Reklama

Niedziela plus

Niemcy

Odzyskana pamięć

W Fürstenbergu n. Hawelą odbył się w początkach września uroczysty pochówek szczątków polskich więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

2022-09-13 14:05

Niedziela Plus 38/2022, str. V

[ TEMATY ]

Niemcy

Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA / pl.wikipedia.org

Więźniarki przy pracy w Ravensbrück (1939 r.)

Więźniarki przy pracy w Ravensbrück (1939 r.)

Prochy ofiar obozu odzyskano w 2019 r. podczas wykopalisk poszukiwawczych prowadzonych przez polski Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu w Fürstenbergu.

Głównym punktem upamiętnienia Polek zamordowanych w tym obozie koncentracyjnym była Msza św. polowa z udziałem arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi. Po niej na cmentarzu w Fürstenbergu odbył się uroczysty pochówek pomordowanych. W nabożeństwie żałobnym uczestniczyli krewni ofiar.

Według miejscowych informacji, do czasu otwarcia przez obóz koncentracyjny w Ravensbrück własnego krematorium w kwietniu 1943 r. SS zlecało kremację zmarłych w krematorium w Fürstenbergu, a prochy grzebano w dole na tamtejszym cmentarzu komunalnym. W 1989 r. odkryto tam urny, w których znajdowały się aluminiowe tabliczki z nazwiskami i datami urodzenia więźniów obozów koncentracyjnych. Pokrywy urn przekazano do Miejsca Pamięci Ravensbrück i od 2013 r. są one częściowo eksponowane na wystawie głównej.

W obozie koncentracyjnym w Ravensbrück więziono w latach 1939-45 ok. 120 tys. kobiet z całej Europy. Największą, liczącą ok. 40 tys. osób, grupę narodową stanowiły więźniarki z Polski. Od lutego 1941 r. obóz ten służył również jako miejsce zagłady. Przywożono tam na egzekucje kobiety – bojowniczki ruchu oporu z wielu krajów europejskich, skazane na śmierć przez doraźne sądy.

Oprac. K.W.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy/ Media: sposób, w jaki Bundestag potraktował Zełenskiego jest żenujący, to hańba

Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu trafia głęboko do serca, ale sposób, w jaki niemiecki parlament potraktował w czwartek Zełenskiego i jego kraj jest nieporównywalnie żenujący. Po prostu niegodny - pisze portal RND. Zdaniem komentatora dziennika "Welt" to hańba dla parlamentu.

Dziennik "Tagesspigel" pisze w komentarzu: "Dwie minuty po przemówieniu (Zełenskiego) Bundestag przeszedł do porządku obrad, a kanclerz milczał. Wyglądało na to, że przemówienie Zełenskiego było dla posłów koalicji rządzącej tylko przykrym obowiązkiem, z którym trzeba się uporać. Niemiecka polityka przyniosła światu haniebne widowisko".

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na spotkanie z synem św. Joanny Beretty-Molli z okazji 100-lecia urodzin świętej

2022-10-05 12:27

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

flickr.com/episkopatnews

Św. Joanna Beretta Molla

Św. Joanna Beretta Molla

Dnia 8 października o godzinie 10.00 w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na ul. Przy Bażantarni 3 (Ursynów) w Warszawie odbędzie się wyjątkowa konferencja poświęcona osobie św. Joanny Beretty-Molli. Gościem specjalnym będzie syn świętej Joanny – Pierluigi Molla.

W planie konferencji jest m.in. msza pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Ignacego Deca, a po niej cykl rozmów o sytuacji rodziny w dzisiejszych czasach. Syn św. Joanny, który z okazji tego niezwykłego wydarzenia odwiedzi Polskę, opowie o świętości swojej Mamy. Gospodarzami wydarzenia będą pani Krystyna Zając – Prezes Fundacji SOS Rodzinie im. św. Gianny Beretty Molli, oraz ks. prał. Jacek Kozub – proboszcz parafii pw. bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

CZYTAJ DALEJ

Bóg wciąż działa

2022-10-05 17:32

Renata Czerwińska

A jednak Bóg wciąż działa, a my jako dzieci Boże mamy być świadkami miłosierdzia - mówił bp Józef Szamocki podczas uroczystości ku czci św. Faustyny w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję