Reklama

Niedziela plus

Góra Polanowska

Służba i honor

Tradycyjne spotkanie leśników z regionu.

Niedziela Plus 23/2022, str. VII

[ TEMATY ]

leśnicy

pl.wikipedia.org

Po dwuletniej przerwie pracownicy wszystkich nadleśnictw z regionu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku wspięli się na Świętą Górę Polanowską, by świętować doroczną majówkę. 24 maja u stóp Matki Bożej Bramy Niebios stanęło kilkaset osób, których powitał Zespół Trębaczy Leśnych „Bór”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.

Ukazując w homilii zawód leśnika jako misję, ksiądz biskup zwrócił uwagę na wyzwanie sprawowania opieki nad Bożym darem, którym jest świat stworzony. – To misja szczególnej godności i zaszczytu, ale jak to bywa w powołaniu, które jest nie tylko służbą, lecz i honorem, bardzo łatwo jest się przyzwyczaić do największych skarbów i świętości – zauważył i dodał: – To spowszednienie, nawet jeśli po ludzku mamy do niego prawo, staje się nie tylko swoistym zagrożeniem, ale i wyzwaniem. Wskazał także na wartość modlitwy leśników, która jest przestrzenią do ważnego, również zawodowego, rachunku sumienia oraz do dziękczynienia za Bożą dobroć.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku składa się z 31 jednostek terenowych i 650 tys. ha lasów. Jak zauważa jej dyrektor Łukasz Maciejunas, ten potencjał trzeba wykorzystać.

Po Eucharystii kilku pracowników różnych nadleśnictw uhonorowano za zasługi kordelasami – dawnymi rycerskimi długimi nożami. Spotkanie zakończyła biesiada – degustacja dziczyzny oraz kuchni ukraińskiej, którą przygotowali i serwowali uchodźcy z Ukrainy przebywający na terenie Nadleśnictwa Polanów.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aleja Cisów

[ TEMATY ]

biskup

Niepodległość

aleja

leśnicy

cisy

ks. Adrian Put

W Motylewie uroczyście poświęcono i otwarto Aleję Cisów

W Motylewie uroczyście poświęcono i otwarto Aleję Cisów

W czwartek 11 października na terenie Leśnictwa Motylewo należącego do Nadleśnictwa Bogdaniec, uroczyście poświęcono i otwarto Aleję Cisów. Wydarzeniem tym lokalni leśnicy chcieli uczcić rocznicę odzyskania niepodległości.

W wydarzeniu tym uczestniczył bp Tadeusz Lityński, który jest także krajowym duszpasterzem leśników. Obok niego w wydarzeniu udział wzięli m.in.: Andrzej Szelążek - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Piotr Pietkun – nadleśniczy z Bogdańca i ks. Stanisław Dochniak – proboszcz z Pyrzan.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję