Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu odbyły się uroczystości patriotyczne, które jak co roku miały wyjątkowy charakter. Zamojskie upamiętnienie bohaterskich powstańców rozpoczęło się o godz. 15.30 Mszą św. w katedrze.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na Rynku Wielkim. Tuż przed godz. 17, nazywaną godziną „W” rozpoczęła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym oraz okolicznościowe wystąpienie prezydenta Zamościa. Ważną częścią uroczystości był Apel pamięci i salwa honorowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk powiedział: – Jeżeli wspominamy bohaterskie Powstanie Warszawskie, które pochłonęło życie 16 tys. powstańców, setek tysięcy ofiar cywilnych, to nie możemy mówić, że to był błąd, że sami są sobie winni, bo to nie oni do siebie strzelali. Mieli przeciwnika, który bestialsko, z wielkim okrucieństwem dokonywał rzezi na mieszkańcach Warszawy, na bezbronnych cywilach i matkach z dziećmi. Obrócił w pył i proch naszą stolicę – podkreślił. W swoim przemówieniu odniósł się także do aktualnej sytuacji, związanej w trwająca wojną na Ukrainie: – Dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, gdzie najeźdźca okupuje kraj naszego sąsiada, słyszymy o tym, że Ukraińcy powinni zrezygnować z części swojego terytorium, że za cenę kadłubowej wolności powinni odpuścić, pozwolić dalej robić interesy zachodnim państwom, żeby żyło się lepiej, żebyśmy w zimie nie zmarzli, żebyśmy mogli sobie pozwolić na więcej. Szanowni państwo, każdy kraj i każdy naród, który walczy o swoją wolność i niepodległość zasługuje na szacunek oraz pamięć. My dzisiaj pamiętany, nigdy o tym nie zapominajmy i nie dajmy się ponieść relatywizmowi – to są rzeczy najważniejsze.
Również zamojscy strażacy przyłączyli się do tej ogólnopolskiej inicjatywy. W godzinę „W”, 1 sierpnia, uczcili pamięć o bohaterskim zrywie Powstańców Warszawskich przez włączanie w samochodach ratowniczo-gaśniczych sygnałów świetlnych i dźwiękowych.
Pamiętajmy, że godzina „W” jest upamiętnieniem wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r., dokładnie o godz. 17. Powstańcza walka trwała 63 dni (niektórzy historycy podają 66 dni) i choć zakończyła się dla powstańców klęską, to jednak jest przejawem heroicznej walki o wolność i męstwo.