Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Cenna perła Kościoła

Kościół św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity został podniesiony do rangi diecezjalnego sanktuarium św. Rity.

Niedziela Plus 22/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

www.radiomaryja.pl/ fot. Katarzyna Cegielska

Bez przesady można powiedzieć, z˙e s´w. Rita stała sie? cenna? perła? Kościoła bydgoskiego – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk i zaznaczył: – To już nasze 109. spotkanie ze świętą i jej czcicielami. Każdego 22. dnia miesiąca gromadzi nas ta, która wskazuje na Jezusa Cierpiącego i Zmartwychwstałego. – Święta Rito, naucz nas kochać – prosił proboszcz i kustosz diecezjalnego sanktuarium ks. kan. Mirosław Pstrągowski.

Dekret o ustanowieniu miejsca szczególnego kultu, wydany przez bp. Krzysztofa Włodarczyka, odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy – ks. prał. Grzegorz Nowak.

Jak zauważył bp Włodarczyk, Bóg uczynił św. Ritę patronką cierpiących aż do granic wytrzymałości, tych, których życie wydaje się przegrane, stracone. – Wielu z nas, którzy przybyli do s´w. Rity, przypomina często ewangelicznego kupca poszukującego pięknych pereł. Być może niejednokrotnie szukaliśmy ich w rozmaitych miejscach, próbowaliśmy inwestować w takie czy inne rzeczy, kto´re – jak się wydawało – przyniosą nam pomoc albo rozwiązanie trudnych spraw. Ale w końcu udało nam się natrafić na te? drogocenna? perłę – s´w. Rite?, która tak pokornie obecna jest w tym kościele. Wystarczy tu przyjechać, uwierzyć, otworzyć´ sie? na Boże działanie, oddać sie? s´w. Ricie, a wówczas ona – ten bezcenny skarb – będzie nasza? własnością – powiedział.

Reklama

Bydgoska parafia św. Łukasza Ewangelisty, a od niedawna także św. Rity, jest szczególnym miejscem jej kultu. Wszystko zaczęło się w 2012 r. od pielgrzymki do Krakowa, do kościoła Augustianów, skąd kult św. Rity szerzy się na całą Polskę.

Sześć lat temu przy parafii w Bydgoszczy powołany został Diecezjalny Ośrodek Kultu św. Rity, a niedługo potem – Bractwo św. Rity.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkania z kulturą

Niedziela Plus 21/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Koncerty Maryjne z Różą.

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, we współpracy z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy, parafią katedralną świętych Marcina i Mikołaja, zaprosiło mieszkańców regionu na kolejną edycję Koncertów Maryjnych z Różą.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Białe szaleństwo

2023-01-30 09:23

Ks. Tomasz Lis

Grupa młodzieży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela odpoczywała oraz nabierała umiejętności narciarskich i łyżwiarskich podczas zimowiska w Zakopanem.

Uczestnicy wyjazdu, to młodzież skupiona w różnych grupach działających przy parafii. Towarzyszył im ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz s. Tomasza Jaroszkiewicz. Każdy dzień zimowiska rozpoczynała Msza św. oraz wspólna modlitwa. – Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również jeszcze lepsza integracja naszej młodzieży. Stąd tak zorganizowaliśmy czas, aby była modlitwa, zabawa i wspólne spędzanie czasu. Pierwszego dnia cześć uczestników pobierała pierwsze lekcje jazdy na nartach na stoku „Ugory”, zaś inni doskonalili swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Wieczorem był czas na spotkanie formacyjne oraz gry planszowe. Drugiego dnia narciarze szlifowali swoje umiejętności na stoku, druga grupa szalała na lodowisku, a trzecia na śnieżnej ślizgawce. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu formacyjnym i dyskusji – mówił ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję