Reklama

Głos z Torunia

Heroizm czy obowiązek?

Życie jest wartością szczególną, dlatego odebranie komuś lub sobie życia jest zawsze czynem moralnie złym.

Niedziela toruńska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Maria Pilińska

Poczta Polska wydała znaczek na cześć św. Gianny.

Poczta Polska wydała znaczek na cześć św. Gianny.

Moralne zło to nie tylko czyny, ale zdolność do takich czynów. Jeśli będziemy przekonani, że dokonywanie zabójczych czynów wobec niewinnego dziecka jest czymś dobrym, to nawet jeśli własnego dziecka nie zabijemy, bo nie ma takiej okazji, to z nami nie jest dobrze – powiedział dr hab. Marek Czachorowski podczas konferencji „Świętość w ofierze życia za dziecko” zorganizowanej przez parafię św. Antoniego w Toruniu oraz Fundację „S.O.S. Rodzinie” im. św. Gianny Beretty Molli.

Na cześć heroicznej matki

Spotkanie z okazji 100. rocznicy urodzin i 60. rocznicy śmierci św. Gianny Beretty Molli nie przez przypadek odbyło się w kościele św. Antoniego w Toruniu. To właśnie w nim od 17 lat najbardziej czczoną świętą jest Gianna – kobieta, która nie dopuściła do zabicia dziecka, przez co sama umarła.

Z okazji tak znaczących rocznic Poczta Polska wypuściła 100 tys. egzemplarzy znaczka z podobizną świętej. Jest to pierwszy taki znaczek na świecie. Podczas Mszy św. przed ołtarzem złożyli go przedstawiciele Poczty Polskiej – Karol i Krzysztof Górscy. Obecni byli również kapłani i wierni z różnych zakątków Polski, m.in. Piekar Śląskich, Zielonej Góry, Solca Kujawskiego, Rzeszowa, a także z całego Torunia.

Święci mimo wszystko

W kazaniu bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił, że niezwykle ważne we wzrastaniu w wierze są środowiska, w których człowiek się obraca. Dlatego istotne, by dołączać do stowarzyszeń, bractw, wspólnot. Sama św. Gianna należała do Akcji Katolickiej. To jeden z wielu aspektów, w których warto ją naśladować. Była ona lekarzem, a jedną z zasad, którą wyznawała, były słowa: „Kto dotyka ciała pacjenta, dotyka ciało samego Jezusa”. Tak uformowana podczas czwartej ciąży nie wahała się powiedzieć mężowi i przyjaciołom, że gdyby mieli wybierać między nią a dzieckiem, mają wybrać maleństwo. Kilka dni po porodzie zmarła. Czasy trudne nie są tylko dziś, są cały czas, ale jak podkreślił biskup – Mamy być świętymi w czasach trudnych.

Reklama

Wybrać życie

Po Mszy św. nastał czas konferencji, które wygłosili: prof. Dorota Kornas-Biela, dr hab. Marek Czachorowski oraz dk. prof. Waldemar Rozynkowski. Profesor Kornas-Biela zwróciła uwagę na istotę macierzyństwa i samą etymologię słowa. „Macierzyństwo” pochodzi od słowa „macierz”, te zaś od „mać”, czyli matka, ojczyzna. Idąc dalej, mamy słowo „macica” – łono, miejsce schronienia, pierwsza ojczyzna, źródło życia, początek istnienia. Macierzyństwo to dar i zadanie od Boga. Kobieta została stworzona przed Niego, dla Niego i na Jego obraz i podobieństwo, ponieważ on również rodzi ludzi. Dlatego ta rola ma pierwiastek Boski. Kobieta, gdy staje się matką, nie tylko ofiarowuje siebie, ale również ogrom dostaje. – To szkoła miłości, większy wgląd w siebie, wdzięczność za życie, które kobieta otrzymała od własnej matki, wdzięczność za płodność – podkreśliła prof. Biela.

Dr hab. Marek Czachorowski zwrócił uwagę, że wspomnienie Gianny Molli to okazja, która powinna służyć refleksji nad stanem sumień w naszym narodzie. – Oto mamy w naszej Ojczyźnie całe grono tych, którzy nabrali mylnego przekonania co do wartości ludzkiego życia. Twierdzi się, że niezabicie chorego dziecka przed urodzeniem to czyn heroiczny, zarezerwowany tylko dla niektórych. Owszem, nie wszyscy są bohaterami, więc nie wymagamy od wszystkich spacerowania po linie na wysokościach, ale od wszystkich wymagamy wypełniania podstawowych zasad moralnych, a takim jest ochrona ludzkiego życia.

Kolejna uroczystość związana ze św. Gianną Berettą Mollą odbędzie się 8 października w parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, na którą organizatorzy toruńskiego spotkania serdecznie zapraszają.

2022-05-11 09:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wprowadzenie relikwii św. Joanny Beretty Molli do kościoła w Skrzydlowie

[ TEMATY ]

relikwie

św. Joanna Beretta Molla

Sławomir Błaut/Niedziela

Ostatnia niedziela bieżącego roku to święto Świętej Rodziny, które pozwala podczas Mszy św. odnowić przyrzeczenia małżeńskie, uzyskać błogosławieństwo kapłana na kolejny rok, a w modlitwie skupić się na tym, co dotyka nas, naszych najbliższych, co nas raduje i smuci.

Zwracamy się do Boga, aby przychodził do nas zarówno w chwilach trudnych, jak i pięknych, aby umacniał w nas miłość, by w naszych rodzinach płonęły prawdziwe ogniska wiary.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Białe szaleństwo

2023-01-30 09:23

Ks. Tomasz Lis

Grupa młodzieży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela odpoczywała oraz nabierała umiejętności narciarskich i łyżwiarskich podczas zimowiska w Zakopanem.

Uczestnicy wyjazdu, to młodzież skupiona w różnych grupach działających przy parafii. Towarzyszył im ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz s. Tomasza Jaroszkiewicz. Każdy dzień zimowiska rozpoczynała Msza św. oraz wspólna modlitwa. – Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również jeszcze lepsza integracja naszej młodzieży. Stąd tak zorganizowaliśmy czas, aby była modlitwa, zabawa i wspólne spędzanie czasu. Pierwszego dnia cześć uczestników pobierała pierwsze lekcje jazdy na nartach na stoku „Ugory”, zaś inni doskonalili swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Wieczorem był czas na spotkanie formacyjne oraz gry planszowe. Drugiego dnia narciarze szlifowali swoje umiejętności na stoku, druga grupa szalała na lodowisku, a trzecia na śnieżnej ślizgawce. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu formacyjnym i dyskusji – mówił ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję