Reklama

Niedziela plus

Spycimierz

Tu wiara łączy się z kulturą

Tegoroczne obchody Bożego Ciała były okazją do dziękczynienia za wpisanie spycimierskich kwietnych dywanów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Niedziela Plus 26/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Karol Porwich/Niedziela

W homilii biskup włocławski Krzysztof Wętkowski przypomniał m.in. wielowiekową historię Spycimierza. Nie zabrakło też nawiązania do tradycji układania kwietnych dywanów, po których przechodzi procesja w Boże Ciało. – Tym, co motywuje parafian Spycimierza do corocznego układania tych dywanów, jest wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa pośród nas – powiedział bp Wętkowski.

Ordynariusz diecezji przypomniał także związek wiary i kultury, co pozwoliło przetrwać narodowi polskiemu pomimo zaborów i wojen. – Dlatego przekaz wiary i kultury powinien być na polskiej ziemi otoczony wielkim szacunkiem i doceniany przez wierzących i niewierzących – stwierdził biskup.

Po Eucharystii ulicami Spycimierza przeszła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

Na zakończenie uroczystości miała miejsce prezentacja kartki pocztowej, nawiązującej do spycimierskiej tradycji układania kwietnych dywanów na Boże Ciało. Została ona przygotowana w związku z 700-leciem świętowania uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Polsce, jednak ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19 została opublikowana w tym roku.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: procesja Bożego Ciała w bazylice Zmartwychwstania

[ TEMATY ]

Jerozolima

Boże Ciało

ZAKI A. A. ZAAROUR

Wejście do Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie

Wejście do Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie

Jerozolimska wspólnota katolicka oddała dziś cześć Najświętszemu Sakramentowi Ciała i Krwi Pańskiej w czasie Mszy i procesji eucharystycznej w bazylice Zmartwychwstania. Uroczystościom przewodniczył bp William Shomali, wikariusz patriarchalny Jerozolimy.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Piaski. Dzielą się dobrem

2023-01-30 06:13

Agnieszka Paździor

Cieszmy się i radujmy z narodzin Jezusa - mówił ks. proboszcz Stanisław Duma, zapraszając parafian na jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piaskach pod kierunkiem nauczycieli i ks. Mariusza Koziny. - Trwając w świątecznym nastroju podążajmy z Maryją i Józefem oraz pasterzami do Betlejem. W odpowiedzi na to młodzi artyści zaśpiewali radosną pieśń, której refren brzmiał: „Święta to czas kolędowania, święta to czas narodzin Pana”. W klimat niezwykłego zdarzenia, jakim były narodziny Syna Bożego wprowadziła kolęda „Cicha noc”, śpiewana przez chór pod kierunkiem nauczycielki Leny Poniewozik. Wędrówka Maryi z Józefem poszukjących bezskutecznie noclegu to kolejna odsłona świetnie zagrana przez dzieci. Matka Boża śpiewa pieśń o swojej samotności i tułaczce (Ciemna noc niepojęta…). Dramatyzm tej sceny podkreśla kolęda śpiewana tym razem przez chór anielski: „Nie było miejsca dla Ciebie…”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję