Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Odleżyny – ulżyć w cierpieniu

Do podstaw opieki nad seniorem, który ma ograniczone możliwości poruszania się, należy niedopuszczenie do powstania odleżyn.

Odleżyny to jeden z podstawowych terminów medycznych, które powinny znać opiekunowie osób starszych i na dłużej unieruchomionych w łóżku. Jeżeli dotąd nie zetknęliśmy się z tym problemem, warto zapamiętać, że zaniedbane odleżyny sprawiają choremu wiele cierpienia, a w bardziej zaawansowanej postaci mogą doprowadzić do martwicy tkanek, infekcji, a nawet sepsy.

Kiedyś uważano, że odleżyny, czyli uszkodzenie skóry, którego objawami są początkowo zaczerwienienie, a następnie rana, są wynikiem niedostatecznej higieny. Dzisiaj wiadomo, że chociaż higiena jest bardzo ważna, to jednak przyczyn powstawania odleżyn – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – jest więcej. Do tych zewnętrznych zalicza się przede wszystkim zbyt długie pozostawianie chorego w jednej pozycji, a także otarcia skóry, za wysoką lub za niską temperaturę otoczenia, szorstką lub wilgotną pościel i in.

Odleżyny powstają na skutek ucisku na jakiś punkt ciała, a w konsekwencji gorszego ukrwienia tkanki w tym miejscu. Dlatego u pacjentów leżących częściej na plecach na ich pojawienie się najbardziej narażone są: pięty, kość ogonowa, pośladki i kręgosłup. U pacjentów, którzy leżą przede wszystkim na boku, najwrażliwszymi miejscami są: kość biodrowa i ramienna, boczna strona kości udowej i kości boczne stopy. Rany odleżynowe mogą się pojawić nawet na małżowinach usznych.

Pierwszym etapem powstawania odleżyn, a zarazem sygnałem alarmowym dla opiekuna, jest zaczerwienienie skóry, które znika po usunięciu przyczyny ucisku. Do odleżyn drugiego stopnia, których objawem jest trwałe zaczerwienienie i uszkodzenie naskórka, może dojść bardzo szybko. Na tym etapie pacjent zaczyna odczuwać ból.

Profilaktyka odleżyn to przede wszystkim częsta zmiana pozycji chorego. Jeżeli tylko pacjent jest w stanie się poruszać, trzeba go zachęcać do aktywności i wstawania, pomagać mu w spędzeniu części dnia w pozycji siedzącej, np. w fotelu. Jeżeli nie jest to możliwe, należy go zachęcać do odwracania się, wykonywania ruchów rękami i nogami. W porozumieniu z fizjoterapeutą można stosować gimnastykę bierną i delikatny masaż wrażliwych miejsc, aby pobudzić mikrokrążenie. Trzeba dbać o to, aby pościel, w której leży chory, była miękka, wykonana z naturalnego włókna, i o to, by w łóżku nie było okruchów. Należy unikać wszystkiego, co może spowodować podrażnienie skóry.

Reklama

Ważne jest stosowanie materacy przeciwodleżynowych (statycznych lub dynamicznych – te drugie są wypełnione powietrzem) oraz wałków, ochraniaczy czy krążków, które podkładamy w miejscach najbardziej narażonych na ucisk. Najlepszy nawet sprzęt nie zwalnia jednak opiekuna z troski o zmianę pozycji leżącego pacjenta i codzienną toaletę. Specjaliści zwracają też uwagę, że w profilaktyce odleżyn ważna jest dieta: przede wszystkim dostarczanie organizmowi chorego odpowiedniej ilości białka, witamin i minerałów oraz płynów.

Jeżeli doszło już do powstania odleżyn, leczenie trzeba włączyć już przy zmianie pierwszego stopnia. Zmienione miejsce trzeba zabezpieczyć przed uciskiem i założyć tam specjalny, cienki i elastyczny opatrunek, który można kupić w aptece lub sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Odleżyny wyższych stopni (II-V) leczy się pod kierunkiem specjalisty; dotyczy to zarówno pielęgnacji samej rany, jak i diety chorego.

2022-08-16 12:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Encyklika cierpienia i choroby

Któż nie pamięta grymasu cierpienia na twarzy umęczonego Jana Pawła II? Nie tylko odchodził do domu Ojca na oczach całego świata, ale też w blasku fleszy zmagał się ze swoim cierpieniem

Polski papież od początku swego pontyfikatu związany był z tematem choroby i cierpienia. W swoich przesłaniach nakreślił nawet swego rodzaju kanon zachowań, w którym było zarówno miejsce na godne zmaganie się z chorobą, jak i możliwość odejścia poprzedzonego rezygnacją z uporczywej terapii. Można powiedzieć, że przemówieniami i dokumentami wyznaczył szlak, którym musiał przejść jako sędziwy człowiek do końca.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję