Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 41/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

FENIKS
Nagrodzony

Arcybiskup Wacław Depo został nagrodzony Feniksem Specjalnym „Medialnym” w tegorocznej edycji konkursu Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich Feniks. Nagrody rozdano 1 października w katedrze polowej w Warszawie. Laureatem Feniksa Głównego „Złotego” został ks. prof. Roman Bartnicki, były rektor ATK i UKSW, teolog i biblista. Wśród zdobywców innych Feniksów znaleźli się m.in.: bp Antoni Pacyfik Dydycz, Telewizja Polska S.A., Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W uzasadnieniu nagrody dla abp. Depo napisano: „W uznaniu dziesięcioletniego okresu przewodniczenia Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które było czasem dzielenia się Prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych”. Kapituła nagrody w tych słowach bardzo precyzyjnie i trafnie podsumowała 10-letnią troskę abp. Depo o katolickie środki przekazu w Polsce. Prawda, Kościół, ewangelizacja, nadzieja i wartości – nagroda za wierność tej świętej pentadzie to zaszczyt; żeby to uznanie zdobyć, trzeba było nie chować głowy w piasek, ale ją nadstawiać. Bez odwagi i męstwa hierarchy w obliczu ataków i krytyki z różnych stron nagrody by nie było. Jako pracownicy tygodnika katolickiego wydawanego w Częstochowie z serca dziękujemy Kapitule Feniksa.

ROSYJSKA AGRESJA
Najmocniejszy głos

O powadze sytuacji świadczy to, że 2 października papież poświęcił tej sprawie całe rozważanie przed modlitwą Anioł Pański. Poprzednio zdarzyło się tak w 2013 r. Od 24 lutego Franciszek poruszył kwestię rosyjskiej agresji na Ukrainę przy różnych okazjach blisko 90 razy. W niedzielnym wystąpieniu wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i jak najszybszych negocjacji, które doprowadziłyby do sprawiedliwego pokoju. – Mój apel skierowany jest przede wszystkim do prezydenta Federacji Rosyjskiej; błagam go o zatrzymanie tej spirali przemocy i śmierci, także dla dobra jego narodu. Z drugiej strony, głęboko zasmucony ogromem cierpień narodu ukraińskiego w wyniku doznanej agresji, z równym przekonaniem apeluję do prezydenta Ukrainy o otwartość na poważne propozycje pokojowe. Wszystkich uczestników życia międzynarodowego i przywódców politycznych państw natarczywie wzywam do uczynienia wszystkiego, co w ich mocy, aby położyć kres trwającej wojnie i nie dać się wciągnąć w niebezpieczne eskalacje, oraz do promowania i wspierania inicjatyw na rzecz dialogu – zaznaczył Ojciec Święty. To przemówienie usłyszeli wszyscy. Na pierwszym miejscu komentatorzy uwydatnili fakt, że papież skierował swoją wypowiedź do prezydenta Rosji, ale przecież nie tylko on jest adresatem tych słów. „W imię Boga i w imię poczucia humanizmu” – zwrócił się do prezydenta Ukrainy i do wszystkich uczestników życia międzynarodowego. Eskalacja konfliktu, który może doprowadzić do globalnego konfliktu nuklearnego, jest – jak wynika ze słów papieża, który swoje przekonanie opiera na o wiele większej wiedzy niż ta, którą mamy z naszych mediów – całkiem realna.

Reklama

INICJATYWA
Pomaga finansowo parafiom

Biskup toruński Wiesław Śmigiel zdecydował, że z funduszy diecezjalnych zostanie dofinansowane ogrzewanie w najmniejszych parafiach diecezji; 4 tys. zł jednorazowego dodatku dostaną parafie poniżej 1,3 tys. wiernych, które nie mają dodatkowych źródeł utrzymania poza ofiarami od wiernych. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, oczywiście, związana z szalejącymi cenami energii. Dziś nikt nie potrafi powiedzieć, ile w przyszłym roku będą kosztowały energia elektryczna czy węgiel. Z gazem jest nieco lepiej, bo na początku tego roku kościoły zostały objęte taryfą ochronną tak jak szkoły czy ośrodki opiekuńcze. Najgorzej mają te wspólnoty, których kościoły są ogrzewane węglem (którego nie ma, a jeśli jest, to drogi) czy energią elektryczną (kościoły płacą taką samą cenę jak przedsiębiorstwa). Trzeba też stawiać na oszczędność. W Portugalii np. rząd narzucił instytucjom kościelnym oszczędności. Trzeba będzie wyłączać na noc oświetlenie zewnętrzne, a w okresie Bożego Narodzenia – światełka na choinkach.

Reklama

WATYKAN
Pod obserwacją

Nuncjusz apostolski w Berlinie abp Nikola Eterović przesłał list z pozdrowieniami do uczestników jesiennego zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Niemieckich w Fuldzie (na zdjęciu: katedra Świętego Zbawiciela i św. Sebastiana w Fuldzie). Ponownie wyraził zaniepokojenie papieża i Watykanu tzw. drogą synodalną Kościoła katolickiego w Niemczech. Wskazał na „synodalność, kolegialność i komunię jako uzupełniające się rzeczywistości katolickiej eklezjalności”. List nuncjusza świadczy o tym, że Stolica Apostolska uważnie przygląda się temu, co się dzieje w Niemczech, i nie zamierza milcząco akceptować radykalnych pomysłów znad Renu. Zagrożenie widzi w braku komunii z biskupem Rzymu, czyli w nieposłuszeństwie, oraz w skłonnościach do parlamentaryzmu, tzn. przekonania, że rację ma większość. Kto ją zbuduje, ten ma władzę. Jeśli chodzi o władzę, to ten mechanizm działa. Jeśli chodzi o rację – niekoniecznie, a gdy już dojdziemy do Ducha Świętego – rzadko kiedy.

CZYSTA EWANGELIA
Polak nuncjuszem

Ksiądz prałat Tomasz Grysa został mianowany nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze. Jest kapłanem archidiecezji poznańskiej, ostatnio był radcą ważnej placówki w Jerozolimie. Przedtem pracował w przedstawicielstwie przy ONZ w Nowym Jorku. Działał nie tylko w Afryce i Australii. Mimo młodego wieku – urodził się w 1970 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. – ma globalne doświadczenie. Placówka może nie jest najważniejsza pod względem prestiżu, ale jest jedną z ważniejszych z tego powodu, że Madagaskar doświadcza w bardzo dotkliwy sposób zmian klimatycznych i będących ich następstwem suszy, a co za tym idzie – głodu. Arcybiskup nominat będzie więc znakiem obecności Kościoła przy najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. W perspektywie papieża Franciszka to „czysta Ewangelia”.

Reklama

TĘCZOWE ZASADY
Dziwne referendum

Kubańscy komuniści przeprowadzili ogólnonarodowe referendum w sprawie nowego Kodeksu rodzinnego. Reżim twierdzi, że większość głosujących była „za”. Kodeks wprowadza ultraliberalne zasady postulowane przede wszystkim przez środowiska LGBT, m.in.: „małżeństwa” osób tej samej płci, adopcję dzieci przez pary jednopłciowe oraz korzystanie z usług matek surogatek w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego. Warto wspomnieć, że Kuba należy do sojuszu nielicznych państw, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainę. Paradoksalnie Rosja uważa, że w kraju tym trwa walka ze zgnilizną moralną, której głównym ogniskiem są właśnie działania tęczowego lobby. Jeżeliby brać te słowa na serio, to należałoby powiedzieć, że reżim z karaibskiej wyspy jest koniem trojańskim w obozie Putina, który może rozsadzić nowe „święte przymierze” od wewnątrz.

POŻEGNANIE
Zmarł bp Jan Styrna

Biskup senior diecezji elbląskiej Jan Styrna zmarł 28 września w Elblągu. Miał 81 lat. Pogrzeb odbył się 3 października. Hierarcha został pochowany w krypcie biskupów elbląskich. Pochodził z diecezji tarnowskiej. W latach 1991 – 2003 był biskupem pomocniczym w swojej rodzinnej diecezji. Od 2003 do 2013 r. był pasterzem diecezji elbląskiej. Później jeszcze przez rok był jej administratorem. W 2014 r. został biskupem seniorem. Na początku nowego milenium przez 10 lat pełnił funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Rolników.

2022-10-04 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

WOJNA W UKRAINIE
Czy można błogosławić wojnę?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję