Reklama

Niedziela plus

Poznań

Boski i ludzki

Ksiądz profesor Michał Heller i prof. Sławomir Rosolski laureatami nagród Akademii Lubrańskiego.

Nagroda „Divinis et humanis” została przyznana po raz pierwszy przez Fundację Akademia Jana Lubrańskiego w Poznaniu za wybitne osiągnięcia w przestrzeni kultury, sztuki, nauki, nowych technologii, spraw społecznych, ekonomicznych oraz humanistycznych i religijnych. Otrzymali ją filozof przyrody ks. prof. Michał Heller i architekt prof. Sławomir Rosolski.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 26 maja w historycznym budynku Akademii Lubrańskiego, w którym obecnie mieszczą się Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu i siedziba fundacji. Laudacje na cześć nagrodzonych wygłosili Wojciech Bonowicz oraz Wojciech Bonenberg, a uczestników pozdrowił abp Stanisław Gądecki.

Ksiądz Heller nawiązał do osiągnięć bp. Jana Lubrańskiego, zachęcał do pracy organicznej na rzecz Kościoła, zwłaszcza do reinterpretacji szeroko rozumianej chrześcijańskiej dogmatyki, aby była aktualna i atrakcyjna dla współczesnego człowieka, oraz do umacniania wiary chrześcijańskiej szeroko pojętą edukacją. – Musimy pamiętać, że nie żyje w swoich czasach ktoś, kto tych czasów nie wyprzedza o kilka kroków – podkreślił duchowny.

Reklama

Profesor Sławomir Rosolski, który specjalizuje się w architechnologii integrującej osiągnięcia architektury, budownictwa, inżynierii środowiska, ekonomii, socjologii, psychologii i ekologii, zauważył, że motto „Divinis et humanis” szczególnie powinno przyświecać naukowcom i artystom. – Bez spraw Bożych i ziemskich nie da się tworzyć architektury – zaznaczył profesor.

Nagrodzeni wygłosili 27 maja wykłady dla mieszkańców Poznania w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: prawdziwa wolność człowieka realizuje się za sprawą odnowy sumień

[ TEMATY ]

Poznań

„Kościół wiedział wtedy i dzisiaj, że prawdziwa wolność człowieka i społeczeństwa realizuje się zawsze za sprawą odnowy sumień. Sama niepodległość, czy zmiana struktur społecznych, gospodarczych czy ekonomicznych, choć ważna, może stać się niewykorzystaną szansą, jeśli nie stają za nią ludzie sumienia” – mówił abp Stanisław Gądecki 3 czerwca w Poznaniu podczas spotkania modlitewno-patriotycznego, przy ołtarzu wizualizującym Pomnik Wdzięczności.

Monument został zbudowany w Poznaniu ze składek społeczeństwa polskiego w 1932 r. jako wotum wdzięczności za odzyskaną przez Polskę niepodległość.

CZYTAJ DALEJ

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce tak, jak na Ukrainie, zmienią kalendarz świąt

2023-02-07 14:56

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka na Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję