Reklama

Wiadomości

Energia ekologii

Dzięki wsparciu Grupy PGE powstają kolejne „lasy pełne energii”.

Wszyscy w jakiś sposób jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej planety. Z każdym rokiem rośnie nasza świadomość ekologiczna i zaangażowanie w to, by uczynić z Ziemi czysty dom dla przyszłych pokoleń. Praca nad poprawą klimatu i środowiska jest wyzwaniem, które angażuje nie tylko zwykłych ludzi. Do tego wspólnego wysiłku przyłącza się coraz więcej organizacji i firm; wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Grupa PGE.

Las od energetyka

Sztandarowym projektem proekologicznym realizowanym przez PGE jest program „Lasy pełne energii”. Tegoroczna edycja tej inicjatywy została zainaugurowana 7 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Ostrołęka, gdzie pracownicy spółki wspólnie z uczniami zasadzili ok. 6 tys. dębów i brzóz. Przez kolejne 4 tygodnie pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną, sportowcami, przedstawicielami społeczności lokalnych oraz dziećmi z Ukrainy zasadzili łącznie niemal 65 tys. drzew w różnych lokalizacjach na terenie jedenastu województw. W ciągu 22 lat funkcjonowania programu „Lasy pełne energii” wzięło w nim udział 26 tys. osób, które posadziły blisko 700 tys. drzew na terenie czternastu województw. Akcja sadzenia drzew realizowana przez PGE ma na celu odbudowę drzewostanu w polskich lasach, a tym samym poprawę jakości powietrza i stanu wód gruntowych.

Parki narodowe pięknieją

PGE współpracuje z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Kampinoskim Parkiem Narodowym i Wigierskim Parkiem Narodowym w zakresie wspierania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Wsparcie okazane tym instytucjom jest elementem długoterminowych działań w zakresie ochrony środowiska, podejmowanych przez energetycznego giganta; dzięki niemu są realizowane działania na rzecz ochrony przyrody, projekty edukacyjne i naukowo-badawcze. Jednym z ciekawszych tego typu przedsięwzięć była rewitalizacja ścieżki dendrologicznej w osadzie Florianka Roztoczańskiego Parku Narodowego. Środki przekazane przez Fundację PGE pozwoliły na wytyczenie oraz oznakowanie alejki na powierzchni ok. 3,2 ha, na której zgromadzono niemal 65 gatunków drzew i krzewów. Pośród rodzimych gatunków znajdują się tam również drzewa egzotyczne, pochodzące m.in. z Ameryki Północnej i Azji. PGE aktywnie angażuje się także w opiekę nad dzikimi ptakami – sokołami wędrownymi i bocianami białymi. Jeden z projektów badawczo-ochronnych, poświęcony ochronie bociana, został zrealizowany wspólnie z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Miał on duże znaczenie dla zachowania tego gatunku – symbolu polskiej przyrody.

Reklama

Panelami w CO2

Każdy z nas wie, jak ważne dla klimatu i środowiska naturalnego jest zmniejszenie śladu węglowego. W tym celu PGE okazuje wsparcie parkom narodowym, przekazując środki na wyposażenie ich budynków w panele fotowoltaiczne. Z takiej pomocy skorzystały m.in. Świętokrzyski Park Narodowy oraz Biebrzański Park Narodowy. Zamontowane na budynkach należących do Świętokrzyskiego Parku Narodowego panele pozwolą na zredukowanie emisji CO2 do poziomu 18,2 t w skali roku – to tyle dwutlenku węgla, ile jest w stanie pochłonąć 836 drzew w ciągu roku. Z kolei instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dwóch ważnych obiektach w Biebrzańskim Parku Narodowym przyczyni się do redukcji emisji CO2 o ponad 20 t w skali roku.

W zacnym gronie

W 2021 r. PGE została partnerem strategicznym Ligi Ochrony Przyrody, najstarszej organizacji ekologicznej w Polsce, która od niemal 100 lat realizuje działania z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej. W ramach współpracy są organizowane konferencje naukowe, konkursy dla szkół, a także działania z zakresu bioróżnorodności, m.in. nasadzenia drzew.

2022-05-24 12:50

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: troszczmy się o środowisko rezygnując z łatwych zysków

[ TEMATY ]

ekologia

Franciszek

źródło: vaticanmedia

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska papież napisał list do prezydenta Kolumbii. W stolicy tego kraju, Bogocie, miały odbyć się z tej okazji oficjalne uroczystości, jednak zostały one odwołane ze względu na pandemię. „Nie możemy odwracać wzroku obojętni na niszczenie naszej planety, często ze względu na chciwość i zysk” – napisał Franciszek.

Na terenie Kolumbii znajduje się pół miliona kilometrów kwadratowych lasów amazońskich, co sprawia, że puszcza zajmuje ponad 40 proc. jej powierzchni. Lasy deszczowe są tam zagrożone przez działalność przemysłu wydobywczego i karteli narkotykowych. „Nie możemy udawać, że jesteśmy zdrowi w świecie, który jest chory. Dbałość o środowisko wymaga spojrzenia w przyszłość, a nie zatrzymywania się jedynie na chwili obecnej, dążenia do szybkiego i łatwego zysku” – napisał Franciszek w liście do prezydenta Ivána Duque Márqueza.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: nieśmy Ewangelię jako bracia

2022-07-03 12:39

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Do niesienia Ewangelii innym ludziom w duchu i stylu braterskim zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie w niedzielę 3 lipca.

Papież podkreślił, że we fragmencie Ewangelii czytanym w XIV niedzielę zwykłą roku C (Łk 10, 1-12. 17-20) mowa o tym, że Pan Jezus wysyłał uczniów pod dwóch. Mieli oni przygotować ludzi na przyjęcie Jezusa, a przede wszystkim samo ich życie powinno głosić Ewangelię: ich umiejętność bycia razem, ich wzajemny szacunek, ich brak chęci udowodnienia, że są zdolniejsi od innych, ich zgodne odniesienie do jedynego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję