Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wyjątkowe urodziny

W święto Narodzenia Matki Bożej 8 września w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej świętowano wyjątkowe rocznice.

Niedziela sosnowiecka 39/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Matka Boża Anielska

Zbigniew Nobis

Pierwotny obraz Matki Bożej Anielskiej

Pierwotny obraz Matki Bożej Anielskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla dąbrowskiego sanktuarium to szczególna data, gdyż 8 września 1897 r., staraniem ówczesnego proboszcza ks. prał. Grzegorza Augustynika, do pierwszego kościoła wprowadzono procesyjnie z Gołonoga do Dąbrowy wizerunek Matki Bożej Anielskiej. Na jego podstawie wykonano ołtarz główny monumentalnej bazyliki z figurą Maryi i Dzieciątka, która odbiera cześć i otacza wiernych łaskami.

Reklama

Ksiądz Grzegorz Augustynik tak opisał to wydarzenie: „W roku 1897 dnia 8 września wprowadzony był do kościoła dąbrowskiego obraz Matki Boskiej Anielskiej wśród kilkunastu tysięcy ludzi z kościoła Gołonogskiego i umieszczony w wielkim ołtarzu. Wprowadzenie obrazu odbyło się z nadzwyczajną okazałością. Z kościoła Gołonogskiego wynieśli obraz kapłani przy odgłosie dzwonów i muzyki górniczej wśród pieśni Serdeczna Matko Opiekunko ludzi. Następnie nieśli obraz młodzieńcy, w liczbie dwunastu, którzy tego dnia byli u świętej spowiedzi i komunii – panny sypały kwiaty i niosły tarcze z napisami «Witaj Królowo nieba i Matko litości. Witaj nadziejo nasza w smutku i żałości». Pod Dąbrową wystąpiły bractwa ze światłem, a przy kościele urządzono wspaniałą iluminację. Uroczystość była nad wyraz wspaniała, a jej blask podwoiła prześliczna pogoda trwająca przez cały dzień i wieczór. Parafianie ze czcią witali obraz Królowej Anielskiej – rodzice swe chore dzieci polecali Jej opiece, i wielu z nich doznało pociechy w swym smutku i ulgi w strapieniu”. Można powiedzieć, że tego dnia narodziło się sanktuarium i rozwija się kult Matki Bożej Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W tym roku mija 125 lat od tego historycznego wydarzenia, gdy z Gołonoga do Dąbrowy został uroczyście przyniesiony i intronizowany obraz Matki Bożej wykonany na wzór tego, który otrzymał ks. prał. Grzegorz Augustynik od swoich parafian we Włoszczowie. Od tego momentu w tej świątyni Najświętsza Maryja Panna Anielska znalazła swój tron i tu wyprasza potrzebne łaski. Gdyby nie to wydarzenie, nie byłoby tego sanktuarium, które wtedy powstało z potrzeby serca i wielkiej miłości do Boga i Maryi – powiedział ks. kan. Andrzej Stasiak.

– Jeszcze nigdy nie świętowano tak uroczyście, jak w tym roku, urodzin Maryi. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Nie ma jak u Mamy! Przyjdź na urodziny Matki Bożej”. Na zaproszenie kustosza sanktuarium przybyli na doroczną pielgrzymkę członkowie Apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka”. Ich obecność to wymowne świadectwo troski o kapłanów i miłości do Matki Bożej – stwierdził pomysłodawca uroczystości ks. Tomasz Zmarzły.

Główne popołudniowe uroczystości rozpoczęły się wspólnym śpiewaniem pieśni maryjnych z udziałem artystów-organistów Michała Fiuka i Wojciecha Podsiadły, którzy muzycznie przyczynili się do uwielbienia Maryi. Mszy św. koncelebrowanej z rejonowymi opiekunami Apostolatu przewodniczył o. Paweł Solecki, franciszkanin z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga.

– Czcigodni bracia w kapłaństwie i siostry zakonne, drodzy pielgrzymi i czciciele Matki Bożej. Przeżywajmy dzisiaj urodziny Matki Bożej. Usłyszany fragment Ewangelii św. Mateusza przypomina nam wydarzenia związane z cudownym poczęciem Pana Jezusa. Nie przypadkowo Kościół wybrał ten tekst. On nawiązuje do etapów powstawania Ewangelii i zainteresowania Jezusem po Jego zmartwychwstaniu. Podobnie ma się z osobą Maryi – dlatego, że stała się Matką Mesjasza – zaczęto interesować się Jej życiem. Bóg wybiera Ją, aby wypełniła szczególne zadanie „przyniesienia” ludziom Jezusa – powiedział o. Paweł Solecki.

Po Eucharystii odbyła się wewnątrz bazyliki procesja z pierwotnym obrazem Matki Bożej na pamiątkę przyniesienia go w 1897 r. do świątyni. Dzieci ubrane w regionalne stroje i chłopcy z proporcami wypuścili do nieba sto biało-niebieskich balonów, a przybyli wierni mogli poczęstować się urodzinowym tortem babeczkowym. Licznie zgromadzeni wierni, siostry zakonne: Karmelitanki Dzieciątka Jezus i Pasjonistki oraz przedstawicie różnych wspólnot kościelnych przynieśli róże. Pobłogosławione na zakończenie były wspaniałym prezentem dla Maryi.

2022-09-21 08:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ANIELSKI ODPUST

Szczególnym miejscem w diecezji sosnowieckiej, gdzie 2 sierpnia można go uzyskać Odpust Porcjunkuli jest sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Do tronu łaskami słynącej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, ze wszystkich stron Zagłębia i diecezji sosnowieckiej, tradycyjnie przybędą wyjątkowi pielgrzymi – niewiasty i dziewczęta. Tegorocznemu świętowaniu przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, który odprawi centralną Mszę św. odpustową o godz. 12.00. Pozostałe Msze św. tego dnia w dąbrowskiej bazylice odprawiane będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 16.00, 18.00 i 20.00. Homilię na nich wygłosi ks. prof. Tadeusz Borutka. Odpust poprzedzi nowenna i modlitewne triduum. 
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję