Reklama

Niedziela plus

Ełk

Różaniec na nowo odkryty

Stacja Młodzieżowa zakończyła I Kongres Różańcowy Diecezji Ełckiej.

Niedziela Plus 25/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Ełk

Karol Porwich/Niedziela

Diecezjalny Dzień Młodzieży 11 czerwca był jednocześnie przeżywaniem Stacji Młodzieżowej I Kongresu Różańcowego Diecezji Ełckiej. Do Ełku, który jest sercem diecezji, bp Jerzy Mazur zaprosił wszystkich młodych ludzi. Spotkaniu patronowała bł. Paulina Jaricot. Do współtworzenia tego wydarzenia zostały włączone wspólnoty i ruchy młodzieżowe z diecezji.

Uroczystej Mszy św. o godz. 12.15 przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur. Na zakończenie młodzież otrzymała różaniec jako zachętę do odkrywania tej modlitwy.

Program I Kongresu Różańcowego był realizowany w czterech stacjach: 28 maja – w sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Krasnymborze (Stacja Dorosłych); 29 maja – we wszystkich parafiach diecezji ełckiej; 4 czerwca – w sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej (Stacja Dziecięca); 11 czerwca – w Ełku (Stacja Młodzieżowa).

W tym dniu również oficjalnie została zakończona faza diecezjalna XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu”. Osoby zaangażowane w prace parafialnych zespołów synodalnych diecezji otrzymały pamiątkowe dyplomy.

2022-06-14 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewietrz duszę

Niedziela Plus 44/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Ełk

Iga Cierniak

Nakarmimy Cię, utulimy i zaopiekujemy się Tobą po królewsku – zapraszają zakonnicy

Nakarmimy Cię, utulimy i zaopiekujemy się Tobą po królewsku – zapraszają zakonnicy

Jan Kazimierz ufundował tu kościół i klasztor dla zakonników, wierząc, że w ten sposób wyprosi u Boga łaski i odwróci pasmo klęsk, które nawiedzały Rzeczpospolitą za czasów jego panowania.

Klasztor kamedulski w przywileju z 6 stycznia 1667 r. został określony jako Erem Wyspy Wigierskiej. Zakonnicy przybyli na tereny Suwalszczyzny rok później. Było to idealne, zgodne z regułami zakonu miejsce – w odosobnieniu oraz w otoczeniu dzikiej puszczy i jeziora. Każdy z zakonników mieszkał w pustelniczym domku, w niewielkiej i bardzo skromnie urządzonej celi.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję