Reklama

Niedziela plus

Katowice

Więcej miejsca dla archiwum

Archiwum Archidiecezjalne przeniosło się do znacznie większych pomieszczeń w kurii, które wcześniej zajmowało Muzeum Archidiecezjalne.

Niedziela Plus 23/2022, str. X

[ TEMATY ]

Katowice

Adobe Stock

Zostały tu zamontowane m.in. nowoczesne archiwalne szafy, w których zmieszczą się kolejne setki metrów akt. Z powodu braku miejsca archiwum jakiś czas temu wstrzymało przywożenie do Katowic starych ksiąg parafialnych, które znajdują się jeszcze w plebaniach całej archidiecezji. Teraz archiwiści znów będą mogli ruszyć w teren. Dzięki temu te cenne dla śląskiego dziedzictwa historycznego księgi będą przechowywane w najlepszych możliwych warunkach. W parafiach takich warunków zapewnić się nie da.

Archiwum na nowym miejscu pobłogosławił 25 maja abp Wiktor Skworc. – Zyskujemy archiwum nowoczesne, przestronne, które ma pomieszczenia przystosowane do konkretnych funkcji. Tego brakowało w naszych starych pomieszczeniach – podkreśla dyrektor archiwum Wojciech Schäffer. Teraz pracownia naukowa, w której można skorzystać ze zgromadzonych w archiwum dokumentów, jest wypełniona dziennym światłem.

W archiwum działa już wysokiej klasy skaner, dzięki któremu kolejne dokumenty zyskują także formę cyfrową.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Encyklopedia Śląska

Niedziela na lato 32/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Katowice

www.facebook.com/panteongornoslaski

W podziemiach archikatedry katowickiej Chrystusa Króla można oglądać Panteon Górnośląski.

Panteon upamiętnia powrót Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej. Cała ekspozycja powstała na ponad 2 tys. m2 i obejmuje kilka sal, m.in. strefę sacrum. Multimedialna wystawa składa się obecnie ze 166 biogramów osób zasłużonych dla Górnego Śląska, zarówno powstańców śląskich, jak i ofiar totalitaryzmu, naukowców, ludzi sztuki, literatury, muzyki oraz sportu. Lista jest otwarta, kolejne osoby mogą być zgłaszane przez instytucje i osoby prywatne. Panteon można oglądać indywidualnie bądź z przewodnikiem (na zwiedzanie z przewodnikiem zapisy pod nr. tel.: 32 400 82 72). Wraz z otwarciem ekspozycji udostępniono również taras widokowy na dachu archikatedry, z którego można podziwiać panoramę Katowic.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję