Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat potrzebuje dziś misji

Kościół musi na nowo odkryć, że jest misyjny, bo dzisiejszy świat musi poczuć, iż Bóg jest obecny i jest Ojcem, który chce dobra swoich dzieci – powiedział na Jasnej Górze abp Giovanni Pietro Dal Toso. Przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych celebrował Mszę św. na zakończenie X Pielgrzymki Żywego Różańca, poprzedzonej II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. Dwudniowe spotkanie było dziękczynieniem za majową beatyfikację Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, i za Papieskie Dzieła Rozkrzewiania Wiary w 200. rocznicę ich powstania – także z jej inicjatywy.

Specjalne przesłanie przekazał papież Franciszek, który życzył, aby „modlitwa różańcowa oraz podejmowane dzieła apostolskie przyniosły w Kościele i rodzinach trwałe owoce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Dal Toso przypomniał, że również dzisiaj świat potrzebuje misji, ponieważ „musi na nowo usłyszeć, że miłość jest możliwa i że życie oddane z miłości przynosi owoce”. Dodał, że Paulina Jaricot jest wielką błogosławioną, a jej charyzmat zasługuje na uznanie, miłość i życie nim także teraz. – Misja i modlitwa idą w parze i to jest dziedzictwo pozostawione przez bł. Paulinę – powiedział.

Przedstawiciel Watykanu podziękował członkom Żywego Różańca za ofiary składane na wsparcie misji.

Reklama

Jak poinformował ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, w ostatnich latach członkowie Żywego Różańca w Polsce na budowę kościołów na misjach przekazali 600 tys. zł. To pod względem finansowej hojności siódme miejsce w Europie. Ksiądz Będziński podkreślił, że Polacy są bardzo dobrze postrzegani w dziele ewangelizacji duchowej, czyli wsparcia misji modlitwą, cierpieniem i ofiarą, np. pierwszych piątków miesiąca.

Podczas spotkania przypomniano, że większość ludzi na świecie nie zna jeszcze Chrystusa, dlatego bardzo potrzebujemy tych, którzy wyjeżdżają na misje, ale też ewangelizatorów, którzy także w naszych krajach, o dawnej tradycji chrześcijańskiej, będą świadkami Ewangelii.

Pątniczy sezon rozpoczęty

Po 6 dniach na Jasną Górę dotarła 4 czerwca 367. Piesza Pielgrzymka Łowicka, a w niej 220 pątników. Skoro „jaskółka”, jak mówią paulini, już jest – to znak, że sezon rozpoczęty. Według tradycji, to jedna z najstarszych polskich pielgrzymek, która odbywa się nieprzerwanie od 1656 r.

Pątnicy szli z hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”, modląc się o pokój w sercach i na świecie i dziękując za bł. Stefana Wyszyńskiego.

– Łowiczanie mówili: innegośmy pana nigdy nie mieli, jeno prymasa. Chcemy mu za to wszystko podziękować i prosić, by dalej wypraszał nam łaski – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Wiesław Frelek.

W kazaniu łowicki biskup pomocniczy Wojciech Osial podkreślił, że „pielgrzymka jest cudowna, ponieważ jest świadectwem dla świata”. Jak wyjaśnił, „idzie w niej nasza wiara – wiara tradycyjna, prosta, ale niezwykle głęboka i szczera”. Podziękował też za każdy znak modlitwy i pokuty w intencji ustania wojny.

Jasnogórski flesz

Reklama

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypada 16 czerwca. O godz. 10 w archikatedrze świętej Rodziny w Częstochowie sprawowana będzie Msza św.; po niej wyruszy centralna procesja eucharystyczna na Jasną Górę.

• 15 czerwca – pielgrzymka pracowników Naszego Dziennika.

• 17-19 czerwca – rekolekcje dla Niespokojnych Nadzieją.

• 17-18 czerwca – pielgrzymki: Akcji Katolickiej, rodzin adopcyjnych kleryków ze Sri Lanki, redakcji i czytelników tygodnika Warszawska Gazeta.

• 18 czerwca – Msza św. dziękczynna za kanonizację Karola de Foucauld; pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa.

• 18-19 czerwca – pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości.

• 19 czerwca – pielgrzymki: przedsiębiorców, podwórkowych kółek różańcowych dzieci.

2022-06-07 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęły się 66. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej

Wśród nich są nauczyciele, urzędnicy, przedsiębiorcy, emeryci czy studenci - łączy ich troska o Kościół i Polskę. Na Jasnej Górze rozpoczęły się 66. Dni Modlitw uczestników Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa". Tradycyjnie "odrodzeniowcy" rozpoczęli jasnogórskie trzydniowe spotkanie od rekolekcji.

Jutro w części seminaryjnej mowa będzie m.in. o najważniejszych współczesnych zagrożeniach dla rodziny, edukacji i kultury w świetle działań Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, polskich katolikach wobec kryzysu w Kościele na Zachodzie, o synodzie, czyli poszukiwaniu tożsamości Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Czystość Jezusa przechodzi na chorego

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Upadek Jerozolimy zostaje opisany jak kronika wojny. Pojawiają się daty, ruchy wojsk, głód, wyłom w murze. Taki zapis nie pozwala odsunąć bólu w dal. Sedecjasz panuje jako ostatni król Judy. Miasto zostaje odcięte. Głód rozsadza zwykły rytm życia. Ucieczka króla w nocy kończy się schwytaniem. Rozpada się wojsko, rozpada się władza, rozpada się nadzieja oparta na ludzkiej polityce. Kulminacją jest spalenie domu Pana, pałacu i wielkich domów miasta. Świątynia znika w ogniu. Dla wielu była znakiem bezpieczeństwa. Teraz okazuje się, że sam budynek nie ocala bez nawrócenia serca. Rozebranie murów dopełnia obrazu. Miasto zostaje otwarte, bezbronne, wydane cudzej mocy. Zostaje też przeprowadzona kolejna deportacja. W kraju pozostają najubożsi, by uprawiali ziemię i winnice. Paradoks tej sceny jest głęboki. Centrum kultu znika. Wiara ma jednak trwać nadal. Właśnie w rozproszeniu wzrośnie znaczenie słowa, modlitwy i pamięci. Ogień najeźdźcy nie może spalić przymierza wypisanego przez Boga w historii zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi odc. 51 [wideo]

2026-06-26 17:14

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”.

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję