Reklama

Niedziela Przemyska

W Niej ufność

Z ks. Andrzejem Pokrywą, proboszczem parafii w Wyszatycach – o kulcie bł. Karoliny Kózkówny – rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Niedziela przemyska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie bł Karoliny Kózkowny

Archiwum parafii

Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Karoliny

Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Karoliny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Zbigniew Suchy: Księże Andrzeju, dotarła do redakcji lakoniczna informacja o pielgrzymce dzieci z księdza parafii do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Chciałbym poszerzyć tę informację, stąd poprosiłem o tę rozmowę. Jaka była inspiracja tej pielgrzymki?

Ks. Andrzej Pokrywa: Wszystkie dzieła Boże powstają pod natchnieniem Ducha Świętego, więc ja też jestem święcie przekonany, że to od Niego była myśl, która pojawiła się w mojej głowie. Nosiłem się z takim zamiarem, żeby promować kult błogosławionej Karoliny. Pandemia, postępująca laicyzacja, która dotyka także nasze rodziny, spowodowała, że coraz mniej dzieci i młodzieży przychodzi do kościoła. Mamy w kościele obraz i relikwie św. Jana Pawła II, mamy obraz i relikwie św. Siostry Faustyny, relikwie św. Stanisława Biskupa, św. biskupa Mikołaja, które przywiózł bp Stanisław z Bari i wiele innych. I tak przyszedł czas na bł. Karolinę. Nasz wyjazd poprzedziły rozmowy z parafianami, nauczycielami i wiele było głosów popierających tę myśl. Ta młoda dziewczyna oddała życie w obronie swoich ideałów i chcemy, żeby nasza młodzież też takimi zasadami się kierowała.

Reklama

Jak przebiegała ta pielgrzymka?

Oprócz mnie była z nami s. Elżbieta i dwoje rodziców. Po przebytej drodze, udaliśmy się do sanktuarium, gdzie pan przewodnik przybliżył młodym postać Karoliny. Wszyscy byli pod wrażeniem jej odwagi. Później odprawiłem Mszę św. Nasze dzieci chętnie włączyły się w oprawę liturgii i śpiew, z czego byłem bardzo dumny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakie Ksiądz wiąże nadzieje co do przyszłości kultu bł. Karoliny w parafii?

Jak już wspomniałem, moim celem jest ożywienie jej kultu, aby przez wstawiennictwo tej młodej męczennicy obudzić aktywność religijną dzieci i młodzieży. Po powrocie z naszej pielgrzymki, w ostatnim dniu parafialnych rekolekcji, 29 marca, odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Karoliny do naszej parafii. O godz. 18 odprawiliśmy uroczystą Mszę św. koncelebrowaną, w której uczestniczyli: ks. prof. Wacław Siwak z przemyskiego seminarium, ks. Witold Burda również z seminarium i o. Zdzisław Kijas, franciszkanin pracujący w Rzymie w Kongregacji ds. Świętych. On też wygłosił okolicznościową homilię.

Reklama

Są relikwie, była uroczystość ich wprowadzenia i jakie są dalsze plany?

Błogosławiona Karolina przyjęła sakrament bierzmowania 18 maja 1914 r., a 18 listopada oddała życie. Mam taki pomysł, aby 18. dnia każdego miesiąca organizować okolicznościowe nabożeństwo ku czci bł. Karoliny. Modlę się, by akt wprowadzenia relikwii bł. Karoliny pomógł dzieciom i młodzieży naszej parafii nawiązać z nią relację przyjaźni, chciałbym aby młodzi w niebie mieli taką „swoją Przyjaciółkę”, której wszystko mogą powiedzieć. Ona jest symbolem trwania przy wartościach chrześcijańskich. Zapewne będzie uczyć młodych wrażliwości i pomagać w dorastaniu do pięknej miłości. Warto na nią patrzeć, warto naśladować.

Reklama

Może na koniec kilka słów o życiu waszej „nowej parafianki”.

Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda. Wychowywała się w wielodzietnej, religijnej rodzinie. Od dziecka nazywana była przez mieszkańców pierwszą duszą do nieba, najpobożniejszą dziewczyną w parafii i prawdziwym aniołem. Już jako kilkuletnie dziecko Karolina organizowała pod zachowaną do dziś gruszą katechezy dla swoich rówieśników. Codziennie obecna w kościele, brała ogromną odpowiedzialność za utrzymanie domu, gospodarstwa i wychowanie swojego rodzeństwa. Niestety żyła tylko 16 lat. 18 listopada 1914 r. do domu Kózków zapukał uzbrojony rosyjski żołnierz. Matka Karoliny była w kościele, z dziećmi w domu został tata. Żołnierz wyprowadził Karolinę i jej ojca w stronę lasu, gdzie zmusił go do powrotu. Dwóch przypadkowych chłopców, będących świadkami zdarzenia, zeznało że Karolina wyrywała się napastnikowi, uciekała, lecz kilkakrotnie raniona bagnetem, wykrwawiła się na miejscowych bagnach. Ciało znaleziono dopiero 4 grudnia. Oddała życie dla uratowania cnoty czystości. Do kościoła w Zabawie przybywają zwłaszcza młodzi ludzie, by prosić swą rówieśnicę o wstawiennictwo u Boga. Ślubują czystość do dnia zawarcia małżeństwa i na pamiątkę zakładają zamiast tradycyjnego pierścionka ze złota lub srebra obrączkę z wygrawerowanymi liliami, nazywaną „pierścieniem Karoliny”.

Czy Karolina Kózkówna, dziewica i męczennica, która zginęła w obronie swojej czystości, dzisiaj może być dla młodych wzorem do naśladowania?

Oczywiście, dzisiaj młodym trzeba wskazywać autorytety z których mogliby brać przykład. Jestem przekonany, że jedną z takich osób może być bł. Karolina. Jest ona nie tylko patronką grup takich jak KSM czy Ruchu Czystych Serc, ale również wszystkich młodych. Myślę, że powinniśmy poznać tę postać bliżej, gdyż ma ona wiele wskazówek dla młodych w dzisiejszym pogmatwanym świecie.

Czego współcześni ludzie mogą nauczyć się od bł. Karoliny?

Przede wszystkim wolności, o którą trzeba walczyć w sposób heroiczny, nawet za cenę życia. Jej skromne, wiejskie życie daje się zamknąć w stosunkowo niewielu zdaniach. Z drugiej strony, dostrzega się u niej wielkie bogactwo życia religijnego i obecność łaski Bożej. Jan Paweł II w homilii podczas beatyfikacji Karoliny w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. podkreślił cztery wartości, w których Karolina może być wzorem dla młodzieży: modlitwę, pracę, czystość i ofiarę. Modlitwa: Współczesny świat mówi, że szkoda czasu na modlitwę, że to bez znaczenia. Przecież to dzisiaj zacofanie! Karolina modliła się w sposób bardzo prosty, ale głęboki. Lubiła się modlić podczas wykonywania pracy i po jej zakończeniu. Miała wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej. Szczególnie w okresie Wielkiego Postu towarzyszyła Jezusowi Cierpiącemu. W każdy 1. piątek miesiąca czciła Najświętsze Serce Pana Jezusa, przystępując do spowiedzi i przyjmując Komunię św. wynagradzającą. Wobec Maryi Panny żywiła wielkie zaufanie i miłość, mawiając o Niej „moja Matka Boża”. Codziennie odmawiała Różaniec. Działała w grupach parafialnych. Praca: Współczesny świat często mówi, że tylko pieniądz się liczy. Jeśli praca to tylko taka, która przynosi dużo pieniędzy oraz korzyści. Karolina w pracy była niestrudzona. Pomagała rodzicom w pracach polowych. Gdy nie było pilnej pracy w gospodarstwie, chodziła na zarobek do pobliskiego dworu. Bardzo dużo pomagała swojej matce przy opiece nad młodszym rodzeństwem. Dbała o ich rozwój religijny, opiekowała się mini. Czystość: Czystość w XXI wieku? Dziewictwo? Śmieszne na dzisiejsze czasy! Świat dzisiejszy nie rozumie świętości ciała. Nie ma już norm moralnych. Karolina rozumiała czystość jako prawość serca, polegającą na doskonałym posłuszeństwie woli Boga. Ofiara: Ofiara i poświęcenie dla drugiego człowieka? To było dawno temu, dzisiaj nie warto poświęcać się dla drugiego człowieka. Współczesny świat tak często proponuje życie lekkie i przyjemne. Karolina uczy nas jak codziennie brać krzyż, nie w samotności, nie samemu, ale razem z Chrystusem.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wprowadzenie relikwii

Niedziela wrocławska 1/2022, str. II

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

relikwie bł Karoliny Kózkowny

Marzena Cyfert/Niedziela

Uroczyste wprowadzenie relikwii świętych

Uroczyste wprowadzenie relikwii świętych

Parafia Najświętszej Maryi Panny na Piasku ma nowych orędowników, obecnych w relikwiach – św. Jana Pawła II i bł. Karolinę Kózkównę.

Eucharystii, w czasie której miało miejsce uroczyste wprowadzenie, przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. – Słowo Boże chce nam dzisiaj powiedzieć, że tak jak w Maryi, Pan Jezus jest stale obecny w łonie Kościoła. Oczywiście, najbardziej w Najświętszej Eucharystii, którą przeżywamy: Kościele, w Twoim łonie jest obecny Pan – mówił ksiądz rektor. Zauważył, że wśród wszystkich przymiotów Pana Boga nie ma przymiotu radości a tymczasem jest mocna podstawa do tego, by mówić o radości Pana Boga. – Bóg jest radością! I w takiego Boga wierzymy, taki Bóg nam się objawia, taki Bóg przychodzi do nas także dzisiaj, żeby napełnić nas prawdziwą radością – mówił rektor PWT. Po homilii miało miejsce wprowadzenie relikwii świętych. Ksiądz Krystian Charchut, proboszcz parafii, przypomniał życiorys bł. Karoliny, podkreślając, że pochodziła z głęboko religijnej rodziny, trwała nieustannie na modlitwie i wzrastała w miłości Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: zrzekłem się immunitetu, bo wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą

2025-01-23 20:36

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

immunitet

Karol Porwich/Niedziela

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

B. premier, poseł PiS Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą" - podkreślił. Szef komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak (KO) przekazał PAP, że pismo o zrzeczeniu się immunitetu przez Morawieckiego trafiło już do komisji.

W zeszłym tygodniu do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu byłemu premierowi Mateuszowi Morawieckiego w związku ze sprawą tzw. wyborów kopertowych. Prokuratura zarzuca mu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 r. w trybie wyłącznie korespondencyjnym. Morawiecki zapowiedział wówczas, że sam "chętnie zrzeknie się immunitetu", ponieważ organizując wybory korespondencyjne, działał w zgodzie z konstytucją.
CZYTAJ DALEJ

Błażowskie kolędowanie

2025-01-24 10:04

Grzegorz Kruczek

Chór z parafii Błażowa

Chór z parafii Błażowa
"Kolędo polska, zamknięta w najprostszych nutach i słowach,
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję