Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapowiedź tajemnicy i, jeśli tylko możliwe, równoczesne ukazanie przedstawiającej ją ikony, to jakby odsłonięcie sceny, na której należy skupić uwagę. Słowa kierują wyobraźnię i ducha ku temu określonemu wydarzeniu czy momentowi z życia Chrystusa (...) To przez Jego fizyczną rzeczywistość zostajemy doprowadzeni do kontaktu z Jego Boską tajemnicą.
Tej potrzebie konkretności odpowiada również zapowiadanie poszczególnych tajemnic różańca.
Jan Paweł II
(List apostolski Rosarium Virginis Mariae, nr 29)

3 kwietnia. W kościele Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu została odprawiona Msza św. w trzecią rocznicę nadania honorowego obywatelstwa Miasta Jarosławia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. W Eucharystii wzięli udział mieszkańcy parafii, władze Miasta i Powiatu oraz członkowie stowarzyszeń katolickich. Po zakończonej Mszy św. klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przedstawili fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II. Inicjatorami rocznicowych uroczystości byli Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, ks. proboszcz Edward Chmura oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

13 kwietnia. W Sanoku zakończyło się, trwające od 11 kwietnia, Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, któremu przyświecało hasło Z Maryją adorujemy oblicze Chrystusa. Uroczystej Eucharystii na sanockim rynku przewodniczył bp Adam Szal, a homilię, do prawie 6 tys. uczestników Mszy św., wygłosił abp Józef Michalik. Przed "rozesłaniem" młodzi przyjęli z rąk Księży Biskupów różaniec - znak inspirujący do codziennej modlitwy i jako zadanie apostolskie do tworzenia róż różańcowych. Spotkanie zostało przygotowane przez sanockich duszpasterzy, których wspomagało 537 wolontariuszy. Grupy dzielenia prowadziło 315 animatorów, a 786 sanockich rodzin przyjęło młodych "na mieszkanie". Zgromadzonej na modlitwie młodzieży (3750 zarejestrowanych pielgrzymów) towarzyszyli abp Józef Michalik, bp Stefan Moskwa i bp Adam Szal. Liturgię centralnych nabożeństw przygotowała i animowała 200-osobowa Diakonia Muzyczna pod dyrekcją Moniki Brewczak z Sanoka. Pracami Komitetu Organizacyjnego Spotkania w Sanoku kierował ks. Mirosław Grendus. Miejscem trzydniowej celebracji Niedzieli Palmowej w roku 2004 będzie Łańcut.

27 kwietnia. W kościele parafialnym w Kosinie odbył się V Koncert Pieśni Wielkanocnych. W koncercie wystąpiły: Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, Chór Mieszany "Echo" z Krosna, Chór Mieszany "Emmanuel" z Rzeszowa, Chór "Canzone" z Lubaczowa i Chór "Fraza" z Kosiny. Szczególnie pięknie zabrzmiały pieśni wielkanocne wykonane na zakończenie koncertu przez wszystkie występujące w nim chóry.

27-28 kwietnia. Biskup Stefan Moskwa udzielił sakramentu bierzmowania gimnazjalistom w parafii Miłosierdzia Bożego w Przemyślu (Rycerskie). Następnego dnia (28 kwietnia) bp Stefan bierzmował młodzież w parafii pw. Świętej Trójcy w Przemyślu.

1 maja. Parafianie z Medyki wraz z proboszczem ks. Jerzym Rojkiem, już czwarty raz pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej w Wielkich Oczach. Podczas 40-kilometrowej trasy modlili się w intencji o Boże błogosławieństwo przy wznoszeniu nowego kościoła parafialnego. W pielgrzymce wzięli także udział młodzi z Leszna, Torek, Jaksmanic i Hurka.

3 maja. W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski odbywały się uroczystości patriotyczno-religijne. Mszy św. w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli na plac Zamkowy, gdzie przy obelisku upamiętniającym twórców Konstytucji 3 Maja wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce i kwiaty.

3 maja. Muzeum Archidiecezjalne im. bł. Józefa Sebastiana Pelczara przy ul. Czackiego 2 w Przemyślu zainaugurowało nowy sezon muzealny A. D. 2003. Z tej okazji przygotowano również okolicznościowe wystawy pt. Śladami życia Świętego Założyciela i Patrona oraz Różańcowa Pani nieba ziemi... Dyrektorem Muzeum jest ks. Bogusław Ruśnica, zaś kustoszem s. Floriana Leśnicka (sercanka).

3-4 maja. W Stalowej Woli (diec. sandomierska) gościł abp senior Ignacy Tokarczuk, gdzie w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył odpustowej Sumie. W niedzielę (4 maja) Ksiądz Arcybiskup Senior celebrował Eucharystię i wygłosił okolicznościowe kazanie w kościele pw. św. Floriana.

6-8 maja. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się Forum Teologów i Międzynarodowa Konferencja pt. Więksi i mniejsi prorocy Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku. W sympozjum wziął udział ks. dr Witold Jedynak z Przemyśla, który przedstawił wykład nt. Posługa pasterska biskupa Józefa Sebastiana Pelczara i abp. Ignacego Tokarczuka.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

12 maja. 20 alumnów zakończyło tzw. kurs kierownika otrzymując uprawnienia do organizowania i prowadzenia wycieczek, kolonii i obozów z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia prowadzone były pod kierunkiem instruktora Andrzeja Szopy.

15 maja. W ramach przeżywanego Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, z inicjatywy duszpasterza powołań duchownych archidiecezji przemyskiej ks. Janusza Trojnara, w auli Instytutu Teologicznego odbyło się spotkanie alumnów i młodzieży szkół średnich miasta Przemyśla pt. Niebieskie scenariusze. Alumni przez wystawioną sztukę teatralną, pantomimę oraz prezentację poszczególnych lat studiów umożliwili młodzieży refleksję nad powołaniem człowieka. Spotkanie zakończyła majówka przy kapliczce Matki Bożej w Parku Miejskim.

16 maja. Zainteresowani alumni wzięli udział w spotkaniu z posłem Ligi Polskich Rodzin Bogdanem Pękiem. Spotkanie poświęcone aktualnym problemom naszej Ojczyzny oraz integracji z Unią Europejską odbyło się w Domu Katolickim "Roma".

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję