 31. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

O tym, że królestwo Boże to sposób życia w zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem przypominał pątnikom wyruszającym z Białegostoku w 31. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę abp Tadeusz Wojda. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św., którą wraz z metropolitą białostockim koncelebrowało kilkunastu kapłanów. Przed około 300 pątnikami, którzy dziś wyruszyli w drogę, 14 dni wędrówki i około 500 km do przebycia. W tym roku towarzyszy im hasło „Idźcie i głoście”.

W homilii abp Wojda, nawiązując do czytań liturgicznych, wyjaśniał sens i znaczenie królestwa Bożego: „Co oznacza Królestwo Boże dla nas, jak należy je pojmować, jak należy je przyjmować i dlaczego o nim nieustannie przypomina nam Jezus?” – pytał. Wyjaśnił, że Królestwo Boże to sposób życia, to zjednoczenie z Jezusem Chrystusem, który za każdego z nas oddał życie, który każdego z nas do końca umiłował. „To jest prawda, którą powinniśmy zgłębiać każdego dnia po to, aby nauczyć się od Chrystusa jak żyć, aby móc budować nasze życie na fundamencie największego przykazania – miłości Boga i bliźniego” - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję