Reklama

Wiadomości

Solidarność z seniorami

Zjednoczona Prawica od początku swoich rządów postawiła na odpowiedzialną politykę senioralną. Mimo trudnej sytuacji związanej zarówno z wojną na Ukrainie, jak i z pandemią, buduje kompleksową politykę senioralną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowanie sprawnego, wydolnego, ale i elastycznego systemu, który będzie pozwalał – obok udzielania stałej i przewidywalnej pomocy – reagować także w czasach kryzysu poprzez dodatkowe interwencje, to jeden z priorytetów polityki senioralnej.

– Realizacja mądrej i kompleksowej polityki senioralnej to jedno z najważniejszych zadań, które stawia przed sobą rząd Zjednoczonej Prawicy. Troska o drugiego człowieka, o osoby słabsze jest przejawem solidarności społecznej, solidarności międzypokoleniowej – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecna polityka senioralna bazuje na trzech filarach: wsparciu finansowym, aktywizacji oraz opiece nad najstarszymi i schorowanymi seniorami. Sukcesywnie zwiększana jest skala nie tylko wsparcia finansowego, ale i nakładów na rozbudowę systemu świadczeń.

Wsparcie finansowe

Jednym z podstawowych celów polityki senioralnej Zjednoczonej Prawicy jest stopniowe podnoszenie najniższych świadczeń emerytalnych oraz ich odpowiednia waloryzacja. W marcu 2022 r. najniższa emerytura wzrosła (rok do roku) o 87,56 zł i wyniosła 1338,44 zł brutto. Jeszcze w 2015 r. najniższa emerytura wynosiła tylko 880,45 zł brutto. Do seniorów z tytułu waloryzacji trafiło w tym roku dodatkowych ok. 18,4 mld zł. Seniorzy skorzystają też na zmianach podatkowych m.in. zwiększeniu do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Reklama

Ważnymi mechanizmami wsparcia, które pozwalają w bardziej elastyczny sposób reagować na potrzeby seniorów, są emerytury 13. i 14. „Trzynastka” od 2020 r. jest już gwarantowana ustawowo jako coroczne dodatkowe świadczenie. Z kolei „czternastka” miała być jednorazowym świadczeniem w 2021 r., ale w tym roku została wypłacona ponownie, m.in. ze względu na wzrost cen wywołany szantażem energetycznym Rosji i jej agresją na Ukrainę.

Tylko w tym roku z tytułu 13. i 14. emerytury do seniorów trafiło 24,5 mld zł, a od 2019 r. to już kwota 70 mld zł.

Nie zapomniano także o osobach, które wychowały minimum czworo dzieci, a nie „wypracowały” nawet minimalnej emerytury. Dzięki programowi „Mama 4+” takie osoby, głównie kobiety, otrzymują rodzicielskie świadczenie uzupełniające wypłacane do kwoty minimalnej emerytury. Obecnie takie świadczenie otrzymuje blisko 70 tys. osób.

Aktywizacja seniorów

Wspieranie aktywności zawodowej, fizycznej, intelektualnej, ale także społecznej osób starszych to ważna część polityki senioralnej. Tym celom służą dwa programy: „Senior+” i „Aktywni+”. Pierwszy z nich to wsparcie dla samorządów w tworzeniu i prowadzeniu dziennych domów i klubów dla osób starszych. Obecnie działa już 1 068 placówek „Senior+”, które oferują miejsca dla ponad 25 tys. osób.

Program „Aktywni+” jest skierowany do organizacji pozarządowych i zakłada realizację zadań w czterech obszarach: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, włączenie cyfrowe, przygotowanie do starości. W ramach tegorocznej edycji programu „Aktywni+” dofinansowano 281 projektów na łączną kwotę 38 mln zł.

Łączny budżet obu programów na lata 2021-25 to 500 mln zł.

Wsparcie w opiece

Ostatnim komponentem polityki senioralnej są dodatkowe usługi wsparcia opiekuńczego. Jednym z nich jest „Korpus Wsparcia Seniorów” uruchomiony w październiku 2020 r., by wspierać osoby starsze w czasie pandemii. To m.in. pomoc w załatwieniu różnych spraw – od dostarczenia zakupów po umówienie się do lekarza on-line. W tym roku „Korpus” został rozszerzony o opaski bezpieczeństwa.

Kolejnym elementem jest „Opieka 75+”. Program ten ma na celu rozwijanie i poprawę dostępności usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, kierowanych do osób zarówno samotnych, jak i pozostających w rodzinach, które osiągnęły wiek 75 lat i więcej. Jest on adresowany do gmin miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gmina może skorzystać z dofinansowania, jeżeli usługi opiekuńcze realizuje samodzielnie, zleca je organizacjom pozarządowym lub kupuje od podmiotów sektora prywatnego. W tym roku budżet programu wzrósł do ponad 38 mln zł.

2022-10-09 07:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska w ONZ: ludzie starsi potrzebni społeczeństwu

[ TEMATY ]

senior

starość

ONZ

Steve Cadman / Foter / CC BY-SA

Na Zachodzie ludzkość starzeje się: maleje liczba dzieci, a osób starszych jest coraz więcej. Obecnie 700 mln ludzi, czyli 10 proc. ludności świata, przekroczyło 60. rok życia. Szacuje się, że do połowy bieżącego stulecia, do roku 2050, wiek ten przekraczać będzie 20 proc. ludzi, a więc dwukrotnie więcej. Dane te przypomniano w oświadczeniu złożonym 16 lipca na forum ONZ przez misję stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji. Ten wzrost liczby ludzi starszych określono tam jako „zachwianie równowagi”.

Według Stolicy Apostolskiej jest to wielkie wyzwanie dla współczesnego społeczeństwa, domagające się położenia większego nacisku na opiekę zdrowotną i system ubezpieczeń społecznych. Idąc za wskazaniami Papieża Franciszka, który stale przestrzega przed brutalnym odrzucaniem osób starszych, należy zwrócić uwagę, że tych ludzi często wyklucza się czy zaniedbuje. Dlatego coraz pilniejsze jest promowanie ich akceptacji w społeczeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie: Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby

2026-06-26 07:29

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Piotr Steczkowski.

Ks. prof. Piotr Steczkowski, kanonista i kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w rozmowie z Naszym Dziennikiem odniósł się do medialnych doniesień, sugerujących, że mianowanie bp. Krzysztofa Chudzia biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej miało stanowić formę kary dla bp. Jana Wątroby. Podkreśla, że takie interpretacje są niezgodne z faktami i wynikają z błędnej znajomości prawa kanonicznego. Jak wyjaśnia, ks. bp Jan Wątroba sam zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie dla diecezji biskupa pomocniczego lub koadiutora, przedstawiając stosowne uzasadnienie.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję