Nowy film o Matce Teresie
W dniach 3-4 października na ekrany ponad 960 kin w Stanach Zjednoczonych wejdzie najnowszy film o św. Teresie z Kalkuty – Matce Teresie. Obraz zatytułowany Mother Teresa: No greater love (Matka Teresa z Kalkuty: Nie ma większej miłości), został wyprodukowany przez Rycerzy Kolumba. Jak podkreślają twórcy, w filmie nie chodziło o proste przedstawienie życiorysu świętej, ale o ukazanie, jak jej wizja służenia Chrystusowi w ubogich jest realizowana po dziś dzień.
cath.ch
Zamieszanie
Okładkowy artykuł o kard. Robercie Sarahu stał się przyczyną odejścia ze stanowiska redaktora naczelnego jednego z najpoczytniejszych tygodników opinii we Francji – Paris Match. Kierujący pismem Bruno Jeudy nie chciał tego tekstu. Chciał go natomiast wydawca pisma, tj. grupa medialna Lagardere. Sprawa ma szersze tło i jest związana z Vincentem Bolloré, francuskim magnatem prasowym, szefem grupy medialnej Vivendi, który w 2021 r. kupił Lagardere i po prostu robi porządki w tej firmie. Bolloré nie kryje swojej wiary – jest katolikiem – i chce, aby media, których jest właścicielem, częściej zwracały uwagę na sferę religijną życia społecznego francuskiego społeczeństwa i nie tylko. Nową linię programową widać też w stacjach telewizyjnych należących do Francuza, które transmitują Msze św., informują o świętach kościelnych i poruszają tematy religijne. To napotyka opór części dziennikarzy; stąd wzięło się to zamieszanie w Paris Match.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
UCA NEWS
Nadal groźny
Reklama
COVID-19 nadal zbiera śmiertelne żniwo, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie wyszczepienie populacji jest niezbyt wysokie. W Indiach zmarła właśnie 570. osoba duchowna. Dla Kościoła na subkontynencie to poważna strata. Ostatnią ofiarą śmiertelnego koronawirusa był werbista ks. Petrus Kullu. Początkowo rozpoznano u niego grypę. Później, gdy terapia przeciwgrypowa nie pomagała, a symptomy wskazywały na koronawirusa, zrobiono mu nawet test, który jednak wypadł negatywnie. Dopiero szczegółowe badania wykazały, że wirus mocno zaatakował płuca. Kapłan zmarł. Szczegółową statystykę ofiar prowadzi ksiądz i dziennikarz Suresh Matthew. Według niego, do tej pory na COVID-19 zmarło w Indiach 304 kapłanów i 266 sióstr zakonnych. Najwięcej strat ponieśli jezuici – zmarło ich 44, salezjanie stracili 17 księży, a werbiści – 16.
CRUX
Reżim Ortegi
Z Nikaragui nadeszła informacja o porwaniu, a później umieszczeniu w areszcie domowym katolickiego biskupa Rolando Álvareza i wtrąceniu do otoczonego bardzo złą sławą więzienia El Chipote przebywających z nim księży. Część świata głośno zaprotestowała. Odezwali się biskupi z Ameryki Łacińskiej. Wsparcia udzielił episkopat Włoch. O groźnej sytuacji mówił szef ONZ. Dziennikarze dziwili się, że Watykan milczy. Franciszek zwrócił uwagę na sytuację w Nikaragui 21 sierpnia. Komentatorzy podkreślili, że nie potępił samego prezydenta Daniela Ortegi, a jedynie wezwał do dialogu.
CRUX
Czeka nas powtórka?
Czy w Nigerii jest aż tak źle, że należy się obawiać o przyszłość chrześcijaństwa i o to, iż może się powtórzyć to, co w ostatnich kilkunastu latach działo się w Iraku czy Syrii? Takie obawy wyraził nowy kardynał nigeryjski, biskup wiejskiej diecezji Ekwulobia – Peter Okpaleke. Chodzi o postępy islamskich fundamentalistów w trwających już co najmniej dwie dekady zmaganiach z rządem w Abudży. O ile jeszcze niedawno terrorystyczna działalność islamistów dotyczyła peryferyjnych regionów Nigerii, o tyle teraz czują się oni coraz pewniej, a celem ataków stają się centralnie położone miejscowości. To wszystko nie napawa optymizmem, zwłaszcza że w ostatnich miesiącach bardzo często zdarzają się porwania księży oraz morderstwa chrześcijan. Zdaniem kard. Okpaleke, to powód do zmartwień i zachęta do modlitwy za nigeryjskich chrześcijan.