Reklama

Wiadomości

Solidarność z seniorami

Zjednoczona Prawica od początku swoich rządów postawiła na odpowiedzialną politykę senioralną. Mimo trudnej sytuacji związanej zarówno z wojną na Ukrainie, jak i z pandemią, buduje kompleksową politykę senioralną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowanie sprawnego, wydolnego, ale i elastycznego systemu, który będzie pozwalał – obok udzielania stałej i przewidywalnej pomocy – reagować także w czasach kryzysu poprzez dodatkowe interwencje, to jeden z priorytetów polityki senioralnej.

– Realizacja mądrej i kompleksowej polityki senioralnej to jedno z najważniejszych zadań, które stawia przed sobą rząd Zjednoczonej Prawicy. Troska o drugiego człowieka, o osoby słabsze jest przejawem solidarności społecznej, solidarności międzypokoleniowej – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecna polityka senioralna bazuje na trzech filarach: wsparciu finansowym, aktywizacji oraz opiece nad najstarszymi i schorowanymi seniorami. Sukcesywnie zwiększana jest skala nie tylko wsparcia finansowego, ale i nakładów na rozbudowę systemu świadczeń.

Wsparcie finansowe

Jednym z podstawowych celów polityki senioralnej Zjednoczonej Prawicy jest stopniowe podnoszenie najniższych świadczeń emerytalnych oraz ich odpowiednia waloryzacja. W marcu 2022 r. najniższa emerytura wzrosła (rok do roku) o 87,56 zł i wyniosła 1338,44 zł brutto. Jeszcze w 2015 r. najniższa emerytura wynosiła tylko 880,45 zł brutto. Do seniorów z tytułu waloryzacji trafiło w tym roku dodatkowych ok. 18,4 mld zł. Seniorzy skorzystają też na zmianach podatkowych m.in. zwiększeniu do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Reklama

Ważnymi mechanizmami wsparcia, które pozwalają w bardziej elastyczny sposób reagować na potrzeby seniorów, są emerytury 13. i 14. „Trzynastka” od 2020 r. jest już gwarantowana ustawowo jako coroczne dodatkowe świadczenie. Z kolei „czternastka” miała być jednorazowym świadczeniem w 2021 r., ale w tym roku została wypłacona ponownie, m.in. ze względu na wzrost cen wywołany szantażem energetycznym Rosji i jej agresją na Ukrainę.

Tylko w tym roku z tytułu 13. i 14. emerytury do seniorów trafiło 24,5 mld zł, a od 2019 r. to już kwota 70 mld zł.

Nie zapomniano także o osobach, które wychowały minimum czworo dzieci, a nie „wypracowały” nawet minimalnej emerytury. Dzięki programowi „Mama 4+” takie osoby, głównie kobiety, otrzymują rodzicielskie świadczenie uzupełniające wypłacane do kwoty minimalnej emerytury. Obecnie takie świadczenie otrzymuje blisko 70 tys. osób.

Aktywizacja seniorów

Wspieranie aktywności zawodowej, fizycznej, intelektualnej, ale także społecznej osób starszych to ważna część polityki senioralnej. Tym celom służą dwa programy: „Senior+” i „Aktywni+”. Pierwszy z nich to wsparcie dla samorządów w tworzeniu i prowadzeniu dziennych domów i klubów dla osób starszych. Obecnie działa już 1 068 placówek „Senior+”, które oferują miejsca dla ponad 25 tys. osób.

Program „Aktywni+” jest skierowany do organizacji pozarządowych i zakłada realizację zadań w czterech obszarach: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, włączenie cyfrowe, przygotowanie do starości. W ramach tegorocznej edycji programu „Aktywni+” dofinansowano 281 projektów na łączną kwotę 38 mln zł.

Łączny budżet obu programów na lata 2021-25 to 500 mln zł.

Wsparcie w opiece

Ostatnim komponentem polityki senioralnej są dodatkowe usługi wsparcia opiekuńczego. Jednym z nich jest „Korpus Wsparcia Seniorów” uruchomiony w październiku 2020 r., by wspierać osoby starsze w czasie pandemii. To m.in. pomoc w załatwieniu różnych spraw – od dostarczenia zakupów po umówienie się do lekarza on-line. W tym roku „Korpus” został rozszerzony o opaski bezpieczeństwa.

Kolejnym elementem jest „Opieka 75+”. Program ten ma na celu rozwijanie i poprawę dostępności usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, kierowanych do osób zarówno samotnych, jak i pozostających w rodzinach, które osiągnęły wiek 75 lat i więcej. Jest on adresowany do gmin miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gmina może skorzystać z dofinansowania, jeżeli usługi opiekuńcze realizuje samodzielnie, zleca je organizacjom pozarządowym lub kupuje od podmiotów sektora prywatnego. W tym roku budżet programu wzrósł do ponad 38 mln zł.

2022-10-09 07:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się jubileuszowa, 10. edycja Dni Seniora we Wrocławiu!

[ TEMATY ]

Wrocław

seniorzy

Anna Majowicz

Dziś od godz. 9.00 na pl. Nowy Targ we Wrocławiu gromadzą się seniorzy, aby wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji Dni Seniora. Za niespełna 30 minut rozpocznie się tu Marsz Kapeluszy. Seniorzy przejdą ul. Kotlarską, przez Szewską, Kurzy Targ, aż do Rynku. Tam, na pl. Gołębim o godz. 11.00 rozpocznie się inauguracja Dni Seniora Wrocław 2018. Serdecznie zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję