Reklama

Niedziela plus

Białystok

Papieskie Forum Młodych

Wydarzenie to, organizowane przez katechetów i młodzież szkół średnich corocznie 18 maja – w dniu urodzin św. Jana Pawła II – odbywa się pod patronatem metropolity białostockiego.

Niedziela Plus 22/2022, str. X

[ TEMATY ]

Białystok

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

O tym, że to przede wszystkim dom rodzinny oraz szkoła i kościół parafialny były dla Karola Wojtyły miejscami, w których kształtowały się jego wiara, wiedza i osobowość, mówił abp Józef Guzdek do uczestników 17. edycji Papieskiego Forum Młodych. Spotkaniu przyświecało hasło: „Każdy ma swoje Westerplatte”, zaczerpnięte z homilii Ojca Świętego wygłoszonej do młodych 12 czerwca 1987 r. na Westerplatte.

Arcybiskup Guzdek podkreślił, że urodzony przed 102 laty w Wadowicach Karol Wojtyła swoje pierwsze zmagania i zwycięskie bitwy „o to, aby być dobrym i szlachetnym człowiekiem”, stoczył w domu rodzinnym. W nim dzięki przykładowi ojca, oficera Wojska Polskiego, oraz starszego brata ukształtowały się charakter przyszłego świętego, jego życiowe wartości oraz wytrwałość i ofiarność w walce o nie, jak stwierdził arcybiskup – „pierwsze życiowe Westerplatte”. Zachęcił: – Wybierajcie dobrą drogę, drogę do świętości. Karol Wojtyła, późniejszy kapłan, biskup, papież, pokazał, że trzeba i można wygrać, bo każdy ma swoje Westerplatte. Tylko pamiętajcie: żeby wygrać, trzeba walczyć.

Organizatorami Papieskiego Forum Młodych są: Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej, Parafia Świętej Rodziny w Białymstoku, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobieta rzecznikiem kurii

Teresa Margańska została powołana na stanowisko nowego rzecznika prasowego arch. białostockiej.

Nowa rzeczniczka jest dziennikarką i korespondentką KAI. Jest absolwentką teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dziennikarstwa na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie oraz komunikacji społecznej instytucjonalnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Ukończyła także studia z zakresu edytorstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ma 13-letnie doświadczenie w pracy w środkach społecznego przekazu arch. białostockiej, jako redaktor i fotograf serwisu internetowego ArchiBial.pl, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Drogi Miłosierdzia, redaktor i korektor w Wydawnictwie św. Jerzego.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na spotkaniu z papieżem Franciszkiem

2023-02-02 11:54

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na Stadionie Męczenników w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Spotkanie przebiegało w entuzjastycznej atmosferze. Były tradycyjna muzyka, tańce i śpiewy. Papieskie przemówienie, co raz, przerywane było gromkimi brawami i okrzykami.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję