Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Pokrewieństwo przeszkodą

Jakie w prawie kanonicznym obowiązują regulacje odnośnie do pokrewieństwa między osobami, które chcą zawrzeć związek małżeński? Jak bliskie może to być pokrewieństwo?

Odpowiedź eksperta
Generalnie wszyscy wiedzą, że małżeństwa w czwartym, a nawet w dalszym stopniu nie są czymś normalnym, ale zdarzają się sytuacje, w których osoby związane z taką przeszkodą proszą o dyspensę.

Możemy sobie wyobrazić sytuację, że osoby nawiązują relację, nie wiedząc, iż są spokrewnione. Powodem takiego stanu rzeczy może być np. kłótnia w rodzinie, czego efektem jest brak utrzymywania jakichkolwiek relacji rodzinnych. Chłopak poznaje dziewczynę, zakochują się w sobie, widzą wspólną przyszłość... Cóż, przecież na początku znajomości i w jej trakcie rzadko pyta się o nazwisko panieńskie matki czy żąda metryki chrztu. Jeszcze inna sytuacja może się zdarzyć w przypadku adopcji. Rozdzielenie rodzeństwa, brak dokładnych danych, zmiana nazwiska – to wszystko powoduje, że pokrewieństwo nie stanowi przeszkody wyłącznie teoretycznej, ale również dzisiaj możemy mieć z nią do czynienia.

Reklama

Kodeks prawa kanonicznego okreś- la, że w linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi, w linii bocznej natomiast nieważnością obarczone są małżeństwa aż do czwartego stopnia włącznie. Linia prosta to nic innego jak relacja ojciec – córka, babcia – wnuczek. Czymś naturalnym jest zatem to, że osoby w ten sposób spokrewnione nie mogą zawrzeć małżeństwa. Linia boczna z kolei określa relacje między rodzeństwem i jego dziećmi. Nie mogą zawrzeć małżeństwa rodzeństwo (które jest w drugim stopniu linii bocznej) czy też dana osoba z dzieckiem swojego brata lub siostry (trzeci stopień linii bocznej). Kościół z zasady nie dopuszcza również małżeństw w czwartym stopniu, czyli między dziećmi rodzeństwa. Warto dodać, że prawo kościelne przewiduje dyspensę dla tych osób, które chciałyby zawrzeć małżeństwo, a pozostają w trzecim lub czwartym stopniu linii bocznej.

Jeszcze innymi zagadnieniami związanymi z przeszkodą pokrewieństwa są sztuczne zapłodnienie i macierzyństwo zastępcze. Kwestie te, gdy chodzi o ich ocenę moralną, zostały wyjaśnione w instrukcjach Kongregacji Nauki Wiary: Donum vitae (1987) i Dignitas personae (2008), a także w encyklice Evangelium vitae (1995). We wspomnianych sytuacjach rodzi się poważna wątpliwość co do ustalenia ojca/matki dziecka, a tym samym właściwej linii pokrewieństwa.

2022-07-12 12:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem czy osobno?

Kiedy odpowiadam za długi męża?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję