Reklama

Niedziela plus

Niemcy

Odzyskana pamięć

W Fürstenbergu n. Hawelą odbył się w początkach września uroczysty pochówek szczątków polskich więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Niedziela Plus 38/2022, str. V

[ TEMATY ]

Niemcy

Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA / pl.wikipedia.org

Więźniarki przy pracy w Ravensbrück (1939 r.)

Więźniarki przy pracy w Ravensbrück (1939 r.)

Prochy ofiar obozu odzyskano w 2019 r. podczas wykopalisk poszukiwawczych prowadzonych przez polski Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu w Fürstenbergu.

Głównym punktem upamiętnienia Polek zamordowanych w tym obozie koncentracyjnym była Msza św. polowa z udziałem arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi. Po niej na cmentarzu w Fürstenbergu odbył się uroczysty pochówek pomordowanych. W nabożeństwie żałobnym uczestniczyli krewni ofiar.

Według miejscowych informacji, do czasu otwarcia przez obóz koncentracyjny w Ravensbrück własnego krematorium w kwietniu 1943 r. SS zlecało kremację zmarłych w krematorium w Fürstenbergu, a prochy grzebano w dole na tamtejszym cmentarzu komunalnym. W 1989 r. odkryto tam urny, w których znajdowały się aluminiowe tabliczki z nazwiskami i datami urodzenia więźniów obozów koncentracyjnych. Pokrywy urn przekazano do Miejsca Pamięci Ravensbrück i od 2013 r. są one częściowo eksponowane na wystawie głównej.

W obozie koncentracyjnym w Ravensbrück więziono w latach 1939-45 ok. 120 tys. kobiet z całej Europy. Największą, liczącą ok. 40 tys. osób, grupę narodową stanowiły więźniarki z Polski. Od lutego 1941 r. obóz ten służył również jako miejsce zagłady. Przywożono tam na egzekucje kobiety – bojowniczki ruchu oporu z wielu krajów europejskich, skazane na śmierć przez doraźne sądy.

Oprac. K.W.

2022-09-13 14:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież rozmawiał z nuncjuszem w Niemczech

[ TEMATY ]

Niemcy

papież Franciszek

Catholic News Service/facebook.com

Papież Franciszek przyjął na audiencji 19 października swego przedstawiciela w Berlinie, abp. Nikolę Eterovicia. Watykan nie poinformował, jaka była okazja tego spotkania, ani też co było jego przedmiotem.

Według niemieckiej agencji katolickiej KNA papież przyjmował ostatnio swoich nuncjuszy m.in. nowo mianowanych szefów watykańskich placówek dyplomatycznych na Białorusi i w Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję