Reklama

Niedziela Podlaska

Niezwykła rocznica

Modlitwa dziękczynienia płynęła z ust zebranych w świątyni w Szkopach, wdzięcznych Bogu za 100 lat istnienia parafii.

Niedziela podlaska 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Zubka

Biskup sprawował Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej

Biskup sprawował Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej

Okazją do świętowania jubileuszu był dekret wydany przez pierwszego biskupa diecezji podlaskiej czyli siedleckiej 15 stycznia 1922 r. – dekret biskupa Przeździeckiego powołujący parafię w Szkopach.

Biskupa Sawczuka na początku Mszy św. powitali przedstawiciele parafii oraz miejscowy proboszcz – ks. Tomasz Szmurło, który jest siedemnastym z kolei proboszczem parafii Szkopy. Zwracając się do biskupa Piotra, powiedział: – Przybywasz dzisiaj do nas, by pod Twoim przewodnictwem w tej świątyni rozbrzmiało dziękczynne Ciebie Boga wysławiamy. Wraz z Tobą, Pasterzem Kościoła drohiczyńskiego pragniemy wyśpiewywać chwałę dobremu Bogu, który przez minione lata w tym miejscu otaczał swoją opieką wszystkich, którzy tu zanosili swoje modlitwy.

Oprócz pasterza powitano także kapłanów przybyłych z parafii diecezji drohiczyńskiej oraz siedleckiej, a wśród nich m.in. ks. prał. Andrzeja Krupę – dziekana sokołowskiego, ks. kan. Jarosława Rzymskiego – notariusza Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, a także poprzedniego proboszcza parafii, ks. Andrzeja Dryżałowskiego – obecnie emeryta mieszkającego w Drohiczynie.

W uroczystościach uczestniczyły rodziny związane z parafią, wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk, Ochotnicza Straż Pożarna. Przybyli także mieszkańcy miejscowości: Szkopy, Repki, Baczki, Wierzbice Górne i Mołomotki.

Podczas uroczystości zebrani goście poznali historię parafii zarówno z ust ks. Tomasza Szmurło jak i biskupa Piotra, który w kazaniu skierowanym do zebranych mówił o początkach wspólnoty. Na zakończenie homilii pasterz diecezji powiedział: – Dziś dziękujemy Bogu za 100 lat istnienia rzymskokatolickiej parafii w Szkopach. Parafia zdążyła wpisać się już na trwałe i w duchowy i w architektoniczny krajobraz miejscowości. Kilka pokoleń żyjących tu chrześcijan się z nią utożsamia, bo tu był ich chrzest, czy ślub, czy bierzmowanie, tu się spowiadają, przyjmują Komunię św., tu słuchają słowa Bożego, tu się modlą i tu czują się wspólnotą Pańskich uczniów.

Reklama

Uczestnicy uroczystości mieli okazje obejrzeć dekret erygujący parafię, wydany przez bp. Przeździeckiego oraz pierwszą Księgę Chrztów parafii, wypożyczone z Archiwum Diecezji Drohiczyńskiej. Ciekawostką jest też, że pierwszego sakramentu chrztu udzielono w parafii już tydzień po jej erygowaniu – 22 stycznia 1922 r.

Mszę św. zakończyły uroczyste Ciebie Boga wysławiamy oraz podziękowania skierowane przez miejscowego proboszcza.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Bożą chwałę

Niedziela przemyska 43/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Radio Fara

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Adam Szal

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Adam Szal

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wietlinie świętowała jubileusz 75 -lecia istnienia.

Uroczystej Eucharystii z obrzędami bierzmowania, konsekracji ołtarza i poświęcenia ambony przewodniczył abp Adam Szal. W okolicznościowej homilii metropolita przemyski przybliżył zebranym kult eucharystyczny, którego centrum jest Msza św., ofiara Chrystusa składana na ołtarzu. – Pan Bóg zaprasza nas do udziału we Mszy św., szczególnie niedzielnej i świątecznej po to, byśmy mogli spotkać się z Nim i przyjąć Jego Słowo. Gdy modlimy się codziennie o chleb powszedni, prosimy także o ten chleb duchowy, eucharystyczny, który oby był naszym pokarmem – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Papież: edukacja katolicka obejmuje całościową wizję życia

2022-12-01 14:26

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W liście skierowanym do uczestników Światowego Kongresu Edukacji Katolickiej, odbywającego się od 1 do 3 grudnia w Marsylii, papież nakreśla swoją wizję globalnego i integralnego nauczania. Franciszek mówi o proroczym wymiarze powołania Kościoła, które wykracza poza przekaz konkretnych dziedzin wiedzy, ale otwiera na mądrość pozwalającą wzrastać w człowieczeństwie.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że edukacja dla Kościoła wiąże się z udzieleniem głosu Słowu, które nie jest jedynie ludzkie, i które nas przekracza. Nie ogranicza się jedynie do wymiaru konfesyjnego, ale jego treść jest otwarta na wszystkie dziedziny wiedzy i na każdego, kto jej poszukuje. Działalność szkoły katolickiej nie sprowadza się wyłącznie do nauczania przedmiotów, ale obejmuje integralną formację osób. Chodzi o umożliwienie człowiekowi poznanie samego siebie, uznanie siebie za istotę zdolną kochać i być kochaną.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Łaskawa pod Wawelem!

2022-12-02 12:08

plakat organizatorów

    To już jutro do Krakowa zostanie przywieziona kopia cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski!

    W sobotę 3 grudnia o godz. 17.30 nastąpi przywitanie Matki Bożej w tym cudownym wizerunku w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52A). O godz. 18.00 w świątyni, gdzie znajdują się szczątki sługi Bożego ks. Piotra Skargi, zostanie odprawiona Msza św. z aktem zawierzenia Matce Bożej Łaskawej. Następnego dnia, o godz. 12.30 zostanie tam odprawiona w intencji ojczyzny Msza święta, której będzie przewodniczył ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję